XING’in socialmedian’ı alması üzerine

22 Aralık 2008 – 11:16

XING, geçtiğimiz hafta Amerikalı bir startup olan socialmedian‘ı satın aldı. Bu konuda konuştuğum insanlar, kurulalı henüz 1 yıl olmuş, trafiği göreceli olarak yüksek görülmeyen bir şirkete neden bu kadar para verildiğini merak ediyorlar. Yeni kurulan bir şirketin değerlemesi açısından bakıldığında belki doğru bir düşünce. Ama bence XING yine çok başarılı bir hamle yaptı. Tabi ben bu alıma socialmedian’ın platforma olası katkısından çok, XING’in iyi düşünülmüş bir PR hamlesi olarak bakıyorum.

XING, LinkedIn’in en büyük rakibi. Avrupa’da çok başarılı olan XING, bir süredir Amerika’da da rekabet etme şansını yokluyor. 2007 yılının Haziran ayında ZoomInfo ile bir ortaklık anlaşması yaparak bunun ilk adımını atmıştı. Tabi aynı şekilde LinkedIn de yavaş yavaş Avrupa’ya açılma çalışmalarına başladı; nitekim geçtiğimiz Ocak ayında Londra’da bir ofis açarak Avrupa’ya daha çok önem vereceğini gösterdi. Her iki taraf da kendi kıtalarında güçlerini ispatladıkları için artık rakip sahada önemli hamleler yapmak zorundalar. LinkedIn için Avrupa belli bir öneme sahip, ama XING için malum  nedenlerle Amerika gerçekten çok önemli bir pazar.

socialmedian’ın böyle bir zamanda satın alınması, XING’in Amerikan teknoloji basınında ve bloglarında çok dikkat çekmesini sağladı. XING yoğun medya dikkatini epey yüksek PR harcamalarıyla yapmak yerine, çok daha etkili ve hızlı bir yol seçti.

Yani kriz döneminde Amerika’da yatırım yapan Avrupalı internet uygulaması olarak XING, bundan sonra Amerika’da LinkedIn (ve Facebook) ile rekabet yolunda elini oldukça güçlendirmiş oldu.

Edit: Şekip’in bugünkü yazısını geç farkettim. O da bu satın alımın yine LinkedIn’le rekabette önemli bir hamle ve “Bende de 5 As var” yanıtı olduğunu belirtmiş; okumanızı öneririm.

  1. 1 Trackback(s)

  2. Ara 22, 2008: Xing socialmedian’ı neden satın aldı? | Şekip Can Gökalp

Yorum yaz