Kredi yeniden yapılandırma

31 Ağustos 2009 – 16:37

Kredilerle bugünlerde neredeyse bir bankacı kadar içli dışlıyım. Son bir kaç aydır Enuygun.com‘da bankaların sunduğu konut ve ihtiyaç kredilerini karşılaştırıyor, insanların en uygun olanı seçmeleri için en basit uygulamayı sunmaya çalışıyoruz. Ağustos ayına kadar da bu alanda düzgün şekilde yükselen bir grafik gördük.

ev

Ama bu ay bir şeyler değişti. Konut kredisi arama hacmi, bir kaç gün içinde beş altı katına ulaştı. Şu anda da bu artış sürüyor. Bunun çok ilginç bir nedeni var. Son dönemdeki faiz indirimlerine paralel olarak bankalar, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi faizlerinde ciddi indirimlere gittiler. Bunun sonucunda da, şu an nispeten yüksek bir faizle kredi kullanan yüz binlerce insan, kredisini yeniden yapılandırmak için araştırmalara başladı.

Kredi yeniden yapılandırma ya da refinansman, halihazırdaki kredilerin daha uygun koşullarla (daha düşük faiz, masraf vb) yeniden düzenlenmesi anlamına geliyor. Konut gibi bir yatırımda bu, planların bir anda olumlu bir yön değiştirmesi anlamına geliyor. Şu an kullanılan konut kredilerinin önemli bir kısmında oran epey yüksek, ama yeni oranlar, %1’in oldukça altına indi bile. Bankalar arası rekabetin biraz daha kızışmasıyla, bu oranın daha da inmesini, çok düşük faizli seçeneklerin de vadesinin uzamasını bekliyoruz.

Yıllardır konut yatırımının inanılmaz revaçta olduğu ülkemizde yeni girişimleri desteklemenin çok daha yüksek potansiyeli olduğunu anlatıp duruyorum. Ama oturmak için ev almış yüz binlerce insan için bu belki de en önemli yatırımlarındaki faiz indirimi, çok şey ifade ediyor. Umarım faizler yeniden yükseliş trendine uzun süre girmez, ve binlerce insan için bu koşullar bir ev sahibi olma fırsatı yaratır.

  1. “Kredi yeniden yapılandırma” için Bir Yorum

  2. evet şuan maliyetler çok düşük..emlak fiyatları ve kredi maliyetleri düşük olunca böyle bir artış olmuş..

    halil ibrahim öztürk tarafından 31 Ağu 2009 tarihinde

Yorum yaz