Anadolu’da neler oluyor?

13 Eylül 2008 – 22:54

Türkiye’de yaşayıp Amerika’da düşünen insanlara kızarım. Basının internet konusunda yerel gelişmelere burun kıvırıp Reuters’tan düşen internet / teknoloji haberlerini tuhaf bir heyecanla yayınlamalarından rahatsız olurum. Ama galiba bu konuda ben de çok masum değilim.

Bir kaç bilinen şirket dışında Anadolu’da internet konusunda bir heyecan olmadığını sanıyordum; aslında bu konuda pek bir bilgim de yoktu. Son günlerde benim bugüne kadar bilmediğim çok aktif bir internet girişimciliği / blogculuğu olduğunu farkediyorum. Yalnızca Ankara’da ya da İzmir’de değil, Türkiye’nin her yerinde internet konusunda bir şeyler yapmak için çırpınan insanlar var. Ve onların işi gerçekten kolay değil: üç büyük şehir dışında teknoloji alanında bir şeyler yapmak, üretmek, para kazanmak, İstanbul’la karşılaştırılamayacak kadar zor.

Bugün Rize’nin Ardeşen ilçesinde yaşayan bir girişimcinin “Zehirli Örümcek” isimli bloguna rastladım. Blogun sahibi Onur Almışlar, KTÜ mezunu, ve Ardeşen’de kendi şirketinde bilişim / web tasarım alanında çalışıyor. Bültenler dışındaki bir kaç yazısını okudum, ve oldukça başarılı buldum. Ama Onur Almışlar, zamanının çoğunu ayırdığı blogunu kapatma kararı almış. Nedeni de Ardeşen’de çalışma koşullarının zorluğu, ve projelerini orada gerçekleştirmesinin verdiği demotivasyon. Ayrıca yazılarında internet alanında seçkin (?) bir kitlenin olduğunu düşündüğünü, ve böyle olmasına kızgınlık duyduğunu da gördüm. Anladığım kadarıyla bu yalnızca onunla sınırlı bir düşünce de değil.

İstanbul’da her şeyin çok kolay olduğunu, olanakların sınırsız olduğunu filan düşünmüyorum; sektör küçük, ve para kazanmak burada da çok zor. Ayrıca bir seçkin kitle filan yok, sadece sürekli görüşen, iletişimi yakın insanlar var, ki öyle olması da son derece doğal. Ama yine de Anadolu’nun çeşitli yerlerindeki gençlerin yalnızca kendilerini ifade edemedikleri, doğru kişilere ulaşamadıkları için demotive olmalarının da ciddi bir kayıp olduğuna inanıyorum. Ben kendi adıma bundan sonra gözümü biraz daha farklı şehirlerdeki farklı girişimlere çevireceğim. İnternet’in gücü sayesinde eminim Anadolu’da önümüzdeki yıllarda hepimizi hayran bırakacak projeleri olan girişimleri görmeye başlayacağız.

 1. “Anadolu’da neler oluyor?” için 5 Yorum

 2. Her satırına katıldığım harika bir yazı daha. Ne diyebilirim, klavyenize sağlık hocam.

  Bu satırları Kayseri’den yazıyorum. Rize’deki arkadaşla aynı durumdayım. Şirketimin en büyük problemi ne maliyet, ne kar marjı ne de teknik konular. En önemli problem müşteri desteğinin sınırlarını buralarda ayarlamanın imkansızlığı. Basitte olsa kendi ürettiğimiz yazılım için ufak bir eğitim vermeye kalktığımızda cd yazmayı öğretmekten, kartuş değiştirmeye kadar türlü türlü işlerle uğraşıyoruz. Çünkü adımız hala buralar da internetçi bile değil, bilgisayarcı.

  Diğer önemli problemler ise vasıflı eleman yokluğu. Burada yazdığım çok basit kodları bile hatta HTML’i bile anlayacak eleman bulmak çok zor. Geneli öğrenci ve bir projede başından sonuna yer almamış insanlar. İstanbul’daki IT kültürü, hatta firendfeed kullanımı zaten yok.

  Bir başka sorun, iş bilmeyenler, bildiğini sananlar. Hiç birşeyden anlamayıp sadece script kurarak bu işi iyi yaptığını sananlar var. Tabi buradaki durum çözüm üretmek konusu çok ağdalı bir konu. Ama biliyorum ki çözüm üretmek bir yana çözülmüş sandırmak öbür yana.

  Ayrıca sanal pos almaya kalktığınızda önünüze çıkan inanılmaz engellerde mevcut burada. Çünkü hiçbir bankanın sanal pos desteğini verecek elemanı yok.

  Bunun böyle olmasında malesef internet kültürüne sahip olmayan ve uzun sürede olacağına inanmadığım kurumsal pazar müşterileri ve internet kullanıcıları :(

  Bütün bunlara rağmen önümüzdeki bir ay içinde Ankara’ya freelance olarak da olsa ürettiğim bir girişim devreye girecek.

  Unutmadan, bu internetin seçkin kitlesi lafını zaten o kitleden olanlar zamanında kanıtladı. Bana göre bu seçkinlik sadece yatırımcıya yakınlıklarından ibaret. Bununda artık böyle olmayacağını sizden duymakta ayrıca güzel. Böyle bir yazı için tekrar teşekkürler…

  mehmet soylu tarafından 14 Eyl 2008 tarihinde

 3. internetin mekan, lokasyon bagimsiz gucu anadolu girisimcilerini, tam tersine motive etmeli. istanbulun bence anadoludan hic bir farki yok. varmis gibi dusunmek, basarisizlik korkusuna masum bir kilif aramak bence. insallah bir gun ardahan’dan, diyarbakirdan, zonguldaktan, kisaca internetin ayrimsiz ula tigi her ilimizden girisim hikayeleri duyariz. sinmek, yilmak yok arkafaslar, kolayi herkes yapar. motivasyonunuzu dusurmemek icin olumluya odaklanin.

  Onder Eren tarafından 14 Eyl 2008 tarihinde

 4. Çağlar Bey, Öncelikle ilginiz ve düşünceleriniz için çok teşekür ediyorum! Gerçekten çok kısıtlı bir alanda çalışıyoruz! Tabutta rövaşata gibi birşey bizimkisi! İşte sizin gibi bilinen kişilerin bu tür yazılar ilgisi ve alakası şahsen kendi adıma beni çok etkiliyor ve motive ediyor! Saygılarımı sunuyorum. Çok Teşekkürler

  Onur ALMIŞLAR tarafından 16 Eyl 2008 tarihinde

 5. Zehirli Orumcek’i ben de takip ediyorum ve Onur’un cok mantikli oldugunu dusundugum bir baska projesi daha var: http://www.akilliorumcekler.com/

  Destek bulursa iyi yerlere gelecegine inaniyorum.

  Arzu tarafından 19 Eyl 2008 tarihinde

 6. çok teşekkür ederim gerçekten site çok yararlı olmuş

  mirc tarafından 13 Eki 2008 tarihinde

Yorum yaz