Ofis yeri sorunu

31 Ağustos 2008 – 13:22

Ankara’da çok başarılı internet şirketleri var, İzmir’de ve Bursa’da da aynı şekilde; ama önemli ciro yaratan internet şirketlerinin %90’ının İstanbul’da bulunduğunu tahmin ediyorum. İstanbul deyince de geniş bir alanı almamak gerek; şirketler Avrupa yakası’nda Taksim – Maslak hattında, Anadolu yakasında da son dönemde Kavacık ve Kozyatağı‘na sıralanmış durumdalar.

Euda ofisi için yaşadığımız yer olan Ataşehir’i tercih ederek ciddi bir zaman, enerji ve “sinir” tasarrufu yapmıştık. Diğer taraftan Ataşehir’de ofisler bence anlamsız derecede yüksek fiyatlar istediği için şimdi yeni şirket kurma aşamasında, farklı bir yer arıyoruz. Avrupa yakası, her gün iş saatinde köprü geçme zorunluluğu yüzünden bizim için imkansız bir seçenek. Anadolu yakasında ise Kozyatağı’nda fiyatlar Ataşehir’den çok farklı değil, Kavacık ise Maslak’tan hallice: altyapısı felaket.

İstanbul’da ofis yeri seçimi bile iş için ciddi bir risk faktörü. Eğer aradığım gibi bir ofisi Kozyatağı – Kavacık arasında bulamazsam, Turkcell gibi Maltepe‘ye kaçmanın en iyi çözüm olacağını düşünüyorum. Metronun gelmesiyle başka internet şirketleri de Maltepe’yi seçerse belki bir kaç yıl içinde altyapısı Kavacık’tan iyi, fiyatları da Kozyatağı’ndan uygun bir internet yoğunluk merkezi yaratılabilir.

  1. “Ofis yeri sorunu” için Bir Yorum

  2. Çağlar bey kuruluş aşamasında firmanın iş yeri seçimi emin olun istanbulda en önemlisi. İstanbul’da bu konu ile ilgili akademik araştırma varmı bilemiyorum. Ancak ay- gün ve saatten bağımsız olarak trafik sıkışıklığının yaşandığını düşünüyorum. İş yerleri konutlar sanayi siteleri şehirin heryerine gelişi güzel dağalmış durumda. Bu karmaşadan dolayı sabah işe giderken akşam eve dönerken çok fazla iş(enerji) kaybı olduğunu düşünüyorum. Kaybedilen zamanda cabası haliyle. Almanya’da ki bir üniversiteye başvuru yapan bir arkadaşın vizesi reddedildi. Gerekçe ise kalacağı yer ve okulu arasındaki mesafenin fazla olması. (Evli ablasının yanında kalacağını belirtmesine rağmen). Bu uygulamadan kurucuların ve ayrıca çalışanlarında ders çıkarması gerektiğini düşünüyorum.

    selim tarafından 5 Eyl 2008 tarihinde

Yorum yaz