Bakan, yeni pasaportların yolda olduğunu söyledi

5 Şubat 2009 – 23:48

Türkiye Cumhuriyeti pasaportları da yenileniyor. 2005 yılında kullanılmaya başlanacak yeni pasaportlar, barkod, çip ve biometri tekniklerine uyumlu olacak. İçişleri Bakanlığı’nın, pasaportların Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) belirlediği özellikler doğrultusunda yeniden tasarım çalışmaları ihale aşamasına geldi. Pasaportlar, ihale sonrasında darphanede basılacak. (20.10.2004, Hürriyet)

Dışişleri Bakanlığı, 2006 yılında ICAO ve AB yükümlülükleri doğrultusunda, bu standartlara uygun yeni tip pasaportlar için düğmeye bastı. Bazı ülkelere vizesiz giriş için ise gerekli çalışmalar başladı.Dışişleri Bakanlığı, 2006 yılında ICAO ve AB yükümlülükleri doğrultusunda, bu standartlara uygun yeni tip pasaportlar için çalışmayı tamamlamak üzere. (08.01.2006, Yeni Asya)

Pasaportların yenilenmesi için yıllardır süren çalışma nihayet sona eriyor. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) pasaportları dünya standardına uygun hale getirmesi için Türkiye’ye tanıdığı süre yılbaşında dolacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, pasaportların yenilenmesi için yıllar önce başlattığı proje de, TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen Pasaport Yasası’nda değişiklik tasarısının yasalaşmasının ardından yıl sonunda tamamlanacak. (17.04.2006, Radikal)

Yazı boyutunu büyütmek için Pasaportların değiştirilmesiyle ilgili yıllardır süren çalışma nihayet sona eriyor. Üzerine çip yerleştirilecek ve barkod sistemine uygun hale getirilecek olan yeni pasaportlar, 2007 yılının başından itibaren kullanılmaya başlanacak. Rengi de değişen ve birden fazla güvenlik katmanı olan pasaportların sahtesinin yapılması mümkün olamayacak.     A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından pasaportların değiştirilmesiyle ilgili başlatılan proje, bu yıl sonunda tamamlanıyor. (16.04.2006, Haber7)

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, yeni nesil pasaportları tanıttı. Atalay, uluslararası standartlara uygun, yeni jenerasyon pasaportlarla ilgili çalışmalarının sonuçlanmak üzere olduğunu da belirterek, yeni pasaportları gösterdi. (15.10.2007, internethaber.com)

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yeni hazırlanan çipli pasaportların 2008 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren vatandaşlara verileceğini açıkladı. (11.01.2008, haberler.com)

Türkiye’nin AB’ye uyum çerçevesinde hazırlığını yaptığı çipli ve barkod sistemine uygun yeni pasaport uygulaması yine gecikti. Önceki 1 Ocak daha sonra ise 2008 Haziran’da başlaması öngörülen yeni pasaportlara yönelik hazırlığın sürdüğü ancak bazı pürüzlerin henüz giderilemediği öğrenildi. (30.01.2009, Hürriyet)

… ve ben yıllardır Bakan Bey’i dinleyip pasaportumu yıl sonunda yenisi çıkacak diye birer ikişer yıllığına uzatıyorum. İşte yine doldu süresi. Bakan Bey’e bu kez de güvensem mi, yoksa pasaportumu 10 yıl mı uzatsam kararsız kaldım.

