İnterneti anlatacak 5 kişi

16 Mart 2009 – 22:17

Geçtiğimiz ay Digital Age’in “Devlete Dijitali Anlatacak 20 Kişi” yazısından beri, “internet dünyasına interneti anlatacak kişiler” konusunu düşünüyorum. İnternet dünyasından tanıdığım çok insan var, ve hemen hepsi de çok bilgili ve eğitimli kişiler. Yine de özellikle beş kişi, bir bilgiye, kişiye ulaşmaya, ya da stratejik bir konuda danışmaya ihtiyaç duyduğumda her zaman ilk önce aklıma gelir. Bu insanların bir ortak özellikleri var: Son derece paylaşımcılar. Ben şimdiye kadar kendilerine çok şey danıştım, ve gerçekten çok şey öğrendim.

 1. Cem Sertoğlu: Cem, Türkiye’de netle ilgili her türlü konuyu sorabileceğiniz nadir insanlardan biridir. Tam bir “süper bağlantı”dır, herkesi tanır, tüm yenilikleri csertoglubilir, sizin bu dünyada (“dünya” gerçek anlamda kullanılmıştır) tanıyacağınız herhangi biriyle onun mutlaka en azından sohbeti vardır. Bildiği her şeyi de paylaşmaktan büyük zevk alır. Projenizi anlattığınızda sizi mutlaka doğru kişilere yönlendirir, ya da hiç aklınıza gelmemiş harika fikirler verir.
 2. kerim_baranKerim Baran: Kerim tecrübesinin yanı sıra çok zekidir; zaten yonja gibi dev bir başarı öyküsü için öyle olması gerekir. Strateji geliştirmek için ilk danışmak gereken kişilerdendir. Özellikle işin parasal yönüyle ilgili konularda danıştığınızda, Harvard mezunu birisiyle konuştuğunuzu hemen anlarsınız. O da Cem gibi çok bilgilidir, ve bilgisini size aktarmaktan mutluluk duyar.
 3. Arda Kutsal: Türkiye’de herhangi birine ulaşmak istediğinizde Arda’ya sormanız yeterli – sektördeki herkesi tanır, ve herkes de onu tanır. Yeni çıkan ardaprojeleri ilk o duyar, ve o yazar. Ondan çok sözetmeye bile gerek duymuyorum, çünkü büyük olasılıkla zaten iyi tanıyorsunuz.
 4. burak_buyukdemirBurak Büyükdemir: Burak, sektörün hocası. Özellikle son bir yıldır, etohum ile yeni projeleri desteklemek için büyük uğraş veriyor. Bir yılda Türkiye’nin bir çok yerine gitti, yüzlerce potansiyel ya da aktif girişimciyle konuştu,  en başarılı projelerin seçilmesini ve desteklenmesini sağladı. Yalnızca bilen değil, aktif olarak öğretmek için uğraşan, dersler veren, kitaplar yazan bir akademisyen ve girişimcidir.
 5. İskender Dirik: İskender’i, bu beş kişi arasında en uzun süredir tanıyorum. iskenderKendisi bu listenin yanılmıyorsam en genci (Arda’nın yaşını hatırlayamıyorum :) ), ama henüz bir üniversite öğrencisiyken bile bilgisi ve zekasıyla ileride ne kadar başarılı olacağını gösteriyordu. Özellikle Almanya ve genel olarak dünyadaki projelerle ilgili sık sık İskender’in görüşlerini alırım. Bu blogun okurlarının büyük olasılıkla en az tanıdığı kişi olan İskender’in adını ileride Türkiye’de de çok duyacağız.

Not: Yazının görünümü biraz karışık oldu, ama akşamın bu saatinde webden toparladığım resimleri ancak bu kadar oturtabildim.. Bir de, biraz düşününce listeyi aslında  20’ye kadar uzatabileceğimi de görüyorum, ama en çok danıştığım kişilerle bir özet yapmak istedim. Tabi sizin de en çok danıştığınız kişileri yorumlarda duymaktan mutlu olurum.

 1. “İnterneti anlatacak 5 kişi” için 8 Yorum

 2. Sanirim kendini eklemeyi unutun Caglar :-)

  Birol tarafından 17 Mar 2009 tarihinde

 3. Çağlar, bu yazınla beni onurlandırdın teşekkür ederim.
  Kendi adıma şunu söyleyebilirim ki Türkiye’de internet girişimciliği konusunda başlı başına bir başarı hikayesi konumundasın ve karakterinle bence sektör için örnek alınması gereken kişilerin başında geliyorsun. Bu süreçte ufacık bir arkadaşlık paylaşımı çalışmalarına değer katıyorsa ya da kattıysa ne mutlu bana.
  Herşey bir tarafa, böyle bir yazı yazmak bile karakterini ortaya koyuyor diye düşünüyorum.
  Tekrar teşekkürler.

  Arda Kutsal tarafından 17 Mar 2009 tarihinde

 4. :) Büyük insanlar :)

  Eray USTA tarafından 17 Mar 2009 tarihinde

 5. Teşekkürler, Çağlar.

  Cem Sertoglu tarafından 17 Mar 2009 tarihinde

 6. Caglar, guzel sozlerin icin tesekkurler.

  Kerim Baran tarafından 17 Mar 2009 tarihinde

 7. Merhaba,

  Liste içerisinde Sayın Arda Kutsal ve Sayın Burak Büyükdemir beyfendileri takip ediyorum.Bu iki insan internetten cekildiği gün bende artık çekilmeyi düşünüyorum :)

  Listeye Çağlar Erol ve Ahmet Kırtok isimlerinin eklendiğini görmek bizi memnun edecektir..
  Not:Tabiiki Çağlar Bey kendi yapmış olduğu listeye ismini eklemeyecektir ama bizim için her zaman bu listenin içinde yer alacaktır

  Saygılar benden..

  Thakin tarafından 17 Mar 2009 tarihinde

 8. Liste isabetli olmus, ama bahsedildigi gibi Caglar Bey de olmaliydi. Cem Beyi Ilab V. deki roportajdan hatirliyorum. Arda Beyin roportaj talebimize cevap vermesini istiyoruz sesleniyorum burdan (: Saka bir yana Arda Beyi ve Burak Beyi ise zaten surekli takip ediyoruz onlarin cabalariyla Turkiyede web bilinci ve girisimciligi artti. Tesekkur ediyoruz.

  Nesim Yigit tarafından 19 Mar 2009 tarihinde

 9. Cok tesekkür ettim, Caglar Abi.

  Iskender tarafından 20 Mar 2009 tarihinde

Yorum yaz