eTohum’un ardından

1 Şubat 2009 – 13:09

Bu blogun okurlarının önemli bir kısmı Burak Büyükdemir‘in bir yıldan uzun bir süredir uğraştığı eTohum adlı oluşumu yakından takip ediyordur. Dün bu bir yıllık emeğin sonucunda, Burak’ın görüştüğü yüzlerce projenin içinden seçilen ve sonraki adımlarında gerek yatırımcılarla tanıtarak, gerek farklı alanlarda yön gösterilerek destek olunacak 15 girişim İTÜ Maçka Kampüsü’ndeki bir etkinlikle duyuruldu.

Ben eTohum’u oldukça önemsiyorum. Geçtiğimiz yıl boyunca düzenlenen toplantılardaki tanıtımlar, ve sonunda dün yapılan etkinlik, Türkiye’nin her yerinden başarılı olan ya da en azından potansiyeli olan bir çok girişimden haberdar olmamızı sağladı. eTohum buluşmalarında sektör olmaya çalışan internet camiası birbirini tanıdı. Hiç bir şey olmadıysa bir çok kişi sunum tecrübesi edindi, ki bence buna gerçekten ihtiyaç var.

Dün duyurulan 15 girişimden bazılarını zaten takip ediyordum. Hatta içlerinden bir tanesi, benim kişisel olarak da oldukça ilgilendiğim bir fikir ve uygulama. Projeler açısından eTohum’da bundan sonraki süreçte ne olacağından çok emin değilim, ama sanırım Burak bu projeleri potansiyel yatırımcılara tanıtmaya devam edecektir. Seçilen projeler de kendi ilerleme sürecinde güzel bir referans sahibi oldular.

Bu ilk eTohum sürecinden önümüzdeki aylarda bir başarı öyküsü oluşturulabilirse, sonraki eTohum’larda çok daha büyük ilgi, çok daha başarılı projeler görebileceğimize inanıyorum.

(Bu arada ODTÜ’lülerin yoğunluğu ve Boğaziçi ve İTÜ’lülerin azlığı bizim de dikkatimizi çekti. Sadece tesadüf müydü yoksa gerçekten ODTÜ girişimci ruhu daha mı çok destekliyor merak ediyorum.)

 1. “eTohum’un ardından” için 10 Yorum

 2. Aslında bakarsanız İTÜ’den internet girişimciliği için o kadar büyük bir potansiyel var ki… Üniversitedeki yaşamı kolaylaştıracak veya eğlenceli vakit geçirilmesini sağlayacak su anda saymakla bitmeyecek kadar uygulama geliştiriyor İTÜ’lü öğrenciler ve bir kısmı bunu gelire de çevirmesini bildi. İtü Sözlük ve Teknik Forum’u bunların arasından en sağlam ilerleyenleri olarak görüyorum. Yazı için teşekkürler.

  Eren Soydaş tarafından 1 Şub 2009 tarihinde

 3. Internet sektorunde cok yeni ve “tohum” olmaya calisan (ITU’lu:)) bir muhendis olarak eTohum benim icin tam anlamiyla bir nimet. eTohum olmasaydi bu kadar kisa surede “Turkiye’de internet” hakkinda bu kadar cok bilgi edinebilecegimi hic sanmiyorum. Umarim eTohum platformu geliserek devam eder, ne de olsa ogrenecek daha cok sey var.

  Yigit Cengiz tarafından 1 Şub 2009 tarihinde

 4. Uzun süredir bir e-tohum coşkusudur yaşanıyor. Açıkçası çok umutla güzel projelerin ortaya çıkacağını ve gerçekten Türkiye’nin internet sektörüne yeni bir yüz kazandıracak fikirlerin çıkacağını düşünüyordum. Ama katılımcılar arasından yapılan bu seçimlerden midir bilinmez belirlenen tüm projeler yaratıcılıktan ve yeni fikirlerden uzak. Ya daha önce yapılmış bir projenin hafif törpülenmiş değiştirilmiş hali ya da diğer ülkelerdeninin bir kopyası. Gözümde e-tohum bir balon kıvamından öteye gidemedi seçilen bu projelerle ve ne yazık ki altın örümcekten bir farkı kalmadı gözümde.