Güncelleme (teşekkürler Hakan):

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Almanya’daki temaslarıyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, yeni pasaport verilmesiyle ilgili hazırlık ve çalışmaların son aşamasına gelindiğini söyledi. Bakan Davutoğlu, “Türk insanı çağdaş pasaporta yeni yıldan itibaren kavuşacak. Bu pasaportların verilmesine 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle başlanacak. 2012 yılına kadar eski pasaportlar da geçerli olacak. Yani iki pasaport da paralel olarak kullanılabilecek” dedi. (18.06.2009, Hürriyet)

Güncelleme #2 (teşekkürler Dinçer):

2010 yılında uygulamaya geçilmesi planlanan çipli pasaportlar bir başka bahara kaldı. Emniyet Genel Müdürlüğü, Temmuz 2007’de sözleşmesi imzalanan 10,5 milyon liralık çipli pasaport ihalesini iptal etti. (26.10.2009, Zaman)

Güncelleme #3:

(…) Daha önce pasaportların basımı ile ilgili görüşülen firmanın çok başarılı olmadığını söyleyen Atalay, ‘ Şimdi onun yerine darphaneyle, devlet kurumuyla yürüyecek ve çok fazla da vakit almayacak ve 2010 yılının ortasına kadar hem pasaport hem de yeni kimlikler hazır olacak.’ dedi.. (18.11.2009, Milliyet)

Komedi devam ediyor…

 1. “Bakan, yeni pasaportların yolda olduğunu söyledi” için 161 Yorum

 2. dedim ya komediye devam… genelkurmay o yasanin cikmasini engellemeye devam eder kesin.10yillik pasaport alan kacar mantigina deam. devlet te 1,2,3,4,ve 5 yil olarak verilen pasaporttan daha fazla para kazanacagi icin uzar o is.. hay ciksa da halk rahat etse keske ama ekonomik bakimdan. nerdeeee….

  Mehmet tarafından 1 May 2010 tarihinde

 3. tam bir komedi yaa.Bu fiyatlarda ve süre şartlarında hiçbir değişiklik olmamış o yüzden eski tip pasaportuma 2013 yılına kadar devam etme kararı aldım.Sadece defter ücreti 92$ yazık günah o verilen paraya yahu.Pasaportumun süresi zaten 2013e kadar sonra süresi bitiyor ondan sonra yenisini alacagım belki bir ihtimal yeni yasa çıkar ve fiyatları biraz düşer ama şu bir gerçekki biraz daha ülkemden soğudum bu gidişle en sonunda vatandaşlık değiştireceğim.

  proudturk tarafından 3 May 2010 tarihinde

 4. Derdi ceken bilir,cekmeyen bilmez.
  bizim yabanci gumruklerde gordugumuz muameleden yetkililerin dogal olarak haberi yok,
  olamazda,kime,nasil anlatacaksinki,
  hem kim dinler,
  Bakkal Ali’nin veresiye defteri maalesef cok daha kaliteli,

  pasha karahan tarafından 4 May 2010 tarihinde

 5. hükümet görevlileri, kırmızı pasaportlarıyla vizesiz giriş yaptıkları ülke sınırlarında polislerden yapmacık gülücükler eşliğinde geçtikleri için, önemimiz arttı sanıyor. ingiltere abdyi falan geçtim, avrupanın en fakir ülkesi, bomboş, aç, sefil, perişan bir ülke, moldovaya girin bakalım muamelelere şaşıracaksınız. doğduğunuza pişman olacaksınız. bir deneyin, görün politik önemimizin ne kadar arttığını.

  safkoyunvatandas tarafından 5 May 2010 tarihinde

 6. Yesil pasaport uygulamasi dunyanin hicbir yerinde yok. Dunya uzerinde Turkiye Cumhuriyeti haric hicbir devlet vatandaslarindan yuzde onluk bir kesimi ve onlarin cocuklarini ayirip onlara ozel (hususi) bir pasaport vermiyor. Ustune ustelik sadece TC’nin tanzim ettigi yesil pasaportlari, normal pasaport sahiplerinin aksine, Schengen bolgesi dahil dunyanin buyuk bir kesimine vizesiz gidebiliyor.

