VirtuOz ve Botego

30 Ocak 2009 – 22:14

lousieTechCrunch’ın haberine göre VirtuOz, 11,4 milyon dolar B serisi finansman almış. VirtuOz, bir sanal asistan uygulaması. VirtuOz’un sunduğu “akıllı chat botlar”, kullanıcılara online ziyaretleri sırasında satışa yönelik destek verebiliyor, ya da basitçe bir yardım masası şeklinde görev alabiliyorlar. Bu botlar, aynı zamanda akıllı; soru cevaplarla kullanıcının tam olarak ne istediğini daha net anlıyor, ve ona göre kullanıcının ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. VirtuOz’un müşterileri arasında eBay ve AOL var.

Habere epey sevindim aslında. Bunun nedeni, VirtuOz’a rakip olabilecek çok başarılı bir uygulamanın ülkemizde de geliştiriliyor olması. Ekim Nazım Kaya’nın Botego‘su, bence akıllı chatbotlar konusunda gerçekten çok sağlam bir uygulama. Şu an bildiğim kadarıyla Türk Telekom ve Yemeksepeti gibi bazı şirketlerde Botego’nun akıllı asistanları başarıyla servis veriyorlar. Bilinirliği artırmak için yaptıkları Merve uygulaması bence ciddi bir pazarlama başarısıydı.

Botego şu an yalnızca Türkçe servis veriyor, ama eminim – bu konuda Ekim’le konuşmadım – bir süre sonra İngilizce de servis sunulacaktır. Böyle bir durumda bu ilginç pazarda Botego’nun Amerika’da kendine bir yer araması mümkün. Belki de (ve umarım) Ekim’le Devrim’in bu tarihi imzaları, böyle bir amaca yöneliktir…

 1. “VirtuOz ve Botego” için 3 Yorum

 2. Akıllı chat botların Türkiye’den ziyade yurtdışında, hatta özellikle Avrupa’da oldukça önemli bir konuma gelecektir. Web 3.0 ile beraber geleceğin neler getireçeği şimdiden belli, internet tüketicisi olarak bizler talep ettikçe arz mutlaka sağlanacaktır.

  Botego ise Türkiye için bir nimet, faydalanan firma sayısının az olmasıda Türkiye’nin Pazarlama yeniliklerinde ki eksiklerini göstermektedir.

  Volkan Çelik tarafından 31 Oca 2009 tarihinde

 3. TR.TC alan adını, alan adı uzantısı olarak satan bir zihniyetten uluslararası çapta bir ürün bekleyemiyorum açıkçası.

  CEBE tarafından 31 Oca 2009 tarihinde

 4. Çağlar, övgüler ve “Ekim Nazım Kaya’nın Botego’su” ifadesi için teşekkür ederim, ama (alfabetik sırayla) Ahmet, Barış, Çağatay, Kaan, Nazif’le birlikte altı kişilik bir ekibiz, Devrim’in de her konuda önemli katkılarını sürekli yanımızda hissediyor olmaktan dolayı şanslıyız.

  Senin verdiğin iki örnek ürünün nispeten eski versiyonlarıydı. Avea ve TEB’de olduğu gibi şirket içine dönük kullanımlar dışında, şu anda TTNET web sitesinde (http://www.ttnet.com.tr/evde_5) faaliyette olan, bir de http://www.botego.com/hepsiburada adresinde test süreci devam eden iki ürünümüz daha var. Bir meşrubat şirketiyle GSM servisleri sunan bir diğer şirket için hazırladığımız botlar da yakında teste açılacak.

  Yabancı dil konusuna gelirsek, kısa bir süre önce bir Amerikalı şirket için bir demo yaptık ve beğenildi. (Videosu şu adreste izlenebilir: http://www.botego.com/demovideo.htm) Aslında zorlu kök-ek yapısı nedeniyle Türkçe dışındaki herhangi bir dilde bir bot üretmek çok daha kolay. Algoritmamız dilden bağımsız, yani farklı bir dilde hizmet vermek için tek yapmamız gereken içeriği o dilde girmek. Dolayısıyla elbette yurt dışı pazarını da hedefliyoruz.

  Şu anda ABD’de “sanal” bir varlığımız var (http://blog.botego.com/2008/12/our-virtual-office-in-us.html) ama çok uzak olmayan bir gelecekte fiziksel olarak bulunmayı da umuyoruz :)

  Ekim Nazım Kaya tarafından 1 Şub 2009 tarihinde

Yorum yaz