İskender Dirik – mynesto

23 Ağustos 2008 – 00:00

Önceki bir yazımda Almanya’da başarılı olan Türk kökenli girişimcilerden sözetmiş, ve onları tanıtmaya çalışacağımı söylemiştim. Bu yazılara İskender Dirik‘le başlıyorum.

İskender, 27 yaşında genç bir internet girişimcisi. Şu an projesi mynesto üzerinde çalışıyor. mynesto fikrini İskender geliştirdi, ve geçtiğimiz sene E-Spotting (bugünkü adı “Miva”) ile Almanya’nın ilk “Paid Search” şirketini kuran, ve bir süre Google’da direktör olarak çalışan Raimar von Wienskowski ile beraber hayata geçirdi. mynesto, Almanya’da çok önemli bir konu olan ev, mobilya, dekorasyon, bahçecilik ve Do-it-Yourself konularına odaklanmış dikey bir pazaryeri ve web 2.0 tabanlı bir social networking platformu.

İskender’le konuşmamızda yalnızca bu konularda Almanya’da 20 kadar ayrı dergi olduğunu söylemişti; ayrıca televizyonlarda da bu konuda onlarca program mevcut. mynesto şu an yalnızca Almanca servis sunduğu için incelemek kolay olmayabilir, ama Almanca’nız varsa çok güzel bir fikir ve uygulama olduğunu göreceksiniz.

Ben İskender’le kendisi henüz üniversite öğrencisiyken tanıştım; o zaman bile hayata geçirdiği bir kaç projesi vardı. Kendisinin belirttiğine göre 19 yaşından beri internetin ticari yanı ile uğraşıyor, ve konuşunca Alman pazarı hakkında inanılmaz bir bilgiye sahip olduğunu görüyorsunuz.

İskender’in ailesi çalışmak için yıllar önce Türkiye’den Almanya’ya gitmiş, ve Hamburg’a yerleşmişler. İskender de orada doğmuş ve büyümüş. Ama maillerinde bunu anlamanız imkansız, çünkü Türkçesi mükemmel. Kendisi teknik kökenli değil; Hamburg Üniversitesi’nde İşletme lisans ve Data- & Information-Management alanında master’ı var (master’dan bölüm birincisi olarak mezun olmuştu). Henüz üniversitedeyken SEO ve Affiliate Marketing odaklı bir çok küçük ölçekli internet projesi geliştirip işletiyordu, ve mezun olduktan sonra Almanya’nın önde gelen satış ortağı arama pazaryerlerinden birini kurup bir Alman medya kuruluşuna sattı. İskender’in cember.net’in tasarım / geliştirme aşamasında ve devamında konsepte ve işletime de çok önemli katkıları oldu.

İskender gerçekten iyi yetişmiş, çok zeki ve bilgili bir girişimci, ve Almanya’daki ikinci / üçüncü nesil Türk gençleri için çok iyi bir rol modeli olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda gerek mynesto ile, gerek yeni projeleriyle ismini Türkiye’de de çok duyacağız.

Yorum yaz