Zombi

21 Ağustos 2008 – 23:21

Bir arkadaşım yıllar önce bir web girişimine başladı. O günlerde oldukça heyecanlıydı, uygulamanın çok başarılı olacağına emindi, ve milyonlarca kişiye ulaşmaktan, zengin olmaktan sözediyordu.

Zaman içinde girişimi yavaş da olsa büyüdü, ve biraz adsense, biraz da kullandığı basit e-ticaret altyapısıyla ciro yaratır, “kendini çevirir” hale geldi. Ama o kadar. Bir türlü hedeflediği ivmeye ulaşmadı, aktif kullanıcı sayısı çok değişmedi, sayfa gösterimleri artmadı. Beş yıl kadar bu durumda gitti; ve en sonunda o zorlu kararı alarak kullanıcılardan özür dileyip siteyi kapattı.

Bu gibi siteler, yatırımcılar tarafından “Zombi” olarak adlandırılırlar. Ne mezara konacak kadar ölü, ne de başarılı olacak kadar diridirler; yaşayan ölülerdir. Kurucuları umutla zombilerin kanlı canlı sitelere dönüşmesini, başarılar getirmesini beklerler, ama bu bir türlü olmaz… Zombiler size yıllarınızı kaybettirebilir, ve zaman kaybı, para kaybına benzemez.

Bir internet projesine başlarken çıkış stratejilerini iki olasılık için de belirlemek gerekir. Baştan belirleyeceğiniz minimumlara ulaşamadığınızda, yenilgiyi kabul etmek, ciddi bir zaman kaybını önleyecek ve yeni başlangıçlara olanak sunacaktır.

 1. “Zombi” için 3 Yorum

 2. Her insan bu kararı veremez bana göre, 1-2 tane zombi yaratmadan bu düşünce yapısına sahip olamaz.

  Yucel Eroglu tarafından 22 Ağu 2008 tarihinde

 3. çok güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz. yazı için teşekkürler.

  zaman kaybı insana çok koyuyor.

  ali caner öner tarafından 22 Ağu 2008 tarihinde

 4. Peki ya Türkiye piyasasında neden bu kadar çok “zombi” var?

  Girişimcilere yeteri kadar destek verilmediği açık.

  Bu sadece internet sektörünün bir problemi değil aslında. Fakat yine de önemli bir konu. Bağımsız girişimlere daha iyi imkanlar sunulması ve destek çıkılması ortaya daha çok kişiye ulaşabilen ve daha işlevsel projelerin çıkması açısından önemli.

  Üniversite yıllarında bir yandan okuyup bir yandan geliştirdiğimiz web projesinin çok az bir sunucu maliyeti vardı. Öğrenci bütçemizle bu tür giderleri karşılamak imkansızdı. Bize destek olmaları için birçok bilinen internet firmasının kapısını çaldık. Kendileri için çok çok düşük olan maliyetleri karşılayıp kendi emeğini ortaya koyan hevesli girişimcileri destekleyebilecek firmalar maalesef bunu yapmıyorlar. Umarız ilerde her şey daha iyi olur

  Vadi Efe tarafından 24 Ağu 2008 tarihinde

Yorum yaz