Türkiye’de online sağlık uygulamaları

4 Ağustos 2008 – 22:12

cember.net’in ardından yeni proje düşüncelerine – tatil günlerimde – ağırlık verdim. Türkiye’de başarı potansiyeli olduğuna inandığım bir alan, online sağlık hizmetleri. Bu konuda bir süredir araştırmalar ve görüşmeler yapıyorum.

Amerika ve Avrupa’da sağlık siteleri, gördüğüm kadarıyla olabildiğince çok içerik sağlayan “online kitaplar”. Tabi yalnızca bu değil; gerçekten çok fazla bilgi içeriyorlar, ve sundukları altyapıyla ziyaretçilerin bu bilgilere dinamik erişimini ve adım adım kendi hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyorlar. Son dönemde tabi ki social networking de bu sitelerin ciddi bir parçası. Amerika’da bu yıl Health 2.0 gibi bir konferans yapıldı; bu bile aslında nerede olduklarıyla ilgili ciddi bir ipucu veriyor.

Türkiye’de durum biraz daha farklı, ve aslında içerik olarak onlarla yarışamasak da farklı bir yönden biraz daha şanslıyız diye düşünüyorum. Türkiye’de çeşitli sitelerde ziyaretçiler, üye doktorlara soru sorabiliyorlar. Tabi ki bir “online muayene / teşhis” söz konusu değil, ama doktorlar, herhangi bir uygulamanın yapabileceğinden çok daha iyi bir şekilde, gerektiğinde sorular da sorarak, hastalara ön bilgi veriyor, ve doğru şekilde yönlendiriyorlar.

Şu an Türkiye’de çok sayıda online sağlık servisi var: doktorsitesi.com, revir.com, hekimce.com, doktorumonline.net, ve Hospitalium bunların önde gelenleri. Çalışma sistemleri oldukça benziyor; hepsi sağlıkla ilgili bilgiler içeriyorlar, ve doktorları üye yaparak ziyaretçilerin doktorlara soru sormasını sağlıyorlar. Tabi bunun ötesinde online randevu sistemleri de sunabiliyorlar.

Alexa sayfa gösterim grafiği, bunlar arasında doktorsitesi.com’un son dönemde ciddi atak yaptığını gösteriyor:

Sağlık siteleri Alexa dereceleri

Sağlık siteleri Alexa sayfa gösterimleri

doktorsitesi.com’un kurucusu Erden‘le (ki kendisi de bir uzman doktor) sitesi hakkında epey konuşma fırsatı buldum. Kendisinin söylediğine göre benzerleri arasında tek kurumsal yapı olan doktorsitesi.com’un şu an 100.000’in üzerinde ziyaretçi üyesi, ve üç bin kadar uzman üyesi var. doktorsitesi.com’da yayınlanan bilgiler, benzeri diğer sitelerin aksine (Erden bunu özellikle vurguluyor) üye doktorların orijinal yazıları, ve her bir yazıyı kimin yazdığı metnin başında ve sonunda belirtiliyor. Yani nette başka yerlerden kopyalayarak aktarılan yazılar yok. Üye doktorların kimlikleri de diploma numaraları da mutlaka sıkı bir şekilde kontrol ediliyor.

Benim bir yatırımcı / girişimci olarak özellikle hoşuma giden ise üyelik sistemi. Ben – bir çoklarının aksine – ücretli üyelik sistemine kesinlikle inanıyorum. Online reklam pazarının büyüklüğü malum; bu hızla büyümesi durumunda da önümüzdeki dört beş yıl çok da ciddi seviyelere gelmeyecek. Ücretli üyelik sistemi, Türkiye gibi reklam pastasının kısıtlı olduğu ülkelerde sitelerin gelişimi için çok önemli. doktorsitesi.com da ziyaretçilerin bilgiye ulaşmasını bir hizmet olarak görüyor, ve bu hizmetin sürebilmesinin reklamla en azından şu aşamada mümkün olmadığını bilerek ücretlendiriyor.

doktorsitesi.com’un ve benzerlerinin önümüzdeki dönemde öneminin sürekli artacağını, ve bu servislerin de hızla gelişeceğini biliyorum. Ben bu süreçte bu alanı yakından izleyeceğim, ve de mümkün olduğunca içinde yer alacağım.

 1. “Türkiye’de online sağlık uygulamaları” için 7 Yorum

 2. Diğer sitelerin tasarımına nazaran bir nebze iyilik gösterse de, ben doktorsitesi.com’un acilen tasarımını değiştirmesi gerektiğine inanıyorum. Oyun sitesi gibi duruyor. Her şey her yerde.

  Taci Yalçın tarafından 6 Ağu 2008 tarihinde

 3. @Taci http://beta.doktorsitesi.com/ adresinde yeni tasarımlarını sergilemişler.

  Hasan Toprakkaya tarafından 6 Ağu 2008 tarihinde

 4. Çağlar Bey,

  Alexa raporunu lütfen fazla itimat etmemenizde fayda var, zira Reklam piyasası şu an ” Google analytics ” raporunu daha da itibar ediyor. Ayrıca doğru olsa dahi şunu unutmamakta yarar var, Sitenizin verimliliği açısından daima aktif olması ve diğer yayıncılarla değiş tokuş denilen banner exchange tarzı çalışmanız faydalı olacaktır. Size ve ortaklarınıza başarılar dilerim.

  Saygılarmla,

  Vedat Karabulut
  MEDYAGURU

  Vedat Karabulut tarafından 10 Eyl 2008 tarihinde

 5. Vedat Bey, sizin de belirttiğiniz gibi Google analytics raporları Alexa2yla karşılaştırılamayacak kadar güvenilir. Yine de bu raporlara ulaşmak kolay olmadığından Alexa’nın “fena olmayan” bir karşılaştırma yöntemi olduğunu düşünüyorum. Banner exchange öneriniz ve yorumunuz için teşekkürler.

  Çağlar Erol tarafından 11 Eyl 2008 tarihinde

 6. Sanırım artık Google Analytics raporları gerçeği yansıtmıyor.

  Eren tarafından 23 Haz 2010 tarihinde

 1. 2 Trackback(s)

 2. Ağu 29, 2008: Çağlar Erol’dan bir satın alma mı geliyor? | Webrazzi
 3. Eyl 9, 2008: Çağlar Erol » Blog Archive » İlk yatırımımız: doktorsitesi.com

Yorum yaz