Enuygun.com’un gelişimi – Mortgage da yayında

14 Şubat 2009 – 11:18

Bu blogun başlığı “Türkiye’de web girişimcisi olmak”, ama kendi girişimimle ilgili bir şey şimdiye kadar yazmadım, çünkü bunun bir şirket blogu olmasını istemiyorum. Diğer taraftan Enuygun.com‘da yaptıklarımıza zaman zaman değinmemde de bir sorun olmaz sanırım. Bu yazıda Enuygun.com’un geçtiğimiz üç aydaki gelişimini ve şu anki işleyişini kısaca özetlemek istiyorum:

enuygun_ekran_140209

Enuygun.com’u geçtiğimiz Kasım ayında bir online servis karşılaştırma ve satış platformu olarak hayata geçirdik. İlk modülümüz “GSM tarifeleri” oldu. Doğru bir başlangıç olduğunu düşünüyorum; herkesin bir cep telefonu var ve herkes bu konuda tasarruf etmek istiyor. Bunu yapmanın kolay bir yolu olduğunu biz Enuygun.com’da gösteriyoruz. Tüm tarifeleri karmaşık bir algoritmayla aynı düzleme indiriyor, ve orada bir karşılaştırma olanağı sunuyoruz. Oldukça uzun çalışmaların sonucunda bence çok başarılı bir algoritma geliştirdik – nitekim en uygun olduğuna karar verdiğimiz algoritmayı kullanarak yaptığımız karşılaştırma sonucunda kendi tarifelerimizi değiştirdik (operatörü değiştirmeden) ve iki aydır faturam yaklaşık %50 daha düşük geliyor. GSM tarifeleri, şu anda bile yeni ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği modül.

Aralık ayında ikinci olarak ADSL tarifeleri karşılaştırma modülünü hayata geçirdik. Şu an ADSL’de TTNET’in ezici bir üstünlüğü bulunuyor. Ama diğer sağlayıcılar bu büyük pazarda yer almak istiyorlar. Doyuma ulaşma işaretleri veren bu pazarda artık yeni başvurudan çok değiştirme yapmak isteyen kişiler var, ve bu kişiler de karşılaştırma yaparak en uygun seçeneği bulmaya çalışıyorlar. Bu alanda iki sağlayıcının Enuygun.com’la hızlı bir işbirliğine gitme kararını vermesi bizim açımızdan oldukça motive edici oldu. Diğer sağlayıcılarla görüşmelerimiz sürüyor; bir süre sonra onlarla da birlikte çalışma olanağı bulacağımıza inanıyorum.

Geçtiğimiz hafta içinde üçüncü modülümüz olan Banka Kredileri‘nin ilk iki başlığı, İhtiyaç Kredileri ve Taşıt Kredileri karşılaştırma seçeneklerini hayata geçirdik, ve önde gelen bankalarla görüşmelere başladık. Dün itibariyle Mortgage / Konut Kredileri başlığı da hayata geçti, ve Banka Kredileri modülü tamamlanmış oldu. Banka Kredileri’nin orta vadede Enuygun.com’un en başarılı modülü olacağına inanıyorum. Özellikle bu kriz döneminin ardından, internet kullanımına iyice alışan büyük kitlenin arayışına cevap verecek bir uygulama olarak yüksek kullanım rakamlarına ulaşacağız. Nitekim bankalar da böyle düşünüyor olmalı ki Garanti Bankası ile kısa bir görüşmenin ardından dün itibariyle el sıkıştık, ve İhtiyaç Kredileri alanında birlikte çalışmaya bu hafta itibariyle başlıyoruz. Diğer bazı büyük bankalarla da görüşmelerimiz oldu / oluyor, onlarla da hızlı anlaşma süreçleri yaşacağımıza inanıyorum.

cember.net’te olduğu gibi, şirkette oldukça çekirdek ve uzman bir ekip bulundurmayı, ve olabildiğince başka şirketlerle işbirliği yaparak devam etmeyi tercih ediyoruz. Enuygun.com çekirdek kadrosu 4 kişi. Çekirdek kadronun yaptığı en temel işlerin dışındaki her şeyi Türkiye’de ve Almanya’da işlerinde çok başarılı olan profesyonellerle yürütüyoruz. Hedefimiz yıl sonuna kadar 7-8 kişilik çekirdek bir kadro oluşturmak ve yine bu şekilde ilerlemek.

