Rixos’a gitmek ve nette tarz sorunu

9 Nisan 2009 – 11:06

FriendFeed’e son bir kaç girişimde bazı Blog yazarlarının Rixos’un pr kampanyası çerçevesinde otelde konuk edilmeleri çevresinde dönen tartışmaları görüyorum. Öncelikle belirteyim: Blog yazarının çoğunlukla hobi amaçlı yazdıkları nedeniyle bu gibi hediyeler alması, bence tamamen kendisini ilgilendirir. Blog yazarı gazeteci değildir, ki gazeteciler için bile bu konudaki sınırların çok da dar olmadığını düşünüyorum. Rixos’a giden yazarların etik olmayan bir davranışta bulunmakla suçlanmasını anlamsız buluyorum. Ama benim asıl söylemek istediğim, online dünyadaki tartışmalardaki tarz sorunu.

Rixos konusunda bir tarafın gidenleri suçlayan kavgacı üslubuna, kısa sürede aksi görüşü savunanların aynı tarzda saldırgan yazıları eklendi. Birbiriyle etkinliklerde gayet iyi şekilde konuşan, anlaşan insanlar, internet üzerinde bu olay çerçevesinde farklı konuları da katarak birbirlerini suçlamaya, hatta birbirlerine hakaret etmeye başladılar.

Blogumda bir önceki yazımı on beş yirmi gün önce yazdım. Benim açımdan gayet mantıklı bir düşünceyi savundum; uzun yıllardır savunduğum bir konuydu. Ama sonra farklı online ortamlarda bu yazıyla ilgili, benim normalde gayet mantıklı bir iletişimim olan insanlardan “saldırgan” diyeceğim tarzda yorumlar geldiğini gördüm. Yüzyüze konuşuyor olsak, ve ben o düşüncelerimi söylesem, bana neden yanlış düşündüğümü anlatmaya çalışacak olan kişiler, bloglarında ya da başka ortamlarda beni hoş olmayan ifadelerle suçluyorlardı.

Bir belgeselde, araç kullanırken insanların birbirlerinin yüzlerini görmedikleri için birbirlerine karşı anlayışsız oldukları, örneğin yolda yürürken bu gibi sıkıntıların yaşanmadığı anlatılıyordu. Tam da bunun gibi, online dünyada insanlar, içlerindeki duyguları dışarı çok daha kolay vuruyorlar. Bunun çok basit bir nedeni var: İnsanlar sosyal varlıklardır, ve sosyallikleri, birbirleriyle kurdukları göz temasına dayanır. Yüzyüze olmak, karşındakinin gözüne bakmak, insanların içgüdüsel kontrol mekanizmalarını daha iyi  çalıştırmalarını sağlıyor. Bu sosyal yetenekler, geçmiş binlerce yılda gelişmiş, ve genlerimize işlemiş. Birbirimizin gözüne bakmadan konuştuğumuz bu yeni ortam için ise bilinç altımızı baskı altında tutacak yeteneklerimiz henüz yok.

Velhasılı korkarım internet üzerinde mantıklı ve seviyeli iletişim kurmayı öğrenmemiz için bir kaç bin yıl gerekebilir.

  1. “Rixos’a gitmek ve nette tarz sorunu” için Bir Yorum

  2. Öncelikle belirtmem lazım: Rixos için yaptığımız o proje dünyada “customer evangelism” olarak bilinen bir crm projesidir. PR projesi değildir.

    Bunun dışında yazdığın her şeye katılıyorum. Eminim ki, bu tartışmaları terbiyesizliğe vardıran insanlar herhangi bir ortamda karşıma gelip yüzüme bu dşündüklerini söyleyemezlerdi.

    pazarlama cadısı tarafından 9 Nis 2009 tarihinde

Yorum yaz