  Sedat Öztürk tarafından 2 Şub 2009 tarihinde

 5. Boğaziçili Volkan var, ben varım, Selim var, Elif var, siz varsınız çift olarak.. ilk düşünmede bunlar aklıma geldi ama 6 kişi de az sayılmaz :)

  Vadi Efe tarafından 3 Şub 2009 tarihinde

 6. Ben de tanıdığım İTÜlü girişimcileri sayayım: Bendeniz, Çağatay Gürtürk (İtüsözlük), Burak Büyükdemir (Goril A.Ş.), Serkan-Burak (Gittigidiyor), Murat Buyurgan (Kurumsalhaberler), Serdar Öner (Markethink), Serhat Akkılıç (Project House), Özgür Alaz (Marketallica)…

  Ekim Nazım Kaya tarafından 3 Şub 2009 tarihinde

 7. Nedir bu İTÜ’lülerin ispat çabası… Çağlar’ın yazısını başka şekilde yorumlayamadınız mı?

  Uğur Özmen tarafından 3 Şub 2009 tarihinde

 8. Vadi ve Ekim:
  Aslında demek istediğim, eTohum girişimcilerinin çoğunluğunu ODTÜ’lülerin oluşturduğuydu. Yoksa tabi ki hem Boğaziçi’li hem İTÜ’lü bir çok başarılı girişimci tanıyorum. Acaba dedim, ODTÜ son yıllarda bu konuda bir çalışma filan mı yaptı…

  Caglar tarafından 3 Şub 2009 tarihinde

 9. Sedat:
  Bence beklentiyle ilgili bir konu bu. eTohum hiç bir zaman “orijinal fikir” destekleyeceğini söylemedi (en azından ben öyle biliyorum). Türkiye, başka ülkelerde başarıyla uygulanmış bir çok fikre açık. Projelerin başarılı olması için mutlaka orijinal olmaları gerekmiyor; önemli olan hem projenin, hem girişimcinin / adayın “başarılı olma” potansiyeli.

  Caglar tarafından 3 Şub 2009 tarihinde

 10. Çağlar, yazınla ilgili olumsuz bir şey hissetmeden saydım İTÜ’lüleri :)

  Her okuldan her türlü girişimcinin artması beni ancak mutlu edebilir, girişimciler ekonominin, toplumların ve dünyanın lokomotifidir diye düşünüyorum. İTÜ’lü olmakla gurur duymaktansa gocunacak değilim :)

  Ekim Nazım Kaya tarafından 3 Şub 2009 tarihinde

 11. Çağlar;
  Benim etohumla ilgili anlamadığım şey şu neredeyse tamamlanmış projelerin etohum kapsamında seçilmiş olması. Tohum bir bitkinin ilk döllenmiş şeklidir. Yani temeldir, başlangıçtır. Eğer ismi gibi etohum olacaksa bitmiş değil yeni başlamış ya da başlayacak olan fikirleri desteklemesini beklerdim.

  Etohum kendini şöyle tanıtıyor: “Yeni ekonomi konusunda bilgi ve fikir sahibi, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilerle; şirketleri, yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan platformdur.”

  Ama seçilen projelere baktığımız zaman tamamen tanımından aykırı bir seçim söz konusu.

  Bu yorumları yaparken amacım yapılmaya çalışılan bir projeye çomak sokmak değil aksine yapılan yanlışlar bir şekilde konuşulursa bir sonraki proje aşamasında bu yanlışlar tekrar etmez diye düşünüyorum.

  Bu projede elbette çok kişinin emeği var ve tüm bu insanları kutluyorum ama ne yazık ki gördüğüm yanlışları söylemek zorundayım. Beni doğru şekilde anlayacağınıza inanıyorum.

  Bu arada sizi bir konuda tebrik etmek istiyorum. Olumsuz görüşleri de yorumlarda onaylama cesaretini gösterdiğiniz için. Nedense insanlar olumsuz fikirlerin yer almaması için yorumları onaylamaktan kaçınıyorlar. İyi birşeyler yapmak istiyorsak önce farklı fikirlere kulak vermek gerek.

  Sedat Öztürk tarafından 4 Şub 2009 tarihinde

Yorum yaz