Firefox kullanım oranı

4 Kasım 2008 – 19:11

Bugün Serdar Kuzuloğlu‘nun friendfeed feed’i üzerinden  “Firefox yüzde 20’yi buldu” haberine rastladım. Yahoyt‘taki haber şu şekilde:

Firefox, uzun zamandır hedeflediği yüzde 20 sabit pazar payına ekim ayı itibariyle ulaştı. Haziran’dan beri bazı günler kullanım oranı yüzde 20’nin üstüne çıkan açık kaynaklı tarayıcı, Net Applications’ın araştırmasına göre eylül ayındaki yüzde 19.5’luk kullanım oranını, ekim ayında sabit bir yüzde 20’ye çıkarıp orada bıraktı.

Friendfeed’de ilgili feed‘de de yazdığım gibi, doktorsitesi.com bu gibi durumlarda oldukça güzel bir örneklem oluşturuyor. doktorsitesi.com’un ziyaretçileri, Türkiye’nin her yerinden rahatsızlıklarına çözüm arayan insanlar; yani örneğin firefox kullanımı bağlamda bir “rastgele örnek grup”. Onların alışkanlıkları, Türkiye için bence en yaklaşık sonuçları verir. Bu açıdan Türkiye’de %20’lik bir Firefox kullanımının kesinlikle oldukça iyimser (ya da Microsoft açısından kötümser) bir varsayım olduğuna inanıyorum. doktorsitesi.com verilerine göre ziyaretçilerin yalnızca %7’lik bir kısmı firefox kullanıyor.

Yani Türkiye’de FF kullanımı %20’yi vurdu diye sevinmek için acele etmemekte fayda var.

 1. “Firefox kullanım oranı” için 4 Yorum

 2. Bencede 20% oldukça iyimser bir oran. Bizde oran 4.89 %. Bizde erkek kullanıcı sayısının çok çok az olduğu düşünülürse baz alınması çok mantıklı değil ama 20% de fazlaca iyimser geldi.

  Engin tarafından 4 Kas 2008 tarihinde

 3. Ben de bir selam, iki rakam vereyim :)
  Ziyaretçilerinin neredeyse tamamı bayanlardan oluşan Medyamoda.com’da Firefox kullanım oranı %7.98. PCnet.com.tr’de ise %18.80.

  Bu arada Firefox kullanımının artmasına sevinmeli miyiz, ondan tam olarak emin değilim. Webmaster gözüyle baktığımda IE7’nin gayet dost bir tarayıcı olduğunu görüyorum. Tabii IE6’da takılı kalan lisanssız Windows kullanıcıları webmaster’lar için problem üstüne problem yaratmaya devam ediyor. Her geçen gün yeni web teknolojileri zıplarken tarayıcı yeteneklerinin çok yavaş ilerlemesi kesinlikle bu sektörün sorunu.

  Kıvanç tarafından 5 Kas 2008 tarihinde

 4. Ziyaretçileri yurtdışı ağırlıklı olan montagraph.com için bu oran(bu ay başından itibaren şöyle)
  1.Internet Explorer 67.62%
  2.Firefox 24.93%
  3.Chrome 2.74%
  4.Opera 2.43%
  5.Safari 1.54%

  Açıldığı andan alırsak firefox %33 lere çıkıyor ama bu %33 gerçekçi değil siteyi ilk inceleyenler blogger vb elit bir kesimi oluşturduğu için. Bugün içinse %21 oran. dolayısı ile Türkiye için olmasa da yurtdışı için bu tespit doğru. Ayrıca chrome un yükselişi çok önemli.

  Melih tarafından 5 Kas 2008 tarihinde

 5. Oranlar ne olursa olsun firefoxun gelecegini parlak gormuyorum. yillik gelirinin %88(66 milyon$) i google kaynakli. Google in chrome u istedigi seviyeye getirdikten sonra(2011 diyorlar) firefox un fisini cekecegine dair soylentiler var. Bildiginiz gibi firefox-google anlasmasi 2011 e uzatildi.

  Hakan tarafından 8 Ara 2008 tarihinde

Yorum yaz