Enuygun.com’u European Founders’ın şirketi Rocket GmbH ortaklığında kurduk. European Founders, Avrupa’nın en başarılı girişimlerinden bazılarına imza atmış Samwer Kardeşler’in fonu, ve tabi ki şu an ortağı / kurucusu oldukları bir çok internet girişiminde Almanya’nın en başarılı internet uzmanlarından bazılarını bulunduruyorlar. Biz de özellikle SEO ve SEM tarafında onların desteğini alıyoruz – henüz çok başlangıçtayız, ama önümüzdeki dönemde bunun etkilerini yoğun olarak görüyor olacağız.

Enuygun.com’u doğru bir zamanda kurduğumuzu düşünüyorum. Piyasanın bu yavaş işleyiş sürecinde sistemin oturması için çalışmalarımızı ve denemelerimizi rahatlıkla yapıyor olacağız. Bu süreç sonlandığında da Enuygun.com bilinen bir marka, ve başarılı bir sistem olarak ilerleyecek, ve umarım bundan beş altı yıl sonra “kriz zamanında kurulup büyüyen şirketler” başlıklı yazılara konu olacak.

 1. “Enuygun.com’un gelişimi – Mortgage da yayında” için 7 Yorum

 2. Bu yazıda cok ince tesbitleri okudum,gerçekten güzel bir yazı..

  Pashan tarafından 15 Şub 2009 tarihinde

 3. Doğal olarak benim dikkatimi ilk olarak “Basında ENUYGUN” bölümü çekti. Sanırım bir basın bülteni ile duyuru yapmışsınız. Blog’unda detayları paylaşıyor olman gayet doğal ve bence gerekli de.

  Basın bülteni ise farklı yayın organlarının ve blogcuların bilgilnmesi için bir fırsat yaratıyor. Basın bültenlerini web sitesinden ulaşılabilir şekilde yayınlamak da faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

  Enuygun.com projenizde başarılar diliyorum.

  Murat Buyurgan tarafından 15 Şub 2009 tarihinde

 4. Yine bir “örnek” ortaya koyuyorsunuz.
  Tebrikler. Başarılar

  Uğur Özmen tarafından 18 Şub 2009 tarihinde

 5. Bugün 20dk da çıkan haberiniz de ne kadar doğru bir yolda olduğunuzu gösteriyor açıkcası.

  Başarılarınızın devamını diliyorum :)

  İlker Serdar Çetinkaya tarafından 25 Şub 2009 tarihinde

 6. bu işlerin kızışmadığı, sizin çember.net i henüz live ettiğiniz dönemlerde, biz niş fikirler için kafa patlatır, clone izlenimi veren işleri dikkate almazdık. Aslında yanılan bizdik :) yeniden keşfe gerek yok…
  yeni macerada da başarılar.

  ilkerARABACI tarafından 15 May 2009 tarihinde

 7. “Yeniden keşfe gerek yok” değil tabi; yeni bir şeyi keşfetmek kesinlikle daha iyi olur. Ama Türkiye ister istemez Amerika ve Avrupa’yı geriden takip ediyor, ve tüm dünyayı hedefleyerek yola çıkmak yerine yerel düşünerek ilerlemek isterseniz, Türkiye’de olmayan fikirleri uygulamak da çok anlamlı bir iş modeli oluyor.

  Caglar tarafından 15 May 2009 tarihinde

 8. “Yeniden keşfe gerek yok” değil tabi; yeni bir şeyi keşfetmek kesinlikle daha iyi olur. Ama Türkiye ister istemez Amerika ve Avrupa’yı geriden takip ediyor, ve tüm dünyayı hedefleyerek yola çıkmak yerine yerel düşünerek ilerlemek isterseniz, Türkiye’de olmayan fikirleri uygulamak da çok anlamlı bir iş modeli oluyor. bencede

  network marketing tarafından 3 Haz 2009 tarihinde

Yorum yaz