Nielsen raporu: Networking 2008’de de hız kesmedi

18 Mart 2009 – 22:32

Nielsen’in “Global Faces and Networked Places” adındaki Social Networking raporu bu ay yayınlandı. Aralık 2007’den Aralık 2008’e kadar olan süreyi kapsayan bu rapora göre social networking siteleri ve bloglarda harcanan zaman, internette harcanan toplam zamanın artış hızının üç katı bir hızla arttı. Dünya internet nüfusunun üçte ikisi social networking ya da blog sitelerini geziyor, ve bu sitelerde harcanan zaman, toplam internet zamanının %10’una denk geliyor.

Raporda çok ilginç bazı veriler var. Örneğin raporun geçerli olduğu sürede internet kullanım süresi %18 artarken, üye topluluk sitelerinde bu artış %63 seviyesinde olmuş. Spesifik olarak Facebook’ta geçirilen toplam sürenin artışı ise %566 !

nielsen_shot_1

Bir diğer ilginç bilgi ise, topluluk sitelerinin artık gençlerden çok orta yaşlı / yaşlı kesimin ilgisini çekiyor olması. Üniversite öğrencilerini hedefleyerek yola çıkan Facebook’un üyelerinin üçte biri 35-49 yaş aralığında, dörtte birinin yaşı da 50’nin üzerinde. Yine ilginç bir bilgi de 2-17 yaş aralığının üye topluluk sitelerini kullanımının %9 azalmış olması.

nielsen_shot_2

Raporda “reklamverenler sosyal medyayı nasıl kullanabilir, Facebook neden bu kadar popüler oldu” gibi sorulara yanıt aranmasının yanı sıra, mobil social networking de inceleniyor. Bu çok ilginç raporu buradan pdf formatında indirebilirsiniz.

  1. “Nielsen raporu: Networking 2008’de de hız kesmedi” için Bir Yorum

  2. 35 yaş üstüne teknoloji biraz daha geç gittiği için onların büyümesi devam ediyor diye tahmin ediyorum. Geç başladığı için. Peki hocam buradaki azalma artışın azalması mı yoksa yazdığınız gibi kullanımın azalması mı? Artışın azalması daha mantıklı gibi görünüyor.

    Ahmet Alpat tarafından 19 Mar 2009 tarihinde

Yorum yaz