Yatırım alma yatırımcı al

21 Ekim 2009 – 15:41

Bugün oldukça yeni bir projenin sahibinin, projeye ortak alıp almamak, ne kadar hisse vermek, nasıl değerleme yapmak gerektiği konusundaki sorularını yanıtlamaya çalışırken, bu soruları ne kadar sık duyduğumu farkettim. Aslında sıkıntının temelinde başka bir şey var: Ben yatırım almak istiyor muyum, yoksa işimi kendim ya da şu anki ortaklarımla mı yürütmeliyim?

Şirketinize yatırımcı aldığınızda şu iki şeyden biri yaşanabilir:

 • Gelişiminiz hızlanır, sizin uzman olmadığınız alanda uzmanlığı olan kişilerin desteğini alırsınız, yapmak istediklerinizi gerçekleştireceğiniz paraya çok daha hızlı şekilde kavuşursunuz. Sonraki aşamalara daha hızlı ulaşırsınız, aldığınız destekle projenizin değeri artar. Sonuçta hem siz, hem yatırımcı para kazanır.
 • Projenize hiç bir katkısı olmayan bir kişiye değerli projenizin bir kısmını verirsiniz, karşılığında doğru dürüst para alamazsınız, bilmediğiniz bir konu olduğu için bir sonraki sermaye artırımında hisse oranınız iyice azalır; bir gün kendinizi kendi projenizin dışında buluverirsiniz. Ya da yönetime öyle bir karışılır ki motivasyonunuz sıfıra iner. Ya da üç gün sonra birisi size o yatırımcının teklif ettiğinin on katını önerir, ve siz pişman olursunuz.

kedi_balikYatırım almanın amacı, üsttekilerden ilkini yaşamaktır. Ama bunu hedeflerken ikinciyle karşılaşmak çok da nadir bir durum değil. Peki yanılmamak için ne yapmak gerek?

Ben her zaman için yatırımcıya sıcak bakmak gerektiğini düşünüyorum. Burada yatırımcıdan korkmaktan çok, “hangi yatırımcı” ve “hangi koşullarla”yı iyi belirlemek gerekiyor. Girişimci taraftan baktığımda, iki projemizde de, “ne kadar” yatırım aldığımızdan çok, “kimden” aldığımız önemli oldu. Ortak olduğum işlerde de hep şirketin değerinden çok, benim o işe katabileceklerimi konuştum.

O yüzden, para ve oran konularında karar vermeden önce potansiyel ortağınızla ilgili şu soruların yanıtlarını net olarak bulun:

 • Daha önce hangi başarılı işleri yapmış? Bunu kendisinden dinlemeyin tabi, araştırın. Vaatleri dikkate almayın, somut sonuçlar arayın.
 • Çevresi ne kadar geniş, ne kadar tanınıyor? Yatırımcının parası kadar önemli getirisi, kişisel networküdür.
 • Daha önceki ortaklıkları – varsa – nasıl sonuçlanmış? Güvenilir mi? Daha önceki yatırımları kime yaptıysa onlarla konuşun, en doğru bilgiyi onlar verecektir.
 • Söz verdiği yatırımlar belirli iplere mi bağlı? Eğer öyleyse, bunlar anlamlı mı, yoksa çıta çok mu yüksek?
 • Ortak olduktan sonra ne yapmak istiyor? Sizin hedeflerinize inanıyor mu, size güveniyor mu, yoksa aklında sizin isteklerinizden çok farklı şeyler mi var? Şirketinizi büyütmeye destek olabileceği bir vizyonu ve gücü var mı?

Bütün bu soruların yanıtlarına göre, onun size değerleme yapması gibi, siz de yatırımcıya bir değerleme yapın. Bunun sonucunda şirketinizin değerinden ne kadar fedakarlık edeceğinize – edip etmeyeceğinize, hangi oranda edeceğinize – çok daha kolay karar verebilirsiniz.

Görsel kaynak: Tuesday Sunshine

 1. “Yatırım alma yatırımcı al” için 3 Yorum

 2. Güzel bir bakış açısı. Aslında yatırımcı değerlendirmesini belki de 2 defa yapmak gerekiyor. İlki görüşmelerden önce, bunun sonucunda görüşmeye karar verirsek ve herşey yolunda giderse, konuşulanlar ve beklentilere göre ikinci bir değerlendirme.

  Güzel bir yazı olmuş. Paylaşım için çok teşekkürler :)

  Altuğ Gürkaynak tarafından 21 Eki 2009 tarihinde

 3. Buyuk bir eksigi dolduruyorsunuz yatirim ve yatirimcilik konusunda ki tecrubeleriniz ile. Yine cok guzel bir bakis acisi ile yattirim aramak isteyenlere bilgi vermissiniz. Cok tesekkur ediyorum.

  Burak Budak tarafından 21 Eki 2009 tarihinde

 4. Özellikle girişimcilerin şirketlerinin ne kadarını yatırımcılarla paylaşacağını çok iyi hesaplaması gerekiyor. Başta girişimciye makul görünen oranlar zamanla girişimciye fazla görünüp mutsuz edebiliyor. Girişimci, hiç bir iş yapmadığı halde yatırımcının para kazandığını düşünüp işine odaklanamıyor. Sonuçta iş batıyor yada değerinin çok altında satılıyor.

  Erdem ÖZKAN tarafından 19 Kas 2009 tarihinde

Yorum yaz