VC PE in Turkey paneli

21 Ekim 2008 – 23:42

Bu akşam LinkedIn’deki “Venture Capital and Private Equity in Turkey” adlı grubun düzenlediği ilk etkinliğe katıldım. Etkinlikte önce grubun kurucusu Memet Yazıcı oldukça beğendiğim bir sunu yaptı: kısaca VC’nin ve PE’nin ne olduğunu anlatıp Türkiye’de bu yatırımların durumundan sözetti.

Yazıcı’nın sunusunda bir tanımlaması hoşuma gitti. Girişimin aşamalarını ve kimlerin yatırım yaptığını, ve bu yatırımlara ne ad verildiğini anlatırken, projenin başlangıç seviyesini “iki adam ve bir fikir” olarak adlandırmıştı. Bu durumda projeye yatırım yapanları 4A ile özetledi: Aile, Akrabalar, Arkadaşlar, ve Ahmaklar. Temelde söylemek istediği, henüz fikir aşamasındaki bir proje, melek yatırımcılar için bile fazla erkendir. Ciddi bir yatırım arayışı için hiç değilse bir demonun ve ilk müşterinin olması gereklidir.

Bunun dışında panelistlerden ve konuşmalardan sözetmiyorum, ama bu etkinlikle ve genel olarak benzeri etkinliklerle ilgili görüşümü yazmam gerek: Bu gibi etkinliklerin networking yönünden yararı tartışılmaz. Diğer taraftan etkinliğin kendisinin de yararlı olması, devamında katılımın gelebilmesi için konseptin doğru şekilde belirlenmesi, belirli ve sürekli ilgiyi çekebilecek bir konunun netleştirilmesi, ve konuşmaların ve konuşmacıların da bu yönde yönlendirilmesi doğru olur. e-tohum ve Mobile Monday bence bu açıdan çok doğru örnekler. Ama bu yapılmazsa, bu gibi etkinlikler iyi niyetli başlangıçlar olarak kalır; nitekim örneklerini son yıllarda bir kaç kez gördüm.

Yorum yaz