Online reklam hayal mi gerçek mi?

31 Temmuz 2008 – 00:36

Fred Wilson’un yazısında farkettiğim, Interactive Advertising Bureau ve PwC‘nin bu çalışması, Avrupa’da online reklam pazarının 2007 yılında %40’lık büyümeyle 11,2 milyar Euro’ya ulaştığını gösteriyor. Çalışmaya Türkiye de dahil edilmiş, ancak bu özet raporda Türkiye’yle ilgili özel bir bilgi yer almıyor. Yine de oran olarak en düşük olarak gösterilen %1,5 (Yunanistan)’tan daha küçük bir online reklam oranının olması kimse için yeni bir haber değil.

ComScore, Avrupa’nın toplam internet kullanıcı sayısını 240 milyon olarak belirtiyor. Türkiye’de bir çok kişi, ülkemizde 24 – 28 milyon internet kullanıcısı olduğuna inanıyor. Yani Avrupa’nın %10’u.. Online reklam harcamamız ise Avrupa’nın %1’ine ancak yaklaşıyor.. Burada kesinlikle bir sorun var, ama ne?

Sorun gelir dağılımı ise, bu durumda televizyon reklamlarında da aynı sorun olmalıydı, halbuki gördüğüm kadarıyla (yaklaşık 1 milyar Euro’yla) o alanda Avrupa’yla gayet yarışır bir durumdayız. Sorun kesinlikle uygulama eksikliği olamaz, o konuda çok yol katettik. Geriye iki olasılık kalıyor:

 • İnternet kullanıcı sayımız 24 milyon filan değil (ki ben olmadığına inanıyorum); kullanıcı başına aslında çok reklam veriliyor ama ancak bu kadar oluyor (!)
 • Reklamverenler bu kadar tanıtıma rağmen bir türlü internete inanamadı

IAB Avrupa’nın 10’dan önce 10 (2010’dan önce toplam reklam pastasının en az %10’una sahip olacak en az 10 Avrupa ülkesi) hedefine katkı sağlayamayacağımız kesin olsa da, hiç değilse araştırmadaki diğer ülkelere bakarak bu oranın hızla artma potansiyeline sahip olduğunu düşünüp bekleyebiliyoruz… Kim bilir, belki internet kullanıcılarımızın Facebook’ta bizi şaşırtması gibi reklamverenler de üç ay içinde bu oranları yakalayıverirler…

 1. “Online reklam hayal mi gerçek mi?” için 3 Yorum

 2. Kesinlikle haklısınız. 24 milyon kullanıcımız olduğuna ben de inanmıyorum. Biraz daha zorlasak, tüm genç nüfusu internet kullanıcısı ilan edeceğiz. Bu bir oyun. Nasıl bir oyun bilmiyorum ama; Türk internetini ”büyük” bir potansiyele sahipmiş gibi göstermek, birilerinin işine geliyor. Uzun vadede Türkiye’ye olan ilginin azalacağını düşünüyorum sanılanın aksine. Kullanıcı sayımız fazla olabilir, ama bunu abartmamamız lazım. Ben kullanıcılarımızı ”kuru kalabalık” diye tabir ediyorum aslında.

  Taci Yalçın tarafından 2 Ağu 2008 tarihinde

 3. İnşallah dediğiniz gibi olur da yakalayabiliriz :) İnternet kullanıcı sayımızın 24 milyon olduğuna bende ihtimal vermiyorum, etrafımdaki insanlardan gözlemlediğim kadarıyla herkez internette saatlerce vakit öldürmüyor. Yani bi televizyon ve gazete ile haşır neşir olduğu kadar olmuyor. Bende kafamda daha tam olarak toparlayabilmiş değilim mevuzyu ama siz kullanmadığınız bir mecraya yada az kullandığınız bir mecraya reklam verirmisiniz? Kimsenin vereceğini sanmıyorum verenlerde zaten çok önemsenecek rakamlar yatırmazlar. Bu açıdan bakıncada anlayabiliriz o 24 milyonun bir balon olduğunu…

  Yucel Eroglu tarafından 3 Ağu 2008 tarihinde

 4. Herşey bir yana benim en çok merak ettiğim google adwords ne kazanıyor? :)

  Kullanıcıların internete inandığını cember.net’in başarısı ile görebiliriz. Kobiler interneti acil eylem planı olarak görmeye başladı diyebilirim…

  Son olarak blog yazmanıza çok sevindim. Yazılarınızı bekliyorum :)

  Ömer Enis tarafından 13 Ağu 2008 tarihinde

Yorum yaz