  Yesil/Hususi pasaport verilen vatandaslar diger vatandaslardan daha fazla vergi vermiyor. Ancak Yesil/Hususi pasaport alacak vatandaslar sadece 138 TL pasaport cuzdan bedeli veriyor ve pasaport harcindan tamamen muaf. Dolayisiyla 5 yillik normal pasaport pasaport, 5 yillik yesil/hususi pasaportlarin 5.5 katina mal oluyor.

  Yesil pasaport apacik anayasinin ve temel insan haklari belgelerinin tamaminin esitlik ilkelerine aykiri ve hakkini savunabilecek birisinin dava acmasi halinde hemen iptal edilmesi gereken bir uygulama.

  Devletimizin, memur olsun olmasin, memur cocugu olsun olmasin tum TC vatandaslarina vizesiz seyahat hakki taniyabilmek icin 138 TL bedelle 5 yillik yesil/hususi pasaport vermesi lazim. Boylece, hem vize meselesi hem de pasaport harclarinin yuksekligi meselesi kolayca cozulur.

  HSAG1D tarafından 15 May 2010 tarihinde

 7. Bugün eski tip pasaportum ceket cebindeyken çıkarayım dedim bir baktım bir parça iplik sokülmüş.Bu pasaportu 4 yıldan beri kullanıyordum sanırım ipler çürüdü.Daha sonra e-pasaport sitesine girip başvuru yapayım dedim ama istenilen belgelerde 3 adet biometrik resim!!! Birçok ülke pasaport resimlerini başvuru yerlerinde çekiyor ve parmak izini orada sisteme giriyorken yine bizimkiler vesikalık resim istiyor ve aynen askerliği yapmayana pasaport yok mantığı devam ediyor.Pasaport harçlarını ve defter ücreti geçtik birde biometrik vesikalık fotograf içinde mi para vereceğiz.Hadi hepsini geçtik kendi kendime soruyorum Neden bizler yani yurtdışında yaşayan veya yurtiçinden yurtdışına çıkan kişilere NEDEN bu kadar eziyet ediyorlar! Onlar kırmızı ve yeşil pasaportlarla gezerken biz neden 2.sınıf vatandaş muamelesi görüyoruz ? Bumudur sizin dediğiniz dış diplomasisi güçlü.Çağdaş muasır medeniyetler seviyesine ulaşacak ??? Dünyada kendine vatandaşına eziyet eden ben bir sovyetler birliği biliyordum ama birde TC diye 3.dünya ülkesi varmış…

  proudturk tarafından 22 May 2010 tarihinde

 8. Gemalto sayfasini guncellemis ve goruldugu uzere isi onlar almis ancak sadece yazilim isini. yani verilen pasaportlar depodaki eski basilmis pasaportlar. Malezyali olan sirketten kalan.

  http://www.gemalto.com/public_sector/travel_doc/success_stories.html

  http://www.gemalto.com/public_sector/travel_doc/turkey.html

  bu arada epasaport sayfasinda sik sorulan sorularda parmak izi su an tutulmamakta diyo. YANI BU DEMEK OLUYOKI BU PASAPORTLAR BIYOMETRIC DEGIL. sadece makinede okunabilir pasaport.parmak izi alinsa bile pasaporta islenmiyo. bu is aceleye geldigi icin ab ve abd baskisi nedeniyle tr hukumeti isi ucuza ve hemen ortbas etmek icin bu yolu buldu kesin. yani biyometric adinda makinede okunabilir pasaportlar in fiyatini yuksek olmasi maddi sikintiyi cozmek bu projede.surenin de 10 yillik olmasi zor. cunku ellerinde. once para gelecek zarar ortadan kalincaya kadar.bence komediye devam.. bu durumda YASASIN UCUZ,MODERN,OZGUR AB PASAPORTLARI …

