Yeni networking siteleri için ufak ipuçları…

15 Ağustos 2008 – 00:47

Networking tarafı da olan bir siteniz varsa, ve geliştirmek için çok çalışıyorsanız, bir kaç ufak ama bence önemli noktayı aklınızda tutmanızda yarar var:

 1. İçeriği kullanıcılar yaratıyor olsa da sizin ürettiğiniz kısımda diliniz güzel olsun, kesinlikle hata yapmayın. Kullandığınız dil, platformunuzun kalitesi hakkında çok ciddi bir fikir verir.
 2. Platformun kuralları açık ve net olsun, ve bu kuralları kesin olarak uygulayın. Denetimi hiç bir zaman bırakmayın, ve hiç bir şekilde “biraz esneklikten bir şey olmaz” demeyin. Bir yerden bir delik oluştuğunda mutlaka devamı gelir.
 3. İçeriği sürekli monitör edin. Bir aşamadan sonra bazı şeyler çok zorlaşır; mutlaka üyelerin birbirlerini kontrol edebildikleri mekanizmalar yaratın: “uygunsuz profil”, “forum yazısını şikayet et”, “mesajı şikayet et” gibi. Bu şikayetleri de en kısa sürede değerlendirin, ve şikayet EDEN üyeye de hızlı şekilde bilgi vermeye çalışın: memnuniyeti çok artırır. Üyeler ilgilenmeyi ve ilgilenilmeyi severler.
 4. Reklam, PR iyidir, ama ufak masraflarla viral kampanyalar düzenleyebilirseniz uygun koşullarla başarılı sonuçlar elde edersiniz. Biz cember.net’te sık sık davetiye gönderme kampanyaları düzenledik, ve bunların üye sayısı artışına çok olumlu etkisi oldu. Tabi bu gibi kampanyalarda üyelerin yanıltıcı davranmalarını ya da spam yapmalarını önlemek için ciddi ek tedbirler almak gerekiyor.
 5. Platformu sürekli geliştirin, ve üyelerinizi şaşırtın. Ama bu gelişmeleri üyelerin yönlendirmesine izin vermeyin; platform hep sizin kontrolünüz altında kalsın. Aksi takdirde üyelerin istediği çok şeyi barındıran, ama ticari olarak başarısız bir uygulamayla kalırsınız.
 1. “Yeni networking siteleri için ufak ipuçları…” için 3 Yorum

 2. güzel noktalara değinmişsiniz,

  bu konularda sağlam ilerleyebilmek için maddi ve manevi olarak tek bir projeye odaklanıp iyi bir ekip çalışması yapmak gerekiyor.

  Vadi Efe tarafından 15 Ağu 2008 tarihinde

 3. Kullanıcı kitlenizin kültürünü iyi tanımak gerekir. Eğer kullanıcı kitleniz Türk üyeler ise Amerika’daki kullanıcıların verdiği tepkileri vermeyebilir. İngiliz bir kullanıcının beklentileri ile aynı olmayabilir. Hedef kitlenizi iyi analiz etmeli ve ona göre davranmalısınız. Kullanıcı istekleri hiçbir zaman bitmez. Karar verirken çoğunluğu düşünerek karar verin.

  osman tarafından 18 Ağu 2008 tarihinde

 4. “bu gibi kampanyalarda üyelerin yanıltıcı davranmalarını ya da spam yapmalarını önlemek için ciddi ek tedbirler almak gerekiyor.”
  Ne gibi ek tedbirler alabiliriz? Çok düşünmeme rağmen bunu kontrol altına alabilecek bir sistem bulamadım. Bunlardan bahsedebilirseniz çok mutlu olurum.
  Saygılarımla

  KRM tarafından 19 Ağu 2008 tarihinde

Yorum yaz