İzmir’de teknokent kuruluyor

13 Eylül 2008 – 23:14

Bir kaç sene önce, Frankfurt’tan arabayla Nice / Cannes / Monaco gezisi yaptık (herkese öneririm; Bodrum ve Datça’nın değerini daha iyi anlıyorsunuz). Bir gece de o zamanlar çok duyduğumuz Sophia Antipolis‘te kalmaya karar verdik. Sophia Antipolis, Nice’e yakın, ama dağların tepesinde, hiç bir çekiciliği olmayan bir “yapay kasaba”. Ama orada bir teknoloji kenti yaratılmış. Bir çok teknoloji şirketi, orada büyük ofisler açmışlar, ve binlerce yazılımcıya Fransa’nın güneyindeki bir kasabada iş olanağı sağlanmış.

O zaman bu vizyondan çok etkilenmiştim. Bugün gördüğüm bir haber de İzmir için sevinmeme neden oldu: Urla’da bir teknokent kurulması için ilk imzalar atılmış. Proje, 2 küsür milyon metrekare alanda oluşturulacakmış, ve 10 bin’i ARGE’de olmak üzere 15-20 bin kişi istihdam edilecekmiş. Toplam yatırımın 4 milyar doları bulması bekleniyormuş.

Projede inşaat ve şirketlerin getirilmesi konusunda yetki, Sophia Antipolis’i de yapan Fransız C.I.COM firmasına verilmiş. Tabi projede aralarında Alphan Manas’ın da bulunduğu Türk işadamları da var.

Eğer – hem orada hem burada – her şey yolunda giderse bir kaç sene sonra şirketimi İzmir’e taşımaktan mutluluk duyacağım. :)

  1. “İzmir’de teknokent kuruluyor” için Bir Yorum

  2. Bir ara Eskişehir’de de kurulacağı söyleniyordu. Hatta yeri bile tanıtılmıştı. (Osmangazi Üniversitesi’nin hemen arkasındaki boş arazi)

    Ne oldu bilmiyorum. Kemal Unakıtan destekliyordu hatta projeyi. Umarım kurarlar.

    Taci YALÇIN tarafından 14 Eyl 2008 tarihinde

Yorum yaz