  ibrahim tarafından 6 Haz 2010 tarihinde

 9. “naci koru” demis ki e pasaportlar cipli.. vsvs kanitlayin gorelim.madem arka kapak sayfasini acacaksin ac goster.. + HIC BI AVRUPA ULKESINDE pasaportlar ayni gun verilmiyomus. kendisi bilip bilmeden konusuyo kendini rezil etmeye devam ediyo. ispanyada sadece 1 fotograf verip ve kimlik gostermek sarti ile 20€ ya 5 yillik ispyol pasaportuna sahip olabiliyorsunuz.HEMDE SADECE 5 DAKIKADA ELINE VERILIYO. TAMAMEN ALMAN TEKNOLOJISI. TEKNIK DONANIM VE YAZILIMI ALMANYADAN ALMISLAR.firmanin ismini bile verebilirim.boyle teknik cozum yapan firmalar varken bizimkinler yazilimi gemalto dan teknik yapiyi darphaneden birlesince uyusmadi.
  burdan naci koruya derim ki kimlik 10€ pasaport 20€ ispanyada ve verilis suresi sadece 5 dakika. izle gor Naci Koru.

  http://www.youtube.com/watch?v=1ScQkKl9aek

  Mehmet tarafından 13 Haz 2010 tarihinde

 10. Sayın Mehmet beyin verdiği yukarıdaki video, pasaportlardan ve 10 senedir tekrarlanan ‘pasaportlar geliyor’ komedisinden sorumlu tüm Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine büyük bir tokat gibi inmiştir. Modern bir ülke ne demektir izleyin. Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi hikayeleri karın doyurmuyor artık. Bunu uygulamaya dök. Bunu pratiğe dök de vatandaş görsün. Biri muasır medeniyetten mi bahsetti? İzleyin, tekrar izleyin.

  safkoyunvatandas tarafından 13 Haz 2010 tarihinde

 11. proudturk’un yanlisi var. Dort cesit biyometrik veri tutabilir pasaportlarda: parmak izi, yuz (fotograf), iris ve damar izi. Turkiye’de yeni gecilen e-pasaportlarin ciplerinde yalnizca yuz biyometrisi tutuluyor. Dolayisiyla yeni TC pasaportlari biyometrik. Avrupa’da bazi ulkeler sadece yuz biyometrisi tutarken bazilari ise hem yuz hem parmak izi biyometrisi tutuyor, dolayisiyla yeni TC pasaportu Avrupa standardindan teknik olarak cok farkli degil. Sanirim zamanla parmak izini de cipte tutmak istiyor yuce TC burokrasisi.

  Ancak tabi Malezyalilardan kalma defterlerin kullanildigi dogru. Bunlarin ucretini de aci aci odedigimiz dogru. Dizaynlar da cok dandik. Ayrica, cok ters kamuoyu olustu bu harc meselesinde, muhtemelen fiyatlar ucuzlayacak direnmeleri mumkun degil. Zannimca Icisleri ve Disisleri de Maliye’nin ipe sapa gelmez vergilendirmesini savunmak durumunda kalmaktan rahatsizlar.

  Son olarak, yukariyi okursak, bu meselenin 10 senedir surundugunu, TC burokrasinin ders kitabina girecek ornek basarisizliklarindan biri oludugnu goruruz. Bir takim aksakliklara ragmen Naci Koru 6 ayda bu isi en azindan bir duzeye getirerek ciddi bir basari gosterdi. Naci Koru’nun cabalari olmasaydi ve is Emniyete kalsaydi, daha en az 10 yil dunya standardinda pasaport goremezdik. Bunu soylerken, Naci Bey’i elestirmeyelim demiyorum, aksine daha cok ve daha teknik duzeyde elestirmemiz lazim ki isler alaturka olmasin. Ama ayni zamanda yigidi oldurup hakkini da verelim.

  HSAG1D tarafından 15 Haz 2010 tarihinde

 12. Yeni pasaport cikarttiran var mi?
  Ic sayfalarinin dizayni nasil? Kapak ici nasil?

  Blu tarafından 15 Tem 2010 tarihinde

Yorum yaz