Az parayla girişimci olmak

30 Temmuz 2008 – 23:05

Diyelim ki bir iş fikriniz, gelir modeliniz, girişimci ruhunuz var, genç ve hırslısınız, ama paranız yok. Eğer fikrinize güveniyorsanız, ve çalışmayı seviyorsanız, paranız aklınızdaki çok şey için yeterli değilken de işe koyulabilirsiniz. Başlama aşamasını geçtikten sonra işler bir şekilde yoluna giriyor – paranızın yetmediği yerlerde farklı çözümleri mutlaka üretiyorsunuz.

Biz işe ilk başladığımızda yaklaşık bu durumdaydık (yaklaşık: çok genç sayılmazdık). Mayıs 2005’te amacımızı belirlemiş, gideceğimiz yolu çizmiş, ismini henüz koymamış olsak da cember.net’in kodlamasına çoktan başlamıştık. Diğer taraftan şirket kurmakla ilgili en ufak bir bilgimiz yoktu. Bir tanıdığımız, iki kişi olduğumuz ve yalnızca 5 bin lira sermaye gerektiği için limited şirket kurmamız gerektiğini söyledi, ve biz de öyle yaptık.

Girişimcilikle ilgili okuduğumuz yazılar genellikle Amerika kaynaklı. Her yazıda bol miktarda “business angel”, “venture capital”, “seed investor” filan geçer. Sizin için maddi riski üstlenecek bir melek yatırımcı, işleri gerçekten çok kolaylaştırabilir. İşte biz de bu yazılardan heveslenerek söz edilen melekleri aramaya olabildiğince erken başladık. Ancak Türkiye’de bu meleklerin pek bulunmadığını, bulunanların da hepsinin iyilik meleği olmadığını öğrenmemiz çok da uzun sürmedi.

Eğer ciddi bir yatırımcınız yoksa, siz de risk almayı çok sevmiyorsanız, para harcamamak çok daha önemli hale geliyor. Biz şirketimizi kurduğumuzda – bizim için bilinmezlik de fazla olduğu için – bu konuya çok daha fazla dikkat ettik. Ayrı bir ofis yerine evimizin bir odasını ofis haline getirdik, babamın bir arkadaşı olan bir muhasebe ofisiyle oldukça ufak bir ücretle çalışmaya başladık, mobilyalarımızı olabildiğince basit tuttuk, şirket logosunu bir arkadaşımızdan rica ettik. Profesyonel bir şirketin ciddi ücretlerle yaptıracağı bir çok şeyi arkadaşlarımız bize tamamen ücretsiz olarak yaptılar. Hatta sunucu almak yerine hosting gibi bir başlangıç yapmıştık – ki bu gerçekten yapılmaması gereken bir şey; neyse ki servis sağlayıcının güvenlik açığını ilk gün farkederek hemen onlarla anlaşmamızı sonlandırmıştık.

Tabi ki kendinizi çok sıkacağınız bir başlangıç en doğru şey değil. Olanaklarınız çerçevesinde biraz risk alarak bir çok sıkıntıyı daha rahat aşabilirsiniz. Yine de eğer işinize güveniyorsanız, ve paranız da yoksa, çözümleri kendiniz yaratarak ilerleyebilir, ve bu şekilde çok daha fazla şey öğrenerek başarılı olabilirsiniz.

