Lars Hinrichs İstanbul’daydı

4 Kasım 2008 – 18:58

Bu sabah XING CEO’su Lars Hinrichs bir sunum için İstanbul’daydı. Lars, 32 yaşında, çok başarılı bir genç girişimci (bu yazımda Almanya’nın en önemli web girişimcisi seçildiğini belirtmiştim). Bildiğim kadarıyla ilk girişimini 90’ların sonunda yapmış, ama zamanlamanın yanlışlığı nedeniyle çok uzun süreli olmamış. XING (OpenBC) Lars’ın 3. girişimi. XING’in açık başarısının yanında tüm dünyada IPO yapan ilk Web 2.0 girişimi olması nedeniyle de özel bir konumu var.

Lars Hinrichs İstanbul'da

Lars Hinrichs İstanbul'da

Lars’ın bugün açıkladığı rakamlara göre XING’in 6,5 milyon üyesi ve 500.000’in üzerinde ücretli üyesi var, ve cirosunun % 80’i ücretli üyelikten geliyor. Reklama dayalı olmayan gelir modelinin çok daha sağlam olduğunu hep söylüyorum; nitekim XING’in bu yılki gidişi de bunu gösteriyor. Lars, bu yılki cirolarının 32,5 milyon EUR düzeyinde olacağını belirtti (umarım sayıyı yanlış hatırlamıyorumdur – 9 aylık cirolarıyla ilgili bir ufak analizi bu yazımda yapmıştım, bu beklenti de mantıklı görünüyor).

XING’in İstanbul’da 200.000 üyesi var; tabi bunların önemli bir kısmı eski cember.net üyeleri. Bu sayı, bir çok Avrupa şehrinden daha yüksek. Türkiye’nin kalanında da XING’in çok ciddi bir üye sayısı var, yani Türkiye XING için çok önemli bir market. XING’in çok başarılı üye ilişkileri ekibinin Türkiye’de önümüzdeki dönemde daha geniş kapsamlı etkinlikler düzenleyeceğine ve Lars’ı İstanbul’da ağırlamaya devam edeceğimize inanıyorum.

Yorum yaz