Her girişimcinin okuması gereken kitaplar

23 Ağustos 2009 – 20:16

Yazının başlığı yanıltmasın, ben kitap önerisi yapmayacağım.

Fred Wilson, bir okurunun kendisinden isteği üzerine, Girişimciler için Kitaplar başlıklı yazısında her girişimcinin okuması gerektiğini düşündüğü üç kitabı listelemiş.

Yazıyı görünce aynı soru bana gelse ne derdim diye düşündüm, ve açıkçası aklıma hiç bir kitap gelmedi! Çok okuyan biri sayılırım, ama herhangi bir kitabı okuduğum için kendi işimi kurmuş değilim; ya da iş  yaşamında gerçekten çok yardımcı oldu diyebileceğim bir kitap olmadı. İşin doğasıyla doğrudan ilgili yazılım ve finans / muhasebe kitapları dışında tabi. Yazıda geçen Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı’nı işimi kurduktan sonra okudum, ama yaptığım işle herhangi bir bağlantı şu ana kadar kur(a)madım.

Bilge bir duruşla mutlaka okunması gereken kitaplar önermek etkileyici ve (belki de daha çok öneren kişi açısından) yararlı tabi, ama sonuçta, “mutlaka okunması gereken kitaplar”ı okumayarak çok şey kaybetmediğime inanıyorum.

Yine de kaçırdığım bir şeyler olmasın diye listedeki şu iki kitabı idefix’ten sipariş ettim: Atlas Silkindi / Atlas Shrugged ve Kavalier & Clay. Belki bunları okuyunca fikrim değişir.

 1. “Her girişimcinin okuması gereken kitaplar” için 7 Yorum

 2. Kavalier & Clay’in tanitimindan alinti:
  “Kavalier & Clay, savasi, sanati ve yasami tarihin sürprizlerle dolu dönemeçlerinde harmanlayan nefes kesici bir roman. Kavalier ile Clay’in akillara durgunluk veren serüvenlerini okurken, Ikinci Dünya Savasi’nin firsatlar ülkesinden görünüsünü, o yillarda New York’ta bulunan Yahudilerin sosyal konumlarini, romanin akici kurgusu içinde, bir film tadinda izleyeceksiniz.”

  ikinci dunya savasinda gecen film tadinda nefes kesici bir roman?

  Ben daha cok “Girisimcinin Dikkat Etmesi Gereken 101 Kural” ya da “Sirket Yonetimi ve Buyume” gibi birsey bekliyordum.

  Utku Er tarafından 24 Ağu 2009 tarihinde

 3. Utku anladığım kadarıyla Atlas Silkindi ve Prens de öyle. Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı’nın da girişimcilikle doğrudan (ya da bence dolaylı) bir ilgisi yok. Okuyorsun, deneyim ediniyorsun, işini kurunca savaş sanatını işine uyguluyorsun belki de. :)

  Caglar tarafından 24 Ağu 2009 tarihinde

 4. Bende bu tarz girişimcilik kitaplarının etkisinin direk olacağını sanmıyorum. Yani bir kitap, iki kitap diye bir sınırlama ol(a)maz.

  Ancak şu var ki; bu okunmuş / yaşanmışlık birikim olarak insan davranışlarında vücut bulup, doğru karar alamsına imkan verebilir.

  Bende şirket kuruluşundan sonraki süreçte çalışan sayılarımız hızla arttığı dönemde, bunu kontrol etmekte ve yönetmede, “Çalışmaya ruh verenler” diye değişik hikayelerden örneklerle sorunları ve çözümleri anlatan, “karmaşıklık bilimi” vs. teorileri işleyen bir kitap elime geçirmiştim ve bana katkısı olduğunu söylemeliyim.

  Evet ama, bir kitap = bir şirket, ya da bir kaç kitap = girişimci ruh / beceri.. bunu o kitapları yazanlar bile kabul etmez bence.:)

  Mustafa Avcı tarafından 24 Ağu 2009 tarihinde

 5. Atlas Shrugged tamamen ilgisiz olmayabilir. Su yorumu okuduktan sonra onun hakkinda birsey dememeye karar vermistim:

  “As the novel opens the economic collapse is under way, but no-one understands why. Rand depicts in her story the theory that collectivist economies only survive by coercing the most productive to continue to produce while at the same time denying them the true rewards of their labours by redistributing all the value they create while providing subsistence. One man, John Galt, realises this and organises a strike of the mind, of the creative entrepreneurs who drive or sustain progress through their creativity, innovation and organisational and management skill. …”

  http://www.amazon.co.uk/product-reviews/0141188936/ref=cm_cr_dp_synop?ie=UTF8&showViewpoints=0&sortBy=bySubmissionDateDescending#R1KPM68H9XVK0W

  Utku Er tarafından 25 Ağu 2009 tarihinde

 6. Çağlar, Atlas Silkindi bugün geldi. Şimdilik sadece önsözleri okuyabildim, ama uzun zamandır bir roman okumamıştım, ev sessiz oldukça okumaya devam edeceğim, şu an içimde güçlü br istek var 1200 sayfalık bu romanın içine sızmak için.

  Yazarın, turgay ciner ve serdar erenerin önsözlerini merak edenler kitabı almadan kitapyurdu.com da iç sayfalar seçeneğinde okuyabilirler. idefix te ne yazıkki önsözleri koymamışlar.

  Sadece bu önsözler bile kitabı okunmak için değerli yaptı benim için.
  Sevgiler

  Engin tarafından 28 Ağu 2009 tarihinde

 7. Atlas Shrugged’dan 100 sayfa okudum. Felaket; 1100 sayfa daha var ve şimdiden feci sıktı. Karikatür karakterlerle Ayn Rand’ın demek istediğini ilk 10 sayfada anlattığı bir roman gibi görünüyor; gerisine nasıl dayanacağım bilemiyorum. Girişimcilerin okuması gerek filan değil; her girişimci vahşi kapitalist olmak ve böyle saçmalıklarla kendini rahatlatmak zorunda değil. Fred Wilson’dan beklemezdim. :)

  Caglar tarafından 13 Eyl 2009 tarihinde

 8. Önerilerin kitapları okumadım sizin önerinizden sonra okumayı düşündüm paylaşım için teşekkurler

  bilge tarafından 15 Nis 2010 tarihinde

Yorum yaz