Kawasaki’den 5 girişimcilik dersi

29 Ağustos 2008 – 16:38

Güzel özet listeler yapmayı çok seven Guy Kawasaki, “Girişimci olarak öğrendiğim en önemli 5 ders” başlıklı yazısında aşağıdaki listeyi yapmış. Kısaltarak çeviriyorum:

 1. Nakit akışına odaklanın: Karlılık önemlidir, ama nakit akışı, en önemli konudur. Satış yapmaya bakın.
 2. Her gün biraz daha gelişin: Eskiden başlangıçta harika bir çıkış yakalamanın en önemli şey olduğunu düşünürdüm. Artık her gün biraz daha, yavaş yavaş gelişmenin önemli olduğunu düşünüyorum.
 3. Farklı şeyler deneyin: Eskiden şanslı olmaktansa zeki olmak gerektiğini düşünürdüm. Artık şansın çoğu başarının temeli olduğunu düşünüyorum. Şans da farklı şeyler deneyen insanları bulur.
 4. Gerzmanları* dikkate almayın: “Gerzmanlar” gerzek olan uzmanlar, ya da uzman olan gerzeklerdir. Yeni bir ürün çıkardığınızda işe yaramayacağını, gereksiz olduğunu, çok fazla rekabet olduğunu söylerler. Eğer ürününüze inanıyorsanız, deneyin. İnanmıyorsanız, gerzmanları dinleyin.
 5. Sizin yapmayacağınız bir şeyi başkasından beklemeyin: Müşterilerinizden kayıt için 25 maddelik kişisel bilgi istemeyin, çalışanlarınızın aynı gün dünyanın öbür ucuna uçup toplantılara katılıp geri dönmesini beklemeyin. Bu durumda iyi bir müşteri izleniminiz, ve mutlu çalışanlarınız olur.

[* ÇE: schmexpert – schmuck & expert]

 1. “Kawasaki’den 5 girişimcilik dersi” için 3 Yorum

 2. 5 derse de sonuna kadar katiliyorum. Cok yerinde tespitler. Paylasim icin tesekkurler.

  Onder Eren tarafından 30 Ağu 2008 tarihinde

 3. Lisedeyken hayalgücümün sınırılarını zorlayarak imkansızı istiyordum. Gerzman olan arkadaşlarım fikirlerimin ikansız olduğunu söyleyip beni kendi seviyelerine çekmeye çalışırlardı. Adını ozaman ilk defa duyduğum bir adam, özdeyişi ile bana güç katmıştı. Liseden bu yana, gerzmanlar her karşıma çıktığında aşağıdaki özdeyişi bana güç verir.

  “Eğer gençseniz, çevrenizde düşlerinizin içine tüküren biri mutlaka vardır.” Frank Sinatra

  Hasan Ozgan tarafından 31 Ağu 2008 tarihinde

 4. Müşterilerinizden kayıt için 25 maddelik kişisel bilgi istemeyin,

  denilmiş
  e-tohuma başvururken 50 den fazla madde isteniyor diye fikirlerimden bahsetmekten vazgeçtim …

  çok doğru noktalara parmak basmış…

  çeviriniz için ayrıca teşekkürler.

  sinan işler tarafından 16 Eyl 2008 tarihinde

Yorum yaz