Girişimcinin yatırımcı arayışı üzerine

30 Kasım 2008 – 01:13

Son haftalarda girişimcilik konusunda sürekli yeni etkinlikler ve yarışmalar olduğunu söylemiştim. Aynı yazıda sunumla ilgili genel bir sorun olduğundan da sözetmiştim. Bu sorunun benzeri daha temel bir noktada da bulunuyor.

Dün BTZ’de bir panele konuşmacı olarak katıldım. Çok güzel bir etkinlikti, iyi hazırlanılmıştı. Panelde Burak Büyükdemir’in moderasyonunda iLab’dan Cem Sertoğlu, Golden Horn Ventures’tan Mehtap Özkan, Lab-X’ten Fuat Sami ve ben, girişimcilik, melek yatırımlar, risk sermayesi ve kriz üzerine konuştuk ve soruları yanıtladık. Burada hepimizin ortak noktası, yatırım yapabilecek kişiler olmamız, bunun için uygun projeleri aramamızdı.

Sorulardan biri, yatırımcıların neden dönüş yapmadığına yönelik bir şikayet oldu (ki spesifik olarak şikayet edilen kişi de bendim). Panelin sonunda da bir başkası, normalde ne kadar zamanda dönüş yaptığımla ilgili epey soru sordu.

Panelde de söylediğim bir şeyi biraz genişleterek yazayım: Türkiye’de internet alanında girişimci / potansiyel girişimci sayısı son bir iki yılda oldukça arttı. Bunların çoğu da bir dış yatırım arayışında. Bana son aylarda çok sayıda başvuru geliyor, ki bana gelen başvuru sayısı diğerlerine kıyasla oldukça az olmalı. Buraya kadar her şey normal.

Burada anlaşılmadığını düşündüğüm bir şey var: Ben ciddi potansiyeli olduğunu düşündüğüm internet girişimlerine yatırım yapmak istiyorum. Ama bana gelen her bir başvuru, “tek” başvuru değil. Elimden geldiğince dönüş yapmak istiyorum, ama dönüş yapabilmem için, bana gönderilen maillerdeki projelerin ciddiye alınabilir olması da gerekli. Eğer gönderdiğiniz dokümanlara biraz zaman ayırmazsanız, yeterince hazırlık yapmazsanız, dokümanın verileri eskiyse, proje havadaysa, bir iş planı oluşmamışsa, nereden para kazanacağınızla ilgili sayısal net veriler değil de “şuradan para kazanmayı planlıyoruz” sığlığında yorum yazıyorsanız, ciddi bir piyasa araştırması yoksa da yalnızca oturup düşüncelerinizi hikaye ettiyseniz, projenize ne kadar güvenirseniz güvenin, yatırımcıdan size zaman ayırmasını beklemenizde haksızsınız.

Eğer yatırımcının size önem vermesini istiyorsanız, önce siz yatırımcıya önem vermelisiniz (bunu bir yatırımcıdan çok, bir girişimci olarak söylüyorum). İş yaşamı oyun değil, bunu ilk önce başarılı olmak isteyen girişimcinin anlaması gerek.

 1. “Girişimcinin yatırımcı arayışı üzerine” için 3 Yorum

 2. Bence bu konuda çok haklısınız. Bir çok insan bir iş planı nasıl yazılır bilmiyor, ki iş planı yazmak ta yetmiyor.İyi bir talep tahmini yapılmalı,kayda değer yerlerden istatistikler bulunmalı,en önemlisi gelir modeli belirgin olmalı ve gelir tahminleri gerçekçi olmalı.Kaç personel olacak,ne iş yapacaklar,piyasada bu adamlara ne maaş veriliyor,ofis masrafları ne olur gibi konuları önceden bilmek işi çok kolaylaştırıyor.Bu kadar şeyi önceden belirlemiş bir girişimcinin iyi de bir iş fikri varsa yatırımcının geri çevirmesi çok zor.Aslında güzel bir makale konusu olur bu…

  Erdem ÖZKAN tarafından 1 Ara 2008 tarihinde

 3. Dediklerinizde haklisiniz ama startup yapacak bir genc girisimcinin sermaye kadar is plani ve danismanlik konularinda da yardima ihtiyaci olacaktir. Bu konuda bir destek sagliyor musunuz, yoksa sadece sermaye ve pazarlama noktasinda mi devreye girmeyi tercih ediyorsunuz?

  Hakan tarafından 6 Ara 2008 tarihinde

 4. Sayın Erol,
  Yeni siteniz http://www.enuygun.com projeniz ile ilgili çalışmalarınızda başarılar.
  Duygu Mutlu

  Duygu Mutlu tarafından 16 Ara 2008 tarihinde

Yorum yaz