Bezos ve Benioff’tan ZocDoc’a yatırım

2 Ekim 2008 – 22:27

ZocDoc, bir online “sağlık randevu alma servisi”, yani herhangi bir rahatsızlığınız olduğunda ilgili doktoru bulup randevu almanızı sağlayan bir servis. Geçtiğimiz yıl hayata geçen bu startup, Khosla Ventures‘un yürüttüğü 3 milyon dolarlık bir A serisi finansmanına başladı. TechCrunch’ın haberine göre de bu seriye geçtiğimiz günlerde Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos ve salesforce.com’un kurucusu ve CEO’su Marc Benioff katıldı.

doktorsitesi.com ZocDoc’a göre çok daha kapsamlı bir servis, ama bu haberi duyunca ister istemez ZocDoc’u doktorsitesi.com‘la karşılaştırma gereği duydum. Alexa’ya göre doktorsitesi.com, hem erişim, hem sayfa gösterimi bakımından epey üstün durumda.

doktorsitesi.com - ZocDoc

doktorsitesi.com - ZocDoc

Yalnızca Amerika’daki ve Türkiye’deki sitelerin trafiğini karşılaştırarak tabi ki net bir değerleme öngörüsünde bulunulamaz. Diğer taraftan internet dünyasının bu iki önemli isminin online sağlık alanına yatırım yapmış olması, bu alanda yatırımcı ilgisini – olması gerektiği gibi – artıracaktır. Bunun da doktorsitesi.com gibi girişimler için daha büyük fırsatlar yaratacağına inanıyorum.

Açıklama: doktorsitesi.com’un azınlık hisselerine sahibim ve şirketin yönetim kurulu üyesiyim.

 1. “Bezos ve Benioff’tan ZocDoc’a yatırım” için 5 Yorum

 2. Sağlık alanında birçok standartlaşma ve yeni yöntemler ile -bunları en çok uygulayan, hayata geçiren özel hastanelerdir- hastalar daha hızlı çözüme ulaşabilmektedir. Bunda en büyük etken tetkiklerde yer alan verilerin diğer hastaneler / kurumlar ile paylaşılması. Son günlerde ülkemizde revaçta olan bir gelişme PACS sistemleri bulunmaktadır. Avantajları arasında sadece tetkik’in kalitesini artırmak ve hızlandırmaktan ziyade paylaşılabilir hale getirebilmesidir. DICOM standartını temel alan bu sistemler farklı işleyişlerde geliştirilerek çeşitlilik adına birçok alternatif sunmaktadır.
  Bunlar arasında en çok ilgi gören ve tercih edilen elbette web arayüzünden bilgilere ulaşılabilir hale getirenlerdir.
  Artık ilerleyen dönemlerde (Google Health’e bakarsanız şu an itibari ile birçok standartı destekleyip bilgilerinizi içeri alıp kullanılabilir hale getirmektedir) nasıl e-posta, video vb. işlerimiz için servisler varsa aynı bu alanda da servisler türeyecektir. Hatta son kullanıcıya kadar inerek insanların birbirleri arasında bile anlamlı -semantik yapının önemi- bir şekilde paylaşıma izin verecektir. Bu hizmetleri / servisleri sunan şirketler bireysel ve kurumsal olarak pazarlamaya çıkarak yüksek rant elde edeceklerdir.
  Bu konuda birçok senaryo üretilebilir. İnsanın sağlık verilerini paylaşması kendisi hakkında birçok soruya cevap üretecektir. Karın ağrısının şaraptan dolayı olduğunu çünkü üzüme alerjisi olduğu gibi.. Ciddi bir bilgi sentezlemesi ile genetik yapı bile hesaplanabilir. (Google Health bana göre bunu planlamaktadır. Büyük bir veri sentezi)
  Toparlayacak olursam doktorsitesi.com çok akıllıca yapılan bir yatırımdır. Bugün içinde yarın içinde çok yapacağı, yapması gereken -hizmet / servis anlamımda- çok şey vardır.
  Mesela kurumsal çözüm üretme de doktor portföyünü kullanabilir. ÖRN: Kurulacak olan bir PACS sistemi ile medikal görüntülerin okuması ve raporlanması.

  Yusuf İBİLİ tarafından 2 Eki 2008 tarihinde

 3. Gel de Webrazzi’deki bazı yorumculara anlat :)

  Ekim Nazım Kaya tarafından 2 Eki 2008 tarihinde

 4. @Ekim:
  bu yatırımların asıl doğruluğunu bir kaç yıl sonraki değerlemelerde göreceğiz; şu an bu alana ilgi olmasına rağmen hala getiriler çok da net değil.

  @Yusuf:
  yorum ve katkıların için teşekkürler.

  Çağlar Erol tarafından 3 Eki 2008 tarihinde

 5. Turkiye’nin Avrupa’da kohnelesmis saglik sistemine karsin hizla gelisen, ozellesen ve yenilenen bir saglik sektoru var. Avrupa ile kiyaslayinca inanilmaz derecede ucuz ve randevu almak bir o kadar da kolay. Bu sebeplerle benim tavsiyem doktorsitesi.com’un Avrupa piyasasina da hizmet edecek sekilde ilerletilmesi, farkli bir global anlayisla ele alinmasi olacaktir. Nitekim ilerleyen senelerde Turkiye saglik denince ilk akla gelen ulkelerden biri olacak, saglik turizmi buyuk asamalar kaydedecektir. Ayrica sadece Istanbul degil Adana Suriye,Lubnan,Irak Antalya’da Rusya pazarina saglik turizmi amaciyla halihazirda yatirim yapmaktadir.

  Ataol Karaer tarafından 4 Eki 2008 tarihinde

 1. 1 Trackback(s)

 2. Eki 21, 2008: Çağlar Erol » Blog Archive » Health 2.0 / Sağlık 2.0 konferansı SF’de başlıyor

Yorum yaz