Tatil günleri iş görüşmesi ayarlamayın

1 Mayıs 2009 – 09:27

Yakın zamanda Erden, eleman arayışında mülakatlara adayların yaklaşık %20’sinin geldiğini (gelmediğini değil, geldiğini) söylediğinde pek de ihtimal vermemiştim. İki haftadır “Ön muhasebe sorumlusu” pozisyonu için görüşmeler yapmaya çalışıyorum. Gerçekten de, mülakata çağırdığım kişilerin önemli bir kısmı, haber vermeye gerek duymadan mülakata gelmiyor. İş günü bunu pek dert etmiyorum, sonuçta yapacak bir sürü şey var. Ama hafta sonu ve tatil gününe görüşme ayarlama hatasına düşünce insanın canı gerçekten sıkılıyor. Bugün 1 Mayıs, ben bu yazıyı boş ofiste yazıyorum. Evde kızımla oynamak dururken görüşmeler için buraya geldim, ve şu ana kadar (saat 10:30) gelmesi gereken 2 kişi de teşrif etmedi.

Bu kişilerin başvurduğu diğer pozisyonları bilebilsem, kesinlikle ilgili şirketleri onlarla ilgili uyarırım.  Yeni nesil kariyer sitelerinin “mülakata gelmedi haber vermedi”den daha iyi bir yaptırım/bildirim seçeneği sunmalarında fayda var.

Bu arada geçtiğimiz Cumartesi de ben ofiste görüşmeye gelmeyen kişileri beklerken, bu konuyla ilgili FriendFeed’de çok güzel bir tartışma oldu; özellikle İpek Aral Kişioğlu’nun bu konudaki yorumlarını mutlaka okumanızı öneriyorum.

 1. “Tatil günleri iş görüşmesi ayarlamayın” için 9 Yorum

 2. abi aslında böyle birşeyi yaşaman bir bakımada iyi olmuş.yoksa blogunda yazı felan yazacağın yok valla.sektörde asıl blog yazması gerekenler pek birşey yazmıyor diğerleri maşallah yazdıkça yazıyor.sen ve ersan özer gibiler bence çok yazı yazmalısınız ki ben ve benim gibilerde birşeyler kapsın.sizler somut başarı örneklerisiniz çünkü.sektörle alakalı alakasız herkes bu işin otoritesi gibi birşeyler yazınca bence biraz bilgi kirliliği meydana geliyor.inş bundan sonra çok daha fazla yazarsın.buarada mulakat olayı için gerçekten üzüldüm senin adına.bukadar işsizlik var diyorlar ama işsizler bile rahatından feragat etmiyor demekki bu ülkede.

  halil ibrahim öztürk tarafından 3 May 2009 tarihinde

 3. Herkes kendi açısından bakıyor olaya…Sen sana görüşmeye gelenlerin kaçına olumlu ya da olumsuz net sonuç dönüyorsun? “işsizler bile rahatından feragat etmiyor” muş peh peh…Açık konuşalım sana başvuranların kaçının CV sini okuyorsun..Bazı kariyer sitelerinde başvuru yaptığınızda işverenin CV nizi kaç kez görüntülediği bilgisi var…Ben ciddi geçinenen çoğu şirketin başvurulara ait CV leri bile görüntülemediğini biliyorum…Aile terbiyesinden yoksun “IK”‘nın sonuçları bunlar…Söylenmedik söz kalmamış zaten şu dünyada…NE EKERSEN ONU BİÇERSİN…Ben gelmeyen ve bunu haber vermeyen arkadaşı kutluyorum…Çünkü ülkemizdeki IK’yı ancak onlar “adam eder” vesselam

  iş arayan tarafından 22 May 2009 tarihinde

 4. Merhaba Çağlar,

  Bugün Cumartesi ve bir işe alım görüşmesi yapmak üzere ofisteyim. Sonuç benzer :)

  Dün bir iş ilanı verdim. Gelen özgeçmişlerin %95 ‘inin pozisyon ile ilgisi yok. Başvuran sayısı 100’ü geçti. Bütün yoğunluğum içinde özgeçmişleri inceledim, birde gelen telefonları yanıtladım. Gelen telefonlarda ise kişiler bilgi almak istediklerini söylüyor, ki ilanda gereken bilgiler var, aynısını soruyorlar, çıldırmamak elde değil.

  İş ilanlarına başvuran insanlar kendilerini değerlendirecek insanların tek işlerinin bu olduğunu yerli yersiz telefonlarına cevap vermek zorunda olduklarını, ilgisiz özgeçmişlere bakmak zorunda olduklarını düşünüyorlar sanırım.

  Büyük firmaların İnsan kaynaklarının üzerinde nasıl bir yük olduğunu düşünmek bile istemiyorum.

