Kriz, bankalar ve internet

26 Şubat 2009 – 22:42

Son haftalarda Türkiye’nin önde gelen bankalarıyla sürekli toplantılar yapıyor ve ihtiyaç kredileri, mortgage ve konut kredileri konularında birlikte çalışma olanaklarını değerlendiriyoruz. Çok genç, bilgili ve yaptıkları işten heyecan duyan bu insanlarla yaptığımız toplantılarda, bir taraftan da Türkiye’deki bankacılık sistemiyle ilgili çok önemli bilgiler edinme fırsatı da buluyoruz.

2001 krizi bankalardan başlamıştı, ve tüm piyasayı etkilemişti. Şimdi ise bizde dünyanın tersi bir yönde gelişiyor, önce piyasa krize giriyor, ve bunun etkilerini bankalar hissetmeye başlıyorlar. 2001 krizi bankalar için kolay gelir yollarının kapanmasıyla sonuçlanmıştı. Bunun sonucunda bankalar daha çok gerçek bankacılık işlemlerinden, ama eskiye oranla çok daha düşük miktarda gelir elde etmeye başladılar. Şimdi yeni kriz, kredi tarafındaki gelirlerde de ciddi kısıntıya neden oluyor. Toplantılarda öğrendiğim kadarıyla halen bonodan fena olmayan bir gelir sağlanıyor, ama faizler hızla düşüyor ve bu durum da çok uzun sürmeyecek.

O nedenle bankalar açısından şu an farklı kaynakları değerlendirmek büyük önem taşıyor. Bu da bankaların dikkatini – diğer bazı seçeneklerle birlikte – internet şubelerine yöneltmiş durumda. Türkiye’de internet bankacılığında Garanti Bankası 2000’lere girerken ciddi bir ivme yakalamıştı. Devamında diğer bazı bankalar da onu takip ettiler, ve online bankacılık 1-2 milyon kullanıcı için son derece gelişmiş bir çözüm olarak yaşamımızda yerini aldı. Önümüzdeki aylarda internet bankacılığı konusunda rekabet iyice artıyor. Bugünlerde konuştuğumuz hemen her bankanın online işlemlerle ilgili süren büyük bir projesi olduğunu öğrendik. Bu projelerin hepsi gerçekten büyük, heyecan verici uygulamalar, ve çoğu da önümüzdeki bir kaç ay içerisinde hayata geçecek gibi görünüyor.

Bankaların internet kullanıcıları tarafındaki rekabetinin artması, bankaların online işlemlere verdiği önemin de artacağını bu şekilde gösteriyor. Bunun sonucunda, bankaların itici gücüyle ülkemizde internet bankacılığını “kullanabilen” kitle hızla büyüyecek. Tüm bankaların faiz dışı gelirler için durup düşündükleri, yeni kaynaklar aradıkları 2009 yılı, internet kullanımının ülkemizde daha sofistike hale gelmesi ve bunun sonunda girişimciler açısından para kazanılabilen projelerin ortaya çıkması için bir milat olacak gibi görünüyor.

Yorum yaz