Dikkatsizlik ve tedbirsizlik – mi?

6 Ekim 2008 – 13:31

9 günlük tatilde trafikte 146 kişi ölmüş!

Bunun ne kadar büyük bir sayı olduğunun farkında mısınız? Hayretle açıklamaları okuyorum:

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Daire Başkanı Celal Uzunkaya, tatil süresince yaşanan trafik kazalarının bir çoğunun, aşırı hız, dikkatsiz ve tedbirsiz araç kullanımı ile sürücülerin yol ve hava şartlarına duyarsız olmalarından kaynaklandığını sözlerine ekledi.”

Evet, sizde hiç suç yok!

Bu kadar kısa sürede bu kadar çok kişi trafikte ölüyorsa, karayolları daire başkanı, trafik hizmetleri daire başkanı, hatta İçişleri Bakanı sorumluluğu üstlenmeli, mümkünse istifa etmeli! Bu işi beceremiyorsanız, hiç değilse becerebilecek olanlara şans verin. Hepimiz trafikte araç kullanıyoruz, yolların, bozuk şeritlerin, yanlış işaretlerin, yetersiz denetimin durumunu gayet iyi biliyoruz; böyle gözümüzün içine bakarak ölen insanları suçlamanız, tüm toplumu küçümsemeniz demektir.

 1. “Dikkatsizlik ve tedbirsizlik – mi?” için 6 Yorum

 2. İlk defa size bu kadar az katılmıyorum hocam. İnanılmaz hatalar yapan bir sürücüyüm ve daha inanılmaz hatalar yapan onlarca sürücü tanıyorum. Tek yön yolda geri geri giderek ceza yediğinde itiraz eden o kadar insan var ki inanamazsınız. Ehliyetsiz araç kullananlar düşündüğünüzden çok çok fazla. 3 yıldır ehliyetsiz kamyoneti ile ekmek dağıtan tanıdığım var. Bu durumda suçlamalar havada kalacaktır. Tedbir yol işaretleri vs ile değil ancak eğitimle alınabilir malesef.

  Bunun yanında şu da yapılsa bir sakıncası olmaz. Bayramda kaza geçiren sürücülerin ceza puanı ve ödedikleri ceza sayılarıda istatistik olarak yayınlansa mesela. Ne gibi cezalarda rekorları var bilsek keşke değil mi ? O zaman daha tutarlı yorum yapılabilir. İçlerinde ehliyetsiz, arabayı çocuğuna vermiş arkada uyuyan, bakımsız araçla yola çıkan bir büyük bir yüzde ile karşılaşacağımıza eminim.

  mehmet soylu tarafından 6 Eki 2008 tarihinde

 3. @mehmet soylu …

  kesinlikle size katılıyorum. İnanılmaz magandalar var, Devlet nereye kadar gidecek. Önce emniyeti biz almalıyız. O kadar çok maganda var ki inanın Aziz Nesin’lik olur.

  Saygılarmla.

  Vedat Karabulut tarafından 6 Eki 2008 tarihinde

 4. http://www.vedatkarabulut.com

  Vedat Karabulut tarafından 6 Eki 2008 tarihinde

 5. @Mehmet Soylu:
  3 yıldır ehliyetsiz araba kullanan bir kişi bu 3 yılda hala yakalanamamışsa sorun yine denetimde demektir. İnsanlar her zaman kuralları ihlal etmeye çalışırlar, ve bu yüzden sıkı denetime ihtiyaç vardır. Bu yıl 2 hafta Amerika’da üç bin km araba sürdüm; hız sınırı yaklaşık 110 km/saat, ve hız sınırını aşan hiç kimseyi görmedim. Buna rağmen sık sık trafik polisinin arabaları durdurup ceza yazdığını gördüm; ne için yazdıklarını bir türlü anlayamadım. İşte böyle sıkı denetim sayesinde insanlar kurallara uyarlar, yoksa eğitimli, bilgili, zeki, uygar insanlar oldukları için değil.
  İstatistiki yayınlamanın bir anlamı yok (ki yayınlanıyor yıllık olarak) – bu istatistiklerde karayollarının suçunun neredeyse 0 olduğu görülüyor; halbuki yolların rezilliği, kuralsızlığı, yanlışlığı ortada…

  Çağlar Erol tarafından 7 Eki 2008 tarihinde

 6. Ayrıca haber bültenlerinde ve gazete manşetlerinde çok enteresan bir manşet de görüyorum;

  “Sürücüler Dikkat! Trafik Cezaları Zamlandı!”

  Sürücüleri cezalar için uyarmak!!!!

  Onur ALMIŞLAR tarafından 7 Eki 2008 tarihinde

 7. @Çağlar Hocam,
  Öyle diyorsunuzda, keşke sizi bir kaç kişi ile tanıştırma fırsatım olsa. Araçtaki egzozu patlatıp daha havalı diye gezenleri, ehliyetini kaptıranları ve hala yine araç kullananları, alkolde ayakta duramadığı için araçla evine gidenleri görseniz bi. Devlet bu konuda suçsuz mu bilemem. Ama zamanında uygulanan karayolu politikasının sonucu bu aynı zamanda. Bir de ne kadar kural olursa olsun sonuçta kuralları insanlar koyuyor ve uyguluyor. Amerika demişsiniz de biz dünyada o kadar çok hile hurda yapan bir millet olmuşuz ki extremetracking sayaç servisi bile bize kapılarını kapattı. Tıpkı Enom gibi. Yakında godaddy aynı şeyi yapacak diye çekinmiyor değilim. Bunu trafikte kat be kat yapıyorlar emin olun. Bir kere hayatının kıymetini bilen kuralla değil bilinçle haraket etmeli. Ehliyeti yoksa araç kullanmamalı, aracı bozuksa kullanmamalı, gereğinden fazla yüklememeli. Bilinçsizliğin çoğunun halkta olduğunu düşünüyorum. Bunu söylerken asla ama asla cahiller demiyorum dikkat, tam tersi bizim halkımız herşeyi çok çok iyi biliyor zaten. Ama bir aptal cesareti inkar edilemez. Sonuç ortada çünkü.

  mehmet soylu tarafından 8 Eki 2008 tarihinde

Yorum yaz