  Engin tarafından 30 May 2009 tarihinde

 5. Engin Bey Merhaba,
  beni korkutuyorsunuz.Istanbulda 2010 ocaginda bir yatirimimiz olucak Internetsektöründe.su anda piyasayi gözlemlemekle mesgulüm (Almanya merkezli).ilk önce Caglar Bey sonra siz böyle deyince bunu gercekten büyük bir problem olarak amiyane tabirle “ Not ettim“ .
  saygilar
  yusuf

  yusuf tarafından 2 Haz 2009 tarihinde

 6. Yusuf Bey Merhaba,

  Cağlar ve Engin’e katılıyorum. Bende benzeri konularda içimi http://www.doktorahmet.blogspot.com a döküyorum. 30 sene Almanya ve İsviçre geçmişim olduğu içinmi bilmiyorum ama iş arayanların ön plana çıkmak için fark yaratmaları çok kolay. Almanya’da müracatta bulunanın ön yazısı CV den daha fazla önem taşır. Türkiye’de “iş arıyorum” demek neredeyse yetecek sanıyorlar. Bir de siz Almanya’dan Türkiye’ye gelecekseniz size 20 senelik tecrübemden anlatabilirim. Ama anlatmayayım moralinizi bozmak istemem. 2007 senesindeki bir projemde Almanlar için kurduğum şirkete 70 kişi işe aldım. Yönetici kadromda bulunan elemanlar çoğu üniversite mezunuydu. Birkaç ay sonra tekrardan cv’lerine bakmak ihtiyacını hissettim “acaba cv’ler karıştıda yanlış elemanlarımı işe aldım” diye.
  Zaten müracat edenler kalıcı değiller (çoğu). Bir yandan sizde çalışıyor bir yandan başka iş aramaya devam ediyorlar. Bu zamanda internetten bunu takip etmek kolay. Ama bunları çalışanlarımın yüzüne vurmuyorum.
  Kolay gelsin.
  Dener

  Dener tarafından 3 Haz 2009 tarihinde

 7. Sevgili Çağlar bey

  Benim de bir projeyle ilgili benzeri anım var, eğer okumak isterseniz; http://evcdinamik.wordpress.com/2009/04/28/dinamik-subat-2009-eleman-bulmak-ta-cok-zor/

  Yazıya anekdot kısmını eklemedim gerçi. Biz de “muhasebe elemanı” arıyorduk. Görüşmecilerden biri yola çıkıp muhtemelen 2. vasıtada bizi arayıp ben gelmekten vazgeçtim, gelmek çok vasıta tutuyormuş demez mi. Dürüst bir yandan, ama görüşmeye 15 dakika arıyor bunu söylemek için. CV’sine bakarsanız kızın credential’leri gayet iyi, telefondaki konuşmasına bakarsanız da çalışmak için inanılmaz hevesliydi. Bütün olayı yol bitirmişe benziyor. Dahada eğlencelisi Kariyer Panayırında’da bundan bahsedildi, iyi referans vermeyecek kişiyi bile referans olarak yazıyorlar. Referans için aradığınızda nerdeyse bir küfür etmediği kalıyor eski çalışanı için. Buyrun burdan yakın…
  İş Arayan arkdaşımız kendi açısında haklı belki ama yukarıda da belirtildiği gibi işe başvuranların kaçı gerçekten pozisyonla ilgili başvuruyorlar? Size geri dönülmesi için 1. pozisyonla ilgili olmanız lazım, 2. ilanlarda bir şekilde belirtilmemiş olan kriterlere de uymanız lazım

  İyi çalışmalar

  Eva tarafından 4 Haz 2009 tarihinde

 8. teşekkür

  gezturkiye tarafından 22 Eki 2009 tarihinde

 9. Eva’ya katılıyorum belirtilmemiş olan kriterlere de uymanız lazım

  Eren tarafından 23 Haz 2010 tarihinde

 10. Çağlar Bey, aynı durumdan bende şikayetçiyim. Memlekette iş yok diye herkes konuşurken. Bırakın iş beğenmemeyi, başvuru yaptıkları ve mülakata çağrıldıkları firmaya haber verme zahmetinde bulunmadan gelmiyorlar. Gelmeyenleri onları tenezül etmiyorlarsa aramam demeden tek tek arıyorum. Neden gelmediklerini ve aramadıklarını soruyorum. Hatta biraz utanmaları için üstü kapalı söz söyleyerek cvlerini direk çöpe gönderiyorum. Bir işe başvuruyorsan ya git yada gidemiyorsan ara zor birşey değil. Bu kafayla daha çok iş ararız…

  İbrahim Özkan tarafından 18 May 2011 tarihinde

Yorum yaz