Etohum, Maçkolik ve Uygulama Pazarı

31 Ekim 2008 – 01:21

Bu akşam etohum özel toplantısı için Maçkolik Complex‘teydik. Futbolla hiç bir ilgim olmadığı için Maçkolik hakkında çok fikrim yoktu, nitekim Maçkolik Complex diye bir yerden de etohum sayesinde haberim oldu. Ama kesinlikle çok keyifli bir etkinlikti, öncelikle Burak‘ı ve Erdem Yurdanur’u kutlamam gerek.

Maçkolik, aralarında bu akşam konuşma yapan Erdem Yurdanur’un da bulunduğu 6 ortak tarafından kurulan Coretech‘in bir ürünü olarak ortaya çıkmış. Şu an – yanlış anlamadıysam – ayrı bir şirket olarak devam ediyor. 6 ortaktan dördü daha çok ticari yazılımlar üretmeye odaklanan Coretech’i yürütürken Erdem’le beraber bir diğer ortak, yeni web projelerini ortaya çıkardıkları Kokteyl isimli bir şirketi yönetiyorlar. Kokteyl, iyi bildiğimiz Turkcell-imbenim projesinin yanı sıra, Maçkolik’e servis veriyor, bir çok büyük ajansın kullandığı bir adserver hizmeti var, ve Tonlakazan ve Uygulama Pazarı‘nın da yaratıcısı.

Gecenin konusu, Kokteyl’in Turkcell’le birlikte hazırladığı Uygulama Pazarı projesiydi. Uygulama pazarı, cep telefonları için geliştirdiğiniz uygulamaları Turkcell kullanıcılarının indirerek kullanmasını sağlayan bir mobil platform. Kokteyl’in ve tabi Turkcell’in hedefi, böyle bir platformla uygulamalarını daha rahat pazarlayabilecek olan mobil yazılımcılardan Nokia Forum gibi bir topluluk oluşturabilmek.

Uygulama pazarı’nda gelirler, vergilerden sonra kalan tutarın %50 Turkcell, %25 Kokteyl ve %25 uygulama geliştiricisi arasında paylaşılıyor. Yani yapılan ödemenin %12,5 gibi bir kısmı uygulama geliştiricisine kalıyor. Sunum sırasında bu oranın çok az olduğu, uygulamaların internet üzerinde sunulması durumunda geliştiricinin çok daha yüksek getirisinin olacağı yönünde bir itiraz geldi. Ama burada fark şu: İnternet üzerinde sunulan hizmetlere insanlar para vermek istemiyorlar, ama mobil kullanım için ödenen para göze batmıyor. Erdem’in örneği de bu yöndeydi: Aynı uygulamayı web üzerinden sunduklarında kimse almıyor, ama “xxx sms karşılığı” ücretlendirilen mobil versiyonu insanlar kapışıyorlar.

Sonuçta Uygulama Pazarı, Turkcell’in 35 milyon abonesine kolay ulaşımı sağlayan çok başarılı bir platform ve mobil yazılımcılar için oldukça güzel bir gelir kapısı olacak. Eleştireceğim tek nokta, cep telefonunda “uygulamapazari.com” yazmanın zorluğu; böyle bir proje için daha kısa bir isim bulunabilirdi.

Bu arada Erdem’le yaptığımız keyifli sohbette Coretech’in kısa bir öyküsünü de dinleme fırsatı buldum, ama bu apayrı bir konu – bence genç girişimciler de bu öyküyü Erdem’den mutlaka dinlemeliler.

  1. “Etohum, Maçkolik ve Uygulama Pazarı” için 3 Yorum

  2. Son cümleniz bana cesaret verdi. Türkiye’de bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sayıda başarılı internet girişimcileri var. Sizin gibi girişimcilerden başarı hikayelerinin özünü dinlemek bizleri ciddi mana da cesaretlendiriyor. Sürekli paylaşımınız için çok teşekkür ederiz Çağlar Bey.

    Nurettin Özdoğan tarafından 4 Kas 2008 tarihinde

  3. Nurettin’e katılıyorum. Bunları sizin gibi girişimcilerden dinlemek bizi ister istemez 10 adım öteye taşıyor yarışta. Ne olur anlatmaktan ve yol göstermekten vazgeçmeyin. Sevgiler.

    Taci YALÇIN tarafından 4 Kas 2008 tarihinde

  4. Su anda projemi bu platforma tasimayi düsünüyorum, bence de gelistirici icin düsünülen rakam oldukca az .

    B.Aydin tarafından 6 Kas 2008 tarihinde

Yorum yaz