2008 – kişisel bir değerlendirme

28 Aralık 2008 – 19:29

Her yıl, yıl sonunda oturup üzerinde düşünmeye değer mi? Her yıl yeni, farklı şeyler, ömrümüzün kalanıyla ilgili önemli dönüşümler başımıza gelmiyor. Sanırım benim için 2008 kadar önemli çok az yıl oldu. Bu yazı, geçtiğimiz yılla ilgili tamamen kişisel eksende bir kaç başlıkta kısa bir değerlendirmem olacak.

Girişim: 2008’in başında cember.net’in güzel bir toplam değerlemeyle satışı, yaşamımızı gerçek anlamda değiştiren bir adım oldu. O ana kadar yaptığımız işlerin (cember.net bence gerçekten başarılı ve güzel bir bir projeydi) sektör ve basın tarafından pek dikkate alınmamasına ve bazılarınca açıkça küçümsenmesine rağmen (there is LinkedIn in my life sendromu diyordum) satışın ardından bir anda “başarılı girişimciler” olarak dikkat çektik. Bu da yaşamımızı etkiledi tabi ki.

Başarılı girişimci, başarılı satış yapan değil, bir işi başarıyla geliştiren ve yöneten kişidir. Evet başarılı bir proje yaptığımıza inanıyorum, ama bunu yalnızca satışla değil, sürecin tamamı ile değerlendiriyorum. Satış kısa süreli bir eylemdir ve satışta bir çok şeyin yanı sıra şans faktörü de önemli rol oynar. Girişimin gelişiminde ise şansa çok yer yoktur.

Bu arada yeni girişimimiz ENUYGUN da bu yıl başladı, ama onunla ilgili değerlendirmeyi artık seneye yaparım.

Yatırım: cember.net XING devir sürecinin ardından soyunduğum melek yatırımcılık, yaşamımda bir diğer önemli adım oldu. Bu çok farklı bir alan, ve benim (bazı etkinliklerde bu konuda görüşlerimin alınmasına rağmen) henüz bu konuda söyleyecek çok şeyim olmadığının farkındayım. Sonuçta doktorsitesi.com bu alanda harika bir başlangıç oldu. Önümüzdeki yıllarda yatırımcılık şapkamı daha çok giymeye başlayacağım; o zaman söyleyecek daha çok şeyim olacak tabi ki.

Sağlık: Önceki ay babamın ciddi rahatsızlığı, bana yaşamda nelerin önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Hastanede yoğun bakımın hemen önündeki odada on gün kadar bir kanepede sabahladım. Aynı odada, yoğun bakımdaki kanser hastası babalarını iki aydır bekleyen iki kardeş vardı. Yüksek yoğun bakım masraflarını, tarlalarını parça parça satarak karşılıyorlardı. Belki de bir kaç fazla gün için, yaşamlarının geri kalanını feda ediyorlardı, ve bunu hiç düşünmeden yapıyorlardı. O ‘son an’da aslında şu an zamanımızı harcadığımız şeylerin öneminin olmadığını kavramışlardı. Bunu kavramak için, o zamanı beklememek gerektiğini, öncelikleri değiştirmem gerektiğini ben de o süreçte biraz geç de olsa farkettim.

Ama yaşam yeniden normal döngüsüne girince böyle zamanlarda farkettiklerini unutmak da o kadar hızlı oluyor.

Blog: İyi bir iletişimci değilim, kendimi pek iyi ifade edemem. Sorulara çok kısa yanıtlar veririm, pek soru sormam. Buna rağmen bu yıl blog yazmaya karar verdim. Şu ana kadar fena gitmiyor, bakalım 2009’da da yapabilecek miyim. Şimdilik blogumda kendi tarzımı bulamadım; biraz fazla ciddi yazıyorum. Yeni yılda belki biraz daha rahat yazmaya başlarım: bu beni takip edenler için de iyi olur heralde.

ve Aile: Bu yıl bir de baba olacağımı öğrendim! :) Şimdi heyecanla kızımızın doğacağı günü bekliyoruz. Ve yalnızca bu nedenle, 2009’un benim için 2008’den çok daha önemli bir yıl olacağını şimdiden biliyorum.

 1. “2008 – kişisel bir değerlendirme” için 15 Yorum

 2. Çağlar tebrikler! Baba olma haberine çok sevindim, sana ve Nihan’a kızınızla mutluluklar diliyorum, analı babalı büyüsün!

  Ekim Nazım Kaya tarafından 28 Ara 2008 tarihinde

 3. Haberlerin en güzeli bebek olabilirdi! Çok mutlu oldum. Tebrik ederim.

  Erhan tarafından 28 Ara 2008 tarihinde

 4. “…basın tarafından pek dikkate alınmamasına ve bazılarınca açıkça küçümsenmesine rağmen (there is LinkedIn in my life sendromu diyordum) satışın ardından bir anda ‘başarılı girişimciler’ olarak dikkat çektik.” demişsiniz.

