Yenilikçi Düşünceler, güzel sunular

17 Kasım 2008 – 23:42

Bu akşam, jürisinde yer aldığım Yeni Düşler Yenilikçi Düşünceler yarışmasının ödül töreninde konuşmacı olarak yer aldım. Bu yıl ilk kez düzenlenen bu yarışma, “üniversite öğrencilerinin yenilikçi ve yaratıcı düşünmeye teşvik edilmesi ve desteklenmesi” amacını taşıyordu. Amaç çok güzel ve bence büyük bir ihtiyacı karşılamaya yönelik; katılan projelerin içeriğinin de önümüzdeki yıllarda hızla gelişeceğine inanıyorum.

Yarışmanın teknoloji alanındaki birincisi, Elektronik Tarım başlığını taşıyor. Proje, seralara yeni bir sistem getirme iddiasında. Bu yeniliklerin ne olduğunu anlatma konusunda eksik kaldığını düşünüyorum, ama iddia ettiği kadar yenilikçi bir sistem olduğu varsayımıyla birinciliği haketti. Bu projenin dışında başarılı olacağını düşündüğüm iki proje daha oldu, ama kişisel olarak yatırımcı olmak isteyeceğim tarzda bir proje bulunmuyordu.

Yarışmada birincilik kazanan projeler, LabX‘in sponsorluğunda melek yatırımcılarla tanışma olanağı bulacaklar. Ödül töreninden sonra düzenlenen kokteylde LabX’in kurucusu Fuat Sami ile sohbet olanağı buldum. Fuat Bey Türkiye için gerçekten enteresan bir model oluşturuyor. LabX’i bir Melek Yatırımcı Networkü olarak organize ettiklerini ve şu ana kadar 7 girişimi destekleyerek başlattıklarını anlattı. Melek yatırımcılarla girişimcileri doğru bir filtrelemeyle biraraya getiren bir modelin güzel fırsatlar oluşturacağına inanıyorum.

Kokteyl sırasında Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni rektörü Kadri Özçaldıran ile oldukça keyifli bir sohbetimiz oldu. Kadri Özçaldıran benim elektronikten de hocam; bilinen akademisyen tiplemesinden oldukça farklı ve sıcak bir kişiliği olduğunu söylemeliyim. Kendisi yeni neslin girişimciliğe malesef pek de hevesli olmadığını anlattı. Söylediğine göre bu dönem açılan girişimcilik dersine yalnızca bir iki kişi kayıt olmuş. Bunun üzerine öğrencileri bu dersi almak için ikna etmek zorunda kalmışlar (ki kendisi ikna yöntemini kendine has tarzıyla çok güzel özetliyor :) )

Öğrencileri girişimciliğin yanı sıra sunum konusunda da eğitmek gerektiğini bu programda farkettim. Projelerin sunumları bir ikisi dışında başarısızdı. Bu konuda alınması gereken çok yol var; iyi sunum yapamayan girişimcilerin müşterileri de yatırımcıları da etkilemeleri çok çok zor.

  1. “Yenilikçi Düşünceler, güzel sunular” için 3 Yorum

  2. Sunumun önemini gerçekten pekiştiren bir yazı

    Eren tarafından 23 Haz 2010 tarihinde

  1. 2 Trackback(s)

  2. Kas 19, 2008: Çağlar Erol » Blog Archive » JCI, İTO ve Endeavor’dan Girişimcilik günleri
  3. Kas 30, 2008: Çağlar Erol » Blog Archive » Girişimcinin yatırımcı arayışı üzerine

Yorum yaz