World of Warcraft tutkusu

12 Kasım 2008 – 23:56

Bu akşam yanlış aldığım bir ürünü değiştirmek için Media Markt’a gittim. Mağazanın kapısında futbol maçlarının gişe kuyruğu gibi bir yapı oluşturuyorlardı, ve akşam saat 8’de 15-25 yaşlarında yaklaşık 100 kişi sırada bekliyordu. En öndeki bir kişiye ne için beklediklerini sordum, bana World of Warcraft‘ın yeni paketini beklediklerini söyledi: bu gece saat 12’de satışa sunulacakmış ve alabilmek için sıraya girmişler!

İçerideki işlerimi halledip dışarı çıktığımda sıra iki katına çıkmıştı. Bu kez sıradaki bir başkasına yeni versiyonun ne olduğunu sordum. Ondan aldığım bilgiye göre bu akşam yeni bir paket satışa sunuluyormuş. WoW 2004 yılında ilk çıktığında 60 level’a sahipmiş. İki yıl önce bir paket (expansion set) çıkmış (ki o zaman da epey sıra olmuş), ve bununla oyun 70 level olmuş. Bu gece tüm dünyada satışa sunulan yeni paketle de 10 level daha eklenecekmiş.

Tabi parasal konuları da sordum. Öğrendiğime göre bu paketin fiyatı 89 YTL. Bu miktar pek bir şey değil: WoW için düzenli bir ücret ödemek gerekiyor, ve de bu ücret de öyle üç beş lira değil, aylık 13 EUR! Konuştuğum genç, şaşırdığımı görünce beni rahatlatmak için heralde, alabileceğimiz daha uygun paketlerin de olduğunu söyledi :) Ödeme için kredi kartı kullanılıyormuş, ama aynı zamanda her yerde bulabileceğiniz ön ödemeli kartlar da varmış.

Ben 90’lı yılların ortalarında, Warcraft’ın ilk versiyonunu epey oynamış, hatta iki kez bitirmiştim. Çok keyifli bir oyundu; ömrümde bitirebildiğim nadir oyunlardandır. Warcraft’ın dördüncü nesil oyunu WoW’un yeni versiyonlarının popülaritesini ve yarattığı ciroları okuyordum, ama bu akşama kadar Türkiye’de de bu kadar fanatikçe takip edildiğinden haberim yoktu.

cember.net’in üyelik bedelleri WoW’la karşılaştırılamazdı, doktorsitesi.com’unkiler de karşılaştırılamaz. Bir oyun için, böyle yüksek tutarlar söz konusuyken, gecenin bir yarısı yüzlerce gencin sırada bekliyor olması beni şaşırttı.

Zaten ilgimi çeken bir konuydu, ama bu gece gördüm ki oyun sektörünü çok yakından takip etmek gerekiyor.

 1. “World of Warcraft tutkusu” için 7 Yorum

 2. Benzer bir kuyruğu Etiler D&R’ın önünde gördüm. Şu kuyruk olaylarını oldum olası anlayamadım, nasıl bir ilüzyondur bu. Git efendi gibi ertesi sabah al ne istiyorsan, 12 saat beklemenin manası ne?
  İnsanların vakti çok sanırım :)

  Mehmet Nuri CAN tarafından 13 Kas 2008 tarihinde

 3. Caglar Merhaba,
  Benim SD/LA gunlerinden beri uzun zamandir takip ettigim ilginc bir konuya deginmissin, aslinda kendi basina bir blog konusu..

  Birbirleri ile paralel calisan Sinema ve Oyun sektoru bizim alistigimiz geleneksel teknoloji girisimciligi (VC => Girisimci => IPO/Acquisition) dongusu disinda kalip muthis paralar yapan, kendi icinde farkli kurallari ve ozgun is mantigi olan bambaska bir sektor.

  Bu sektorde oyuncular farkli, girisimciler yerine, Studio’lar (Pixar vb gibi), VC’lerin yerine projeleri finance eden production house’lar (Columbia Pictures vb) ve dagitim firmalari (Viacom vb) var. Bunun disinda bir suru free agent seklinde takilan kisiler/gruplar (producer, yonetmen, 3D engine developer, senarist etc) gormek mumkun. Bu isin IPOsu demek aslinda urunun direk kullaniciya sunulmasi ve begenilmesi.

  Her proje (kisaca title deniyor) yeni bir startupa baslar gibi yeni bir ekip hatta yeni bir studio kurulur, proje bitince ekip ve studio dagilabilir, studio’lar kurumsal degil daha bireysel, cunku partnership seklinde kuruluyorlar.

