Gmail şifrenizi kaybetmeyin

30 Ekim 2008 – 15:53

Bundan yıllar önce gmail’in ilk aşamalarında bir gmail hesabı oluşturmuştum. Ama hiç kullanmadım, ve şifresini de hatırlamıyorum; aslında oluşturduğumu bile bir süre önce hatırladım. Kullanmaya başlamak için “Hesabıma erişemiyorum – Şifremi unuttum” linklerini takip ettiğimde, aktive etmek için gerekli bilgiyi şu an kapalı olan eski bir eposta adresime gönderdiklerini yazdı.

İkincil e-posta adresiniz yoksa veya o hesaba artık erişemiyorsanız, lütfen beş gün sonra ‘Şifrenizi mi unuttunuz?’ bağlantısını yeniden kullanmayı deneyin. O noktada, hesabınızı oluşturduğunuzda sağladığınız güvenlik sorusunu cevaplayarak şifrenizi sıfırlayabileceksiniz.

Beş gün sonra aynı şeyi tekrar yaptım, ve bana yine aynı şeyi söyledi. O günden beri (yaklaşık 1 ay oldu sanırım) oldukça sık olarak bunu tekrarladım, ve hep aynı şeyi söylemekten sıkılmadı. Aynı sayfada bir de şunu söylüyor:

Güvenlik sorunuzu cevaplayamıyor veya ikincil e-posta hesabınıza erişemiyorsanız, Gmail ekibinin daha fazla yardım sağlayamayacağını size üzülerek bildirmek isteriz. Hesabınızın güvenliğiyle ilgili endişeleriniz varsa, lütfen Güvenlik Merkezimizi ziyaret edin.

Güvenlik merkezinde “bize ulaşmayın da ne yaparsanız yapın” tarzı bir çok bilgi var.

Alternatif tüm diğer gmail adres olasılıkları da alınmış olduğu için farklı bir kullanıcı adıyla kayıt da açamıyorum (caglar.erol.1907 tarzı bir eposta hesabı pek uygun kaçmayacaktır). Bu durumda hiç bir zaman gmail hesabım olmayacak gibi görünüyor. Yani aman dikkat, ikincil epostanızı da kullanmıyorsanız gmail şifrenizi kaybetmeyin.

 1. “Gmail şifrenizi kaybetmeyin” için 2 Yorum

 2. uzun zaman once buna benzer bır olay benımde basıma geldı yıllardır kullandıgım gmail adresıme paralo sıfırlama maılı gelmıstı alan adlarımdan bırını calmak ısteyen bırının ugrastıgına emın oldugum ıcın gmaıle bıldırıde bulundum ve yaklasık 3 aydır hesabımı kullanmıyorum gmaıle yazmadıgım maıl aramadım yer kalmadı ama sonuc olarak hala hesabım kılıtlı bıraz arastırma yaptım ve basına bu tur bır olay gelıpte hesabını kullanabılene rastlayamadım. benım anlamadıgım hesabınıza bırı erısım saglamaya calısıyorsa hemen bıze bıldırın aksı halde buyuk sorunlarla karsılasabılırsınız dıye uyarılar gelıyor ya gmail olayın farkında degıl yada bu bır saka !

  Mete tarafından 31 Eki 2008 tarihinde

 3. gmail alırken bilgilerinizi eksik girmenizden ötürü bu durumla karşılaştığınızı özellikle bilmeniz gerekir.

  ikinci leposta adresi ile bir ağaç şeklinde bir çok mail adresim bulunuyor hatta google altyapısı ile (google apps) bir çok sitemin mail servislerini gmail arayüzü ile kullanıyorum, eğer doğru bilgileri girmiş olsaydınız şifrenize ulaşırdınız.

  sevgiler

  http://www.google.com/a/help/intl/tr/index.html
  http://www.gmail.com/
  http://www.google.com/talk/

  sinan işler tarafından 31 Eki 2008 tarihinde

Yorum yaz