  Satışı yazan bir gazeteci olarak şunu ifade etmek istiyorum ki; satış proje kadar önemli bir şeydi bizim için.

  Satış, piyasa koşulları açısından bakarsak, projenizin değerini, dolayısıyla sizin başarınızın derecesini kamuoyunda belirlemiş oluyor.

  “3 yıl önce kurdukları siteyi 4.36 milyon euro’ya sattılar” başlığı zaten bir başarıyı özetliyor.

  Elbette, iyi bir satış için elinizde iyi bir proje olması da şart. Çember.Net’te bu ikisi biraraya geldi sanıyorum.

  Melih Bayram Dede tarafından 28 Ara 2008 tarihinde

 5. Her yeni girişiminiz/yatırımımız gibi ‘bebek’ haberinize çok sevindim, tebrik ederim! Nice mutlu yıllara…

  Yusuf Ozan Taşdemir tarafından 28 Ara 2008 tarihinde

 6. “Bunu kavramak için, o zamanı beklememek gerektiğini, öncelikleri değiştirmem gerektiğini ben de o süreçte biraz geç de olsa farkettim.” Umarım bu farkındalığı yaşamın normal döngüsüne kaptırmadan hayatınızı yeni önceliklerinize göre düzenleyebilirsiniz.

  Ayça tarafından 28 Ara 2008 tarihinde

 7. Tebrikler hayırlısı olsun

  engin tarafından 28 Ara 2008 tarihinde

 8. Süper!
  Tebrik ederim. Nihan’a da selamlar.

  Süper bir şey gerçekten…

  Necati tarafından 29 Ara 2008 tarihinde

 9. Yatırımların en güzeline 2009’da kavuşacak olmanızdan dolayı sizi şimdiden tebrik ederim.

  Hasan Yaşar tarafından 29 Ara 2008 tarihinde

 10. Çok teşekkürler arkadaşlar :) Baba olmak çok heyecan verici. Daha doğmadan bu kadar mutlu ediyorsa bebeğimiz doğduktan sonra nasıl olacak merak ediyorum :)

  Caglar tarafından 29 Ara 2008 tarihinde

 11. @Melih Bayram Dede: Tabi ki basın için satış haberi çok daha önemliydi, bu çok normal. Türkiye’de iş yapan binlerce kuruluş var, bunların hepsi ayrı ayrı basının ilgisini çekemez elbette. Sanırım asıl sıkıntı şu oldu: Biz basında hiç yer bulamazken, Facebook gibi Türkiye’yle hiç bir ilgisi bulunmayan bir uygulamanın bir anda “media darling” haline gelmesinden, basındaki her noktada sürekli karşımıza çıkmasından (ve sonucunda çok kısa bir sürede tüm dünyada en çok fb kullanan bir kitlenin yaratılmasından) diğer bir çok internet girişimcisi gibi ben de rahatsızlık duydum.

  Caglar tarafından 29 Ara 2008 tarihinde

 12. Tebrikler bebeğiniz ömürlü ve mutlu olsun..

  Melih tarafından 29 Ara 2008 tarihinde

 13. Abi tebrik ederim hayırlı olsun.allah analı babalı büyütsün.

  halil ibrahim öztürk tarafından 30 Ara 2008 tarihinde

 14. Çağlar merhaba nasılsın yine durmuyor çok akıllıca yatırımlar yapıyorsun bebeğin için şimdiden tebrik ederim…

  Orhan DEMİR
  Milenyum Asker Arkadaşın

  Orhan tarafından 13 Oca 2009 tarihinde

 15. sevgili çağlar, öncelikle merhaba. sen beni belki tanımazsın. belki hayal meyal hatırlarsın, o zamanlar küçüktün. tesadüfen babanın rahatsızlığını öğrendim. çok üzüldüm. o zamanlar baban vakfıkebirde noterdi. Babaannen Fatma hala çocukluk dönemimizde çok etkilendiğimiz ve çok sayıda tecrübe edindiğimiz bir insandı. Nur içinde yatsın. Biz onun kiracısıydık ve bir aile gibi büyüdük. babana sorarsan hatırlar. baba’na, anne’ne, amcalarına ve kardeşine selamlar.
  yusuf akan
  atatürk üniv.
  iibf. iktisat bölümü Erzurum

  yusuf akan tarafından 18 Şub 2009 tarihinde

 1. 1 Trackback(s)

 2. Oca 2, 2009: Bilişim » Farklı olmak

Yorum yaz