  Pixar gibi cok kuramsallasmis studio yaninda bir cok ufak independent studio var. (Ornegin FarCry’i yapan frankfurt yakinlarindaki Karadeniz’li kardesler veya Kophenhagdaki HitMan’i yapan studio gibi).

  Budget/Revenue iliskisine ornek vermek gerekirse, normal bir hollywood hit movie ortalama $200m budget ile cekiliyor, oyunlarda budget ortalama $50m. Halo 3, 24 saat icinde $175m revenue yapti, Spiderman 3 yaklasik $800m revenue yaptigini dusunurseniz, VC cycle’i disinda varolan ve ciddi yatirim/getiri rakamlari ortaya koyabilen incelenmesi gereken bir sektorle karsi karsiyayiz.

  WoW’a donersek, senelik geliri $250m, sifir VC kullanmislar ve ilk defa subscription based model bu kadar basarili oluyor.

  Altan Alpay tarafından 13 Kas 2008 tarihinde

 4. Sıra olayı banada hep garip gelmiştir ama WoW bir başka :)

  Hediye tarafından 13 Kas 2008 tarihinde

 5. Bilgilendirme için çok teşekkürler Altan. Benim pek bilmediğim bir alan bu, ve sayılar inanılmaz. “Senelik” geliri 250mio olan bir oyun: bu film endüstrisi için bile çok büyük. Blizzard Entertainment kesinlikle çok büyük bir başarı öyküsü yaratmış… Türkiye’de bu alanda neler yapıldı ve neler yapılıyor öğrenmek gerek.

  Caglar tarafından 13 Kas 2008 tarihinde

 6. Paralı üyeliğin en başarılı örneği wow hali hazırda, ama 11 milyon üyenin tamamı paralı değil, 4-5 milyon kadarı Çin’den ve orada sistem farklı. Türkiye’de de çok ciddi bir üye sayısı var, ithalatçı firmadan en doğru bilgi alınabilir sanırım ama 40-50 binin üzerinde olsa gerek. Avrupa serverları Türk oyuncu kaynıyor, bundan rahatsız olan bir sürü insan da Amerika serverlarını tercih ediyor.

  Oynayan kitle bu parayı nasıl ödüyor diyecek olursak günde 10-12 saat hatta daha fazla vakit geçirebildikleri en ucuz eğlence aslında bu alan.

  Benzer modelli diğer oyunlar arasında en yeni ve dikkat çekenleri Age of Conan, Lord of The Rings Online ve en son Warhammer : Age of Reckoning. Bu oyunlarda yine ufak çaplı bir kuyruk ve satış çılgınlığı yarattı Türkiye’de. Ama süreklilikte WOW şimdilik erişilmez gibi. Ben de 3 yılımı verdim geçen seneye kadar :)

  Türkiye’de online oyun denemeleri var, Sobe firması çok tutkulu bir şekilde deniyor, ayrıca Yoğurt var malum. Ama online’a sıra gelmeden önce her şeyiyle tutarlı başarılı olmuş bir oyun dahi yok raflarda. Türk pazarı tek paşına doyuramaz, dünya standartlarında denenmesi gerek.

  Yunus T. tarafından 16 Kas 2008 tarihinde

 7. Bu arada kuyruk olayının gizeminden şöyle bahsediyim, oyun alınıp kurulur kurulmaz serverlarda zaten aylardır 70. level olan karakterler süratle 80.level olmak için yarıştırılır ve en erken girip en süratle yükselmek bir çeşit yarış halini alır. Aylardır 70’te demir atmanın verdiği açlık ve firmanın vaadettiği yenilikler de cabası.

  İnsanlar lansman gününün ertesinde okula gitmez, işlerinden izin alıp sabahlarlar. Bu tüm dünyada böyle ama tabiki herkes değil kitlenin en fanatik 10’da biri falan belki en abartılı tahminle.

  Yunus T. tarafından 16 Kas 2008 tarihinde

 8. Çağlar oyun çok garip bir konu. Yani yalnızca world of warcraft gibi çok eski seriler değil. Çok basit online oyunlar bile feci tutkuyla oynanıyor dünyada. Tarayıcı bazlı bir online oyun projesi geliştirmek gerek diyorum başak birşey demiyorum :)

  Sinan Ata tarafından 24 Kas 2008 tarihinde

Yorum yaz