 1. “Az parayla girişimci olmak” için 3 Yorum

 2. Yazınızdaki bir konuya ben de eklemeler yapmak istiyorum. Bir süredir tanıştığım tüm proje sahipleri, girişimciler kısaca internet insanları, cümlelerinin ya ortasına ya sonuna bu “melek yatırımcı”, “risk sermayesi” tamlamalarını sıkıştırıyorlar. Sanki bir internet projesi yapacaksanız, server gibi, kodlama gibi, görsel tasarım gibi bir parametre bu konu. Hatta techcrunch&webrazzi buluşmasında bana takasmerkezi.com ile ilgili sorulan ilk sorulardan biri “kim finanse ediyor? nasıl yatırım aldınız?” idi. Şaşırmamak mümkün değil çünkü bu tepeden inme kavramlara bu kadar çabuk adapte olmak bize has birşey olsa gerek. Hakikati ya görmüyoruz ya “kral çıplak” ve görmek istemiyoruz. Türkiyede böyle bir ekosistem yok artık bunu kabul etmemiz lazım. Yani o “melek yatırımcı gelmiş ve X dolar para yatırmış” saçmalıklarını baz almayı bırakmak lazım. İnsanlar bu yatırımları hibe ile çok karıştırıyorlar sanırım. Kimse kimseye 10 kuruşu bile bedava vermiyor artık. Biri birşey verecekse de bunun karşılığında sizin kayıp olarak göreceğiniz çok şeyi de alacaktır.

  Eğer gücünüz yetiyorsa projenizi kendiniz finanse edersiniz veya edemiyorsanız da bir süre birikim yapar ve finanse edebilecek seviyeye kadar beklersiniz. Veya daha şanslısınızdır aile çevrenizden borç alırsınız.
  Türkiye şartlarında en şanslı olanlar tabiki teknik bilgiye sahip olanlardır ve web girişimciliğinin en önemli masraf kaleminden kurtulurlar (kendileri kodladıkları için) tabi yine de başarılı bir web girişimi sadece teknik bilgi ile sağlanamaz. (fakat sadece görsel yeterlilik veya sadece finansal bilgiye sahip kişilere göre daha şanslıdır)

  Düşünün 1 sene boyunca bir yerde çalışıyorsunuz ve arttırdığınız paralarla da projenizi finanse ediyorsunuz. Diyelim ki tutmadı. Sorun değil yine 1 sene çalışırsınız ve yeni bir proje için tekrar kolları sıvarsınız. Bu başarılı olana kadar bir çok atış yapma şansınız var demektir. Henüz bir başarı hikayesi değiliz ama biz takasmerkezi.com’ da tam da bunu yaptık. 1 sene boyunca zaten yapmakta olduğumuz new media işimizden gelen kazancımızın ciddi bir bölümünü takasmerkezi.com’u finanse etmek üzere biriktirdik. O gün geldiğinde de, ekibimizi başka hiçbir işe bulaştırmadan sadece takasmerkezi.com üzerinde yaklaşık 1 sene boyunca yoğunlaşabilecekleri bir finansal güçle destekledik. Bu maddi açıdan gerçekten kolay da olmadı ama tam da önerdiğim yöntemle şu anda bir bebeğimiz var ve emekliyor başarı için. Şimdi bir başka projemiz var ve onu da aynı yöntemle 5-6 ay sonra finanse edebilecek şekilde piyasa işlerine döndük tekrar. (tabi ki bebeğimizi ihmal etmeden)
  Sermaye gücü tabi ki önemli ama herşey değil lütfen bunu artık tüm girişimciler kavrasın ve işlerine odaklansınlar.

  Önder EREN tarafından 4 Ağu 2008 tarihinde

 3. bir mali müşavir olarak diyebilirim ki, şirket kurmak isteyen arkadaşlar oyle 5 bin ytl sermayeye gerek yok o sadece kagıt üzerinde isterseniz 100.000 ytl de kurabilirisniz sadece sermaye üzerinden onbinde 1 ya da 5 gibi bir ücreti ziraate yatırmanız gerekiyor hatta o da kalkmış olabilir.yani sermaye 5.000 ytl oldugunda esasında 5.000 ytl nin olması gerekmez.5.000 ytl 501 hesabı yani ödenmemiş sermaye hesabında kalır.Velhasıl 5.000 ytl ye takılmayın.ama şirket açmanında bir maliyeti var.Şirket açmak isteyen kişilere yardımcı olbilirim.Ücretsiz :=) Yani şunu şunu yapacaksın şu formu dolduracaksın.

  amarat tarafından 30 Ağu 2008 tarihinde

 4. maliyetleri ve hangi evrakları hazırlamak gerekir?bunları mail atarsan sevinirim.

  hakan tarafından 16 Ara 2008 tarihinde

Yorum yaz