Ölümden sonra (online) yaşam

27 Ağustos 2008 – 22:36

İbrahim Evsan, “Dijital Ölüler” başlıklı yazısında yine oldukça ilginç bir düşünceyi dile getirmiş: insanlar öldükten sonra internetteki profilleri ne olacak?

Bugün yüz milyonlarca insanın farklı sitelerde bir ya da bir kaç profili var. Bu profiller, kişilerin sanal dünyadaki izdüşümleri, ve insanlar internet üzerinde o profillerle tanışıyor, iletişim kuruyor, iş görüşmesi yapıyor, sohbet ediyorlar. Ama herhangi bir kişi öldüğünde, kendisinin profilleri sanal dünyada var olmaya devam ediyor. Bu da ölen kişinin isteği dışında / olduğundan farklı bir şekilde temsil edilmesi anlamına geliyor, ve aynı zamanda o profille iletişime geçmek isteyenler için pek de hoş bir durum olmuyor.

Biz cember.net’te üyelerimizden gelen uyarı/bilgilendirmeler üzerine, ölen kişilerin profillerini iptal ediyorduk. Bu, şu an her networking platformunun uyguladığı sistem. Ama tabi ki yüz binlerce, milyonlarca üyesi olan platformlarda bu kötü haberin platformun yöneticilerine ulaşması çoğunlukla mümkün olmaz. Üyelik sistemi olan platformlar çoğaldıkça ve yıllar geçtikçe bu platformlarda artık yaşamayan insanların profilleri çoğalıyor, ve bunun sonucunda aramalarda yanıltıcı bilgiler, ya da o kişinin yakınları için acı verici durumlar ortaya çıkıyor.

Bu sorunun (belki de ciddiye alınması daha uzun yıllar alacağı için) şu aşamada somut bir çözümü yok. İbrahim, yazısında OpenID‘nin işe yarayabileceğini, hiç değilse yalnızca bir merkezi bilgilendirmenin yeterli olacağını söylüyor. Ama tabi ki bu da net bir çözüm değil, çünkü OpenID sağlayıcısının bilgilendirilmesinin kim tarafından / nasıl yapılacağı konusu açıkta kalıyor.

Devletlerin temel görevleri arasında vatandaşlarıyla ilgili en temel bilgileri tutmak / raporlamak / denetlemek vardır. Bence bu sorun da yalnızca devletin işin içine girmesiyle kesin olarak çözülebilir. Şu an bir ölüm durumunda telefon gibi ücretli servisler, resmi belgeyle başvuru üzerine kapatılıyor. Belki OpenID, gelecekte yasal olarak da kabul görür ve şu an “TC Kimlik No” olarak kullandığımız bilgiye denk bir duruma gelir. Bu durumda ilgili kurumlar online dünyadaki varlığımızı düzenleyebilecek, ve gerekli olduğunda da “kapatacaktır”… Tabi bu, internetin temelinde var olan anonimlik kavramına tamamen aykırı bir durum, ama sonuçta gittiğimiz yön bu değil mi?

 1. “Ölümden sonra (online) yaşam” için 6 Yorum

 2. Ben yönettiğim topluluk sitelerinde 6 ay siteye giriş yapmamış (hesabını tatile almadığı halde) otomatik silerdim.

  Üye sayısını düşük gösteriyor evet ama gerçek sayı zaten bu. Siteye üye ama siteyi unutmuş, artık siteye girmek istemeyen ya da ölmüş üyelerin toplam sayının içinde olması gereksiz.

  Levent Bali tarafından 28 Ağu 2008 tarihinde

 3. Birkaç ay önce yakından tanıdığım biri ölünce aklıma gelmişti bu düşünce. Hesabı hala facebook’da duruyordu ve kapatmak için gerekli olan bilgiler artık toprak olmuştu. Bunun üzerinde iletişime geçtim ancak hala yanıt alamadım.

  efecan tarafından 28 Ağu 2008 tarihinde

 4. Evet düşünce gerçektende ilginç, yanlız dediğiniz gibi Devlet işin içine girerse kısıtlamalar başlar ve bu durumada isyan eden bir çok kişi çıkar. Birde örneğin fake profil açanlar var facebook’da binlerce? Çağlar bey yazı için teşekkürler fakat biraz düşünüp çözüm yolu ararken kafam iyice karıştı :) Blogunuzu takip eden İmam varsa eminim onun bakış açısıda oldukça farklı olacakdır :)

  Yucel Eroglu tarafından 28 Ağu 2008 tarihinde

 5. Levent Bali’nin onerisi son derece mantikli. Silmek degil de dondurmak ve profiline erisimi engellemek daha iyi bir yontem olabilir. X ay sonra o hesapla giris olursa ve hesap dondurulmussa, guvenlik icin kayitli eposta adresine bir aktivasyon gonderilebilir. Eger gelen kisi gercekten o kisi degilse, zaten olen kisi ile birlikte %99 eposta bilgileri de olmus olacagindan, daha ileri gitmesi ve hesabi canlandirmasi da engellenmis olacaktir. Bu sorun birgun 2000 yili sorunu gibi cok konusulan ciddi bir sorun olabilir, simdiden standartlastirilmali bence (en azindan cozum yolu netlestirilmeli ve web girisimcileri bilgilendirilmeli)

  Onder Eren tarafından 30 Ağu 2008 tarihinde

 6. Bence Levent’in yaptığı en doğru, yanlış anlaşılmasın ama genel kullanıcı kirliliği içinde iyi gerçek kullanıcı sayınızı ortaya çıkarabilmeniz içinde en doğrusu.

  Bu işin içine devletin mercihleri bu işin dışında tutulması gerekmektedir.

  Volkan Çelik tarafından 7 Eyl 2008 tarihinde

 7. Sosyal ağ sahibi olmayan birileri de bunu düşünmüş ve sosyal ağ sahibi olmuşlar http://tinyurl.com/6qbjz5

  Mehmet Çakır tarafından 18 Eki 2008 tarihinde

Yorum yaz