adhood: Turkticaret.net’ten reklam platformu

25 Kasım 2008 – 23:43

Bundan bir süre önce Murat Yanıklar’dan yeni reklam ağı projelerinin yolda olduğunu duymuştum. Bugün de adhood adını verdikleri bu projenin hayata geçtiğini öğrendim. Online reklam konusunda çok sıkıntı çektiğim için bu gibi projeler hep fazlasıyla ilgimi çekti; ben de kendisinden olabildiğince bilgi almaya çalıştım.

adhood, Turkticaret.net‘in host ettiği on binlerce siteyi birer yayıncı haline getirme fikri üzerine doğmuş. Her biri kendi ticari çalışmasını yapan bu şirketlerden dileyenler, anladığım kadarıyla ciddi dönüş beklentisi ile, adhood’un satacağı reklamları yayınlıyor olacaklar. Yani Yanıklar, bir lead generation network oluşturuyor. adhood, ilk günden dev bir yayıncı ağına sahip – en azından Turkticaret.net’in 70.000 müşterisi sayesinde potansiyeli oldukça yüksek. Turkticaret.net, bu kadar çok sayıda siteyi yayıncı haline getirerek, long tail’den ciddi bir dönüş almayı başaracak.

Bu projede bir de yeni bir reklam modeli duyuruluyor. ToolbarSite adındaki bu model, Reklamz’nin “z-type” dediği ve ekranın altında sürekli yer alan modelin benzeri (olduğunu düşünüyorum) ve çok daha pratiği. Adından da anlaşılacağı gibi bir toolbar görünümüne sahip, ve bana oldukça kullanışlı göründü. Murat Bey’in patent başvurusu yaptıklarını söylediği bu modelin reklamverenin oldukça ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Umarım patent sayesinde yurtdışında da bu modelden para kazanırlar.

Yayıncı tarafında reklamın çok kötü bir gelir modeli olduğuna inanıyorum. Ama ajans tarafında çok büyük potansiyel bulunuyor tabi ki. adhood’un bu alanda güzel bir iş yapacağına eminim. Tüm ekibe şimdiden büyük başarılar diliyorum.

Ek bilgi: Murat Yanıklar ToolbarSite’ın bir rich-media uygulaması olan z-type’la bir ilgisi olmadığını, “içerisinde bir çok uygulamayı aynı anda barındırabilen bir uygulama” olduğunu bildirdi.

 1. “adhood: Turkticaret.net’ten reklam platformu” için 12 Yorum

 2. Ben de bir süredir bu haberin kesinleşmesini bekliyor ve ekipte çok iyi isimler olduğunu duyuyordum. Son zamanlarda ajans ve yayıncı ağı tarafında büyük bir hareketlilik var, bakalım neler olacak 1 yıl içinde…

  Şekip Can Gökalp tarafından 25 Kas 2008 tarihinde

 3. Güzel bir proje olmus. Internet reklamcılığında farklı açılımlar oldukça sektör büyüyecektir.

  Cenk Gürsoy tarafından 26 Kas 2008 tarihinde

 4. Web’i daha ileri götürecek olan Web reklamcılığının gelişmesidir. ToolbarSite ile z-type aynıymış farklıymış bunlar çok gereksiz detaylar. Reklamın şekli şemalinden öte önemli olan yayıncının aradığı kitleye ulaşabilmesidir. İlginç tasarlanmış reklamlar ilginçliğiyle ilgi toplayarak yayıncıya fayda getirmeyen ziyaretçi sağlar.

  Mesela haber sitelerinde çok gördüğüm text üzerinde bulunan kelimeye gizlenmiş reklamlar çok rahatsız edici. Haberdeki metne yoğunlaşmış iken karşıma çıkan küçük pencerenin sadece kapatma butonuna yöneliyorum.

  Google ile Google tarzında rekabet etmek zor. Daha farklı yöntemler gerekli. Türkiye’yi Google’dan daha iyi tanımamız avantaj. Biraz bu yönüyle hareket etmekte fayda var belki.

