Turkcell Mobil Ödeme Sistemi

4 Şubat 2009 – 18:17

Bugün “Mobil Ödeme ve Lokasyon Bazlı Servisler” konulu, Webrazzi’nin düzenlediği ilk “Webrazzi Gündem” etkinliğine katıldım. Etkinlikte Turkcell‘in Mikro Ödeme A.Ş. ile geliştirdiği ve bir süre önce hayata geçirdiği Mobil Ödeme Sistemi tanıtıldı.

031

Etkinlikte Turkcell İş Geliştirme’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar, Turkcell’in 36 milyon abonesi olduğunu aktardı. Online işlemlerde kredi kartına güvenmeyen milyonlarca insan, her ay cep telefonu faturasını ödüyor, ya da düzenli olarak kontör satın alıyor. Mobil ödeme sistemi, bu insanların internette hizmet ya da ürün satın alması için çok büyük bir kolaylık olacak. Bir mikro ödeme sistemi olarak konumlandırılan bu servis, kullanıcının kuruş seviyesinden 20 liraya (ve ileride daha büyük değerlere) kadar ödeme yapmasını yalnızca bir SMS onayı kolaylığına indirecek.

Sistem kesinlikle çok basit ve güzel görünüyor. Portföy şirketlerimiz açısından, Enuygun.com için şu aşamada ilgi çekici olmasa da doktorsitesi.com’un ziyaretçi üyelik bedeli bu ödeme sisteminin sınırlarına giriyor. Sitede ziyaretçilerin ödeme yapmaktaki öncelikli çekinceleri kredi kartı kullanımına güvenmemek. Bu sistemin üyelik gelirlerine ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyorum.

Burada benim gördüğüm tek sorun, faturalama aşamasında. Ben bu ödemelerin Turkcell tarafından kullanıcıya faturalandığını, ve servisi alan şirketlerin Turkcell’e tek fatura keseceğini düşünüyordum. Ama anladığım kadarıyla Turkcell faturasındaki mikro ödeme ücret bilgisi, yalnızca bir “bilgi” alanı olacakmış, ve faturayı yine şirketler ilgili kullanıcıların adına kesecekmiş. Bu durumda yine kullanıcıdan ad, soyad, adres, TC kimlik no gibi bilgileri alma ve tek bir toplu fatura kesmek yerine çok sayıda çok küçük tutarlı fatura kesme zorunluluğu olacak. Bu da bu uygulamadan yararlanacak küçük şirketler için ek iş gücü ve basım masrafı demek. Tabi yine de sistemin getirdiği ödeme kolaylığı, buna değecektir.

Amerika’da online reklam pazar büyüklüğü 2008’de 23 milyar doları buldu. Bu büyük pazarda Web 2.0 uygulamaları, bir türlü istedikleri cirolara ulaşamadılar, ve bugünlerde sık sık Facebook’un ve MySpace’in ciro yaratmak için çırpındıklarıyla ilgili haberler okuyoruz. Türkiye’de çok daha küçük pastada işimiz çok daha zor. Sürekli olarak reklama dayalı gelir modellerini özellikle ülkemizde çok sağlam bulmadığımı, web sitelerinin farklı gelir modelleri yaratmaları gerektiğini vurguluyorum. İşte bu noktada Turkcell’in Mobil Ödeme Sistemi, önümüzdeki aylarda internet girişimlerine büyük destek sağlıyor olacak.

 1. “Turkcell Mobil Ödeme Sistemi” için 7 Yorum

 2. İlk “disaster recovery” deneyimimiz etkinlik saatine rastladığı için katılamadım, ama projenin faydası zaten yeterince açık. Mikro Ödeme ile ilk sözleşme imzalayan şirketlerden biri olduk. Çok önemli bir adım, Alper’leri buna aracı oldukları için tebrik ediyorum.

  Ekim Nazım Kaya tarafından 4 Şub 2009 tarihinde

 3. Bence ilginç bir rakamda 6 milyon faturalı hat, kalan 30 milyonun ise konturlu hat kullanıyor olmasıydı.

  Eray Endeş tarafından 4 Şub 2009 tarihinde

 4. turkcell müşteri hitmetlerinden hiç memenun degiliz sizisin yüyüzüüzden avea ya geçiyorum 4 tane hattım var on sefer adık onseferşnidede kapatıyorsunuz … sizden hiç memenun degilim hattımı degiş tirmek zorunda kalıyorum….

  XxXxX tarafından 11 Mar 2009 tarihinde

 5. Turkcell bu hizmetten faydlanacak kurumsal siteleri çok saçma nedenlerle geri çeviriyor. Faraza şeyler üretip kurumları rencide ediyor. Bu hizmeti diğer GSM operatörlerinin vermesini bekliyoruz. Turkcell çok havaya girmiş bence…

  kamil tarafından 18 May 2009 tarihinde

 6. emlak servisimiz için düşünüyoruz ama yükümlülükler nelerdir gerekli kodlar turkcell tarafındanmı veriliyor. Kimseden bu konuda bilgi alamıyoruz lütfen bilgisi olan arkadaşımız bizi bilgilendirsin şimdiden teşekkürler
  info[at]turkcini.com

  serhat tarafından 20 Ağu 2009 tarihinde

 7. Mobil ödeme sistemi için bir liralık bir hizmete karşılık 20 lira gibi yüksek meblağ alındığında ne yapılabilir? Bu konuda beni bilgilendirenlere şimdiden teşekkür ederim.

  ali kemal aslan tarafından 9 Mar 2010 tarihinde

 8. Evet bende detaylı bilgilendirirseniz memnun olurum.

  Metin Kılıç tarafından 10 Nis 2010 tarihinde

Yorum yaz