LeWeb’e neden katılmadık?

12 Aralık 2008 – 17:47

Az önce Şekip‘in LeWeb hakkında yazdığı güzel yazıyı okudum. Etkinliğin ayrıntılı bir özetini verdiği yazının ilk alt başlıklarından biri, “Türkiye nerede?”. Şöyle diyor Şekip:

Göz göre göre bir sektörün –hem de diğerlerine kıyasla komik rakamlarla başarı elde edilebilecek yepyeni bir alan açan bu sektörün- daha Türkiye’den kopuk şekilde coşmasını izlemek gerçekten üzücü. Taze girişimciler için belki tüm git-gel masrafları fazla olabilir, ama sektörde buraya gelip bu ortamda bulunma imkanına sahip olan en az 100 kişi vardır, ama sanırım bu tarz ortamlar kısa vadede somut fayda getirmeyeceği düşünülüp yok sayılıyor.

Ben de (pasaportumun süresinin dolmuş olmasını geçerli bir neden olarak saymazsak) bu kişilerden biri olabilirim. LeWeb ya da diğer sektörel etkinlikleri Şekip’in düşündüğü gibi yok saymıyorum, aslında daha önce katıldığım bazı daha küçük çaptaki sektörel etkinliklerin çok ciddi potansiyel sağlayabileceğini de gördüm. Diğer “potansiyel” katılımcıların da aynı görüşte olacağına eminim.

Diğer taraftan, bu gibi etkinliklerin organizatörlerinin de biraz mantıklı olması gerektiğini düşünüyorum. Katılım ücreti, erken kayıtta 1.500 EUR, geç kayıtta 1.800 EUR olarak belirlenmiş. Bayram dönemindeki uçak ve Paris’teki konaklama fiyatlarını buna eklediğinizde gerçekten çok yüksek değerler ortaya çıkıyor. Yemek olarak kanepe servis edilen bir etkinlik için istenen bu tutarlar, bence bir web etkinliğinin ilk önce ruhuna aykırı olarak değerlendirilmeli.

Bu kadar yüksek katılım bedelini ya ciddi yatırım yapabilecek yatırımcı bulmak isteyen (ve büyük olasılıkla halihazırda katılımı finanse etmelerine izin verecek kadar yatırım almış) girişimciler, ya da bu alanda uluslararası projelere çok ciddi paralar yatırabilecek nispeten büyük yatırımcılar / VC şirketleri verebilir. Türkiye’de ise her iki gruptan potansiyel katılımcı sayısı 100 değil, büyük olasılıkla 5-10’la sınırlıdır. Ve ben onlardan biri değilim.

Bu 5-10 kişiyi de kurban bayramı nedeniyle anlayışla karşılayalım bence. :)

 1. “LeWeb’e neden katılmadık?” için 2 Yorum

 2. Bu tür büyük organizasyonların katılım ücretleri çok yüksek oluyor hakkaten. Fakat katılımın ücretsiz olduğu birçok etkinlik de var. Bunlara Türkiye’den katılım olmamasının veya az katılım olmasının başlıca nedenleri olarak vize-uçak-konaklama masraflarını, üzerine de ek olarak zaman ayırma ve birçok döküman hazırlama zahmetini ekleyebiliriz sanırım. bu durum bireysel girişimciler için zorluk oluşturuyor.

  fakat internet sektöründe varlık gösteren büyük çaplı firmalar, en azından holdinglere ve büyük medya firmalarına bağlı internet şirketleri bu tür etkinliklere katılımcı olarak eleman yollayabilirler.

  Vadi Efe tarafından 12 Ara 2008 tarihinde

 3. Selamlar,

  yazıyla ilgili yorumlarınız için teşekkür ederim.

  Sizin (Almanya bağlantılarınız ve bunları kullanma başarınızı düşünürsek) yok saydığınız aklıma bile gelmemişti. =)

  Etkinliğe erken katılım ücreti 880 euro (http://www.amiando.com/leweb08.html) civarında, bununla birlikte bloggerlar ve gazeteciler için etkinliğe ücretsiz katılma imkanı var. Avrupa’da bu kıvamda 2 veya 3 etkinlik olduğu düşünülürse, ben yılda 6-7 bin euroyu bu işe ayıracak 5-10’dan fazla insan olduğunu umuyorum. 100 belki de fazla oldu gerçi, bunu kabul ediyorum.

  Son dönemde artan etkinliklerin Türkiye’deki piyasaya katkılarını hepimiz görüyoruzdur. Bence orada 5-10 kişi bulunsak ve bağlantılarımızı bir araya getirsek ciddi bir etki oluşturabiliriz. Zamanla olacak bir şey tabi bu. Fazla da uzun sürmeyeceğini düşünüyorum.

  Şekip Can Gökalp tarafından 15 Ara 2008 tarihinde

Yorum yaz