  CEBE tarafından 26 Kas 2008 tarihinde

 5. adhood.com’a baktım ve gerçekten tebrik ederim dedim. Çok başarılı bir çalışma olmuş. Turkticaret.net’i bu çalışma için tebrik etmek lazım.

  Burak tarafından 28 Kas 2008 tarihinde

 6. Dolandırıcılık olarak nitelendirdiğiniz durum sizin olayı anlamamanız olarak yorumladım. Çünkü sıkça sorulan sorular bolumunde sizin sitenizin gosterimi değil, ucretli gosterimlerin sayıldığı goruluyor. Burada hemen dolandırıcılık gibi bir tanım getirmeniz olaya sizin bakış açınızı gösterir. Yaptığınız tek kelime ile ayıptır. adhood dolandırıcı olacağını siz işi bilmeyen ve okumayan bir internet kullanıcısınız.

  Cemil tarafından 12 Ara 2008 tarihinde

 7. ilave olarak şunu belirteyim…

  adhood.com’u daha en baştan karalama çalışmaları başladı. Bu y.o.i. nickli arkadaşın yorumunu bir kaç yerde daha gördüm. Tamamen kasıtlı yaptığına inanıyorum ve kendisinin yorumlarını adhood.com’a ilettim ve hakkında suç duyurusunda bulunmalarını önerdim. Çünkü dolandırıcılık vs. diye suçlama ticaret kanunlarına göre de suç. Ülkemizde bu gibi yenilikleri yapanların hakkında hemen (muhtemelen rakiplerinden biri) hemen suçlamalara giriyor. o yuzden ben bu gibi kişilerin bulunup çıkarılıp cezalandırılması taraftarıyım. Umarım bunu yaparlar.

  Çünkü belirttiği konuyla ilgili sitelerinde bilgi var. sadece ücretli görüntülemelerin o rapor ekranlarında göründüğü yazıyor. Ama kasıtlı olarak her yere bu şekilde dolandırıcılık yazılmış.

  adhood sen eğer piyasada adam gibi yer almak istiyorsan bu gibi insanlara karşı gerekli önlemleri almalısın. Alamıyorsan sen bu işi bırak. Çünkü piyasada bozguncu insan sayısı daha fazla.

  Cemil tarafından 13 Ara 2008 tarihinde

 8. Toolbar reklamında Opel reklamı var diye mail gönderdiler. Araba sitesinde denedim, 2bin gösterim 2 tık. 6 kuruş gelir vergi kesintileri vs. hesaba katınca şimdilik ben almayım dedim.

  araba-cı tarafından 4 Mar 2009 tarihinde

 9. Bunun tutacağını pek zannetmiyorum. turkiyede Google Geçmek için öncelikle Webmaster arkadaşlara Googleden daha çok kazandırmanız lazım diye düşünüyoruym.

  Müzik tarafından 23 Mar 2009 tarihinde

 10. Bende pek inanmıyorum tutacağına, forumlarda biraz araştırdım. ama webmaster arkadaşlar pek canlı değil bu konuda.

  izolasyon tarafından 24 Mar 2009 tarihinde

 11. Bence yerli firmaların en büyük zaafı reklamverenlerin haklarını tam olarak gözetmemeleri. Bu yüzden de fazla ilgi görmüyorlar ve reklam yayıncılarını da memnun edemiyorlar. EFE.

  müzik dinle tarafından 30 Tem 2009 tarihinde

 12. Caglar abi yazilarini hevesle okuyorum. zayıflama net icin sana bir konu danistim. Musait oldugunda maille donersin insallah.

  zayıflama tarafından 3 Ağu 2009 tarihinde

 13. Google karşısında artık milli bir reklam sisteminin durması gerek. Ama ben bu yolun arama motoru mimarisinden geçtiğine inanıyorum.. Rusya da Yandez, çinde Baidu, bu yöntemlerle google un tahtını salladılar. Kuru kuruya reklam sistemi ile google a rakip olmak hayalcilik olur

  zayıflama tarafından 28 Şub 2010 tarihinde

Yorum yaz