Alan adının önemi

21 Ağustos 2008 – 19:16

Tatilde işten epey uzak kaldım aslında ama bir taraftan da yeni projemiz için olası alan adlarını düşünmeden duramıyorum. Bir projenin alan adı, projenin önünde olamaz (ki zaman zaman bana çok harika bir alan adı olduğunu söyleyerek gelenleri gülümseyerek geri çeviriyorum), ama yine de alan adının proje başarısı için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Turkticaret.net‘in kurucusu Murat Yanıklar, son dönemde aldığı ve oldukça yüksek maliyeti olduğuna inandığım bazı alan adlarıyla, eski günlerdeki gibi alan adının öneminin oldukça artacağını düşündüğünü gösterdi, ve bence bu düşüncesi dikkate değer. Google gibi türetilmiş alan adlarıyla yola çıkmak bugün artık işi zorlaştırıyor. 

Benim için bir alan adının şu özellikleri olmalı:

– Bilinen ve kullanılan bir / bir kaç sözcük olması, hatırlamayı kolaylaştıracaktır. Ciddi pazarlama bütçeleriniz yoksa yeni bir Google’ı insanlara ezberletemezsiniz (yalnızca bu yüzden projenin başlamasından önce dinopis.net yerine cember.net’i kullandık.)

– Jenerik isme para vermeyip yine de o isimden vazgeçmemek için çok uygulanan bir yöntem olan “sözcüğün deforme edilerek kullanılması” bir zamanlar sempatikti, ve çok kullanıldı. Ama bu kadar çok kullanılınca bu yöntem de eskidi – artık yeni projelerde bu tarz alan adlarından kaçınmak gerekiyor.

– İyelik ekli alan adları (“-im.com”), yaptığınız işte “ikinci” olduğunuzu ve yeterince yaratıcı olmadığınızı gösterir. Bu yöntemi en çok restoranlar kullanıyor, bunu unutmamak gerek (bugünlerde sık sık “Küçük Evim” adında restoranlara rastlıyorum da).

– Sözcük tamamlayan uzantılar, çok zekice kullanılabiliyor: del.icio.us zorlu bir şey denedi ve başardı, aynı şekilde Emre‘nin girişimi grou.ps da çok iyi ilerliyor. Ama yine de son kullanıcıyı düşünerek kafa karıştırıcı olmamakta ve uzantıyı .com, .net gibi basit tutmakta fayda var.

– Jenerik isimler e-ticaret için iyidir. Diğer taraftan bu isimler malesef genellikle çok yüksek fiyatlarla satışa sunulmuş durumda. Kimse ucuza satmaya yanaşmadığı, ve kimse de alamadığı için bu jenerik isimler satıcıların basit e-ticaret projelerinde kullanılmaya devam ediyor. Geçen ay bir tanıdığımın elinde bulunan “sempatik” bir jenerik alan adına küçük bir apartman dairesi kadar değer biçtiğini duyunca epey şaşırmıştım.

– Alan adında Türkçe karakterler yerine İngiliz alfabesindeki noktasız/çizgisiz karşılıklarının kullanılmasına alışkınız. “ç” yerine “ch”, “ş” yerine “sh” kullanmaktan kesinlikle kaçınmak gerek; bu tür alan adları 90’larda kaldı. Aynı şekilde alan adında zorlama şekilde “x” kullanmayı da ait olduğu uzak geçmişte bırakmak gerek.

– Malesef alan adı yönetimimizin zamanında yaptığı hata nedeniyle Türkiye’de alan adları diğer bir çok ülke gibi ülke isminin kısaltmasına, yani bizim için .tr değil, .com.tr, .gov.tr gibi “kompleksli” uzantılara sahip. (Eğer .com yerine “ticari”nin kısaltması, “gov” yerine “resmi”nin kısaltması olsaydı bir yere kadar anlayabilirdim, ama commercial, governmental gibi sözcükler Türkçe bile değil – ve tabi en komiği 8 yıllık temel eğitim olan ülkedeki k12 uzantısı :) ). Bence bu nedenle insanlar bir de fazladan “tr” eklemeyi haklı olarak gereksiz buluyorlar, ve .com.tr gibi uzantılar malesef girişimlerde çok kullanılmıyor. Nitekim yakın zamanda devlet bile “keyodemeleri.com.tr” yerine yalnızca .com’lu adresi kullandı. Biz cember.net’te bir .tr uzantısı almayı tamamen gereksiz gördük, ve bu yüzden de hiç bir eksiklik yaşamadık. Bundan sonraki projelerimde de .tr uzantısını kullanacağımı sanmıyorum; hele böyle bir alan adı için marka başvurusunu kanıtlamamız gerektiğini öğrendikten sonra!

Yukarıda yazdıklarım yalnızca benim düşüncelerim, ve yeni projemizde bunları gözönünde bulunduracağımızı düşünerek yazdım. Tabi ki tüm bu maddelere aykırı olup da başarılı olabilecek bir çok proje var. Yine de uygun bir alan adını kullanmanın projenin başında bir çok şeyi kolaylaştıracağını da aklınızda tutmalısınız.

 1. “Alan adının önemi” için 7 Yorum

 2. com`un .com.tr`ye oranla akla gelen ilk tercih olmasi konusu yadsinamaz bir gercek ama sahsen bende kullanici olarak com.tr uzantili yerli sirket sayfalarina daha fazla bir guven duygusu olusuyor. Bu dedigim sirket sayfalari icin gecerli tabii ki. Cember.net, bildirgec.org gibi alan adi isimlerinin sonuna bence de ilave bir .tr eklemek cok da elzem degil kullanicilar acisindan.

  Burak Gulbahce tarafından 23 Ağu 2008 tarihinde

 3. Çağlar Bey herkes cember.com da sizin üzerinizdemiydi acaba

  engin tarafından 30 Ağu 2008 tarihinde

 4. orda ‘herkes’ kelimesi olmayacaktı :))

  engin tarafından 30 Ağu 2008 tarihinde

 5. @engin:
  hayır cember.com bize ait değildi; aslında almayı düşünmedik bile.. .net cember.net’in konseptine de çok uygun bir uzantı.

  Çağlar Erol tarafından 30 Ağu 2008 tarihinde

 6. Alan adı hiçbir şey için olmasa bile, markalaşmak için oldukça önemli. Bir internet şirketinin markasının bütünüyle alan adı olduğunu düşünürsek; çok ciddi bir araştırma yapılması gerekiyor alan adı belirlenmeden önce. Yurtdışında bildiğim kadarıyla sadece bu işi yapan adamlar var. Yani siz projenizi her yönüyle anlatıyorsunuz, o da size en makul ve markalaşmaya en yatkın alan adını buluyor. Bence harika bir iş. Türkiye’de de böyle bir iş kolu olacağını sanıyorum ilerde. Zira alan adları şu an bile oldukça kısıtlı. Birkaç sene sonrasını düşünemiyorum bile. Ayrı bir uzmanlık konusu.

  Taci Yalçın tarafından 2 Eyl 2008 tarihinde

 7. cember.com alan adı 1 ay önce snapnames adlı backorder(düşmüş alan adlarının kapıp açık arttırma ile satma) sitesinde 3,600 dolar gibi bi rakama alıcı buldu ihalede bende vardım maddi durumum ancak 400$ cıkmama izin verdi

  şenol öz tarafından 5 Eyl 2008 tarihinde

 8. Ee peki ne yapacağız… Yeni bir proje tasarlıyorum kafamda ama alan adı konusunda 1 aydır sıkıntı yaşıyorum.

  r tarafından 15 Eki 2008 tarihinde

Yorum yaz