LinkedIn’in yeni finansmanı ve XING üzerine

23 Ekim 2008 – 22:46

Bugün TechCrunch’ta LinkedIn’in 22,7 milyon dolarlık yeni finansman haberi vardı. Habere göre bu, geçtiğimiz yaz 1 milyar dolar değerlemeden yaptıkları 53 milyon dolarlık finansmanın devamı niteliği taşıyor, ve yatırımcıların SAP, Goldman Sachs, ve McGraw Hill olması da işin stratejik işbirliği boyutları da olacağını gösteriyor. Peki bu değerleme anlamlı mı? Om Malik, önceki finansmanın yapıldığı Haziran ayında bu değerlemenin yüksek olduğunu söylemişti. Bence şimdi de XING’e bakmak bir yanıt verebilir.

Ciro yaratma konusunda XING’in LinkedIn’den daha başarılı olduğu bir gerçek: XING’in son açıkladığı rakamlara göre 2008 yılı 9 aylık cirosu 25 milyon EUR (bugünün kuruyla 32,35 milyon USD) olmuş. EBITDA marjini de inanılmaz bir seviyede: %40. 6,5 milyon üye sayısıyla (şu an daha fazla olmalı ama böyle alayım) ayda üye başına 0,56 dolar gibi bir cirosu olmuş. Bu trendle yıl sonu cirosu da 40-45 milyon dolar civarında olur gibi görünüyor.

LinkedIn, o konuda biraz daha geriden geliyor. Şu an bazı kaynaklara göre 30 milyon üyesi olduğu söyleniyor, ve 2008 ciro tahmini “iyi ihtimalle” 100 milyon dolar. Bu da kaba bir hesapla ayda üye başına maksimum 0,28 dolar ciro gösteriyor; yani XING’in tam olarak yarısı.

Buna rağmen LinkedIn’in üye başına değerlemesi, 30 milyon üyeyle 35 dolar civarında olmuş . XING’de ise bu değer şu an 30 dolar civarında (şu anki market cap’ini gözönüne aldım; ama hisse değeri son dönemde ciddi şekilde düştüği için bu değere indi).

Bu sayılar, LinkedIn konusunda yatırımcıların iyimser davrandığını gösteriyor. Bence en fazla XING’in yarısı kadar ciro yaratabilen bir şirket için – borsanın XING’i doğru değerlediğini kabul etmek uygun olur – XING’in üzerinde bir değerleme fazla. Özellikle de böyle bir dönemde.

(Meraklısına not: cember.net satışında üye başına değerleme 25 dolar civarındaydı.)

  1. “LinkedIn’in yeni finansmanı ve XING üzerine” için 2 Yorum

  2. Kimse yapmadan ilk soğuk espiriyi ben yapayım o zaman Çağlar :)

    25 dolara sattın bizi :P

    Altan Tanrıverdi tarafından 24 Eki 2008 tarihinde

  3. Önümüzdeki en az 2 yıl iş ağlarının altın yılları olacaktır tahmin ediyorum.

    Engin tarafından 25 Eki 2008 tarihinde

Yorum yaz