NuBridge’in ardından

22 Ocak 2010 – 16:36

1,5 günlük etkinlik bugün öğlen sona erdi, ben de sıcağı sıcağına düşüncelerimi paylaşayım istedim.

Öncelikle ve özetle, bence bu Türk internet sektörü için bir dönüm noktası. Gazetelerin de burada, burada ve burada yazdığı gibi, toplam 30 milyar dolarlık fon büyüklüğüne sahip VC’ler gelmişti. Wellington Partners‘tan Index‘e, Holtzbrinck‘ten 3TS‘e çok çok önemli yatırımcılar sektörün bir resmini çektiler. TechCrunch Avrupa‘dan Mike Butcher, Avrupa’da bir çok ülkeye bu kişilerle görüşmek için uçtuğunu, hepsinin aynı yerde bir etkinlikte toplanmasının son derece nadir bir olay olduğunu söyledi.  Yalnızca bu bile etkinliğin önemini anlatmak için yeterli.

Etkinlikte özellikle ilk gün yapılan sunular, Hepsiburada, Yemeksepeti, Bilyoner, e-kolay, Magnet, Nokta, Mynet gibi büyük oyuncularının kendilerini ve sektörü tanıtımları oldu. Onların hedefi yatırımcı bulmak değil, VC’lere piyasayla ilgili temel bilgileri sağlamaktı. Bunu da son derece verimli bir şekilde yaptılar. Hepsi iyiydi ama ben özellikle Nevzat‘ın ve Tümay‘ın sunumlarının dinleyiciler açısından çok bilgilendirici olduğunu düşünüyorum.

Akşamki kokteyl sırasında bir çok yatırımcıyla birebir sohbet etme olanağı buldum. Hepsi Türkiye piyasasından etkilendiklerini söylediler (gerçi başka bir şey söylemelerini beklemiyordum), ama daha çok hoşuma giden şey, bazılarının yatırım yapmaya ciddi şekilde niyetli olduğunu görmek oldu. Kokteyl bizim kendi içimizdeki iletişim açısından da önemliydi. Ersan‘ın (belki içkinin de etkisiyle :) ) dernek kurma heyecanını görmek keyifli oldu; gelecekteki bir internet yayıncıları derneğiyle ilgili ilk notu da böylece yazmış olayım.

Bugünkü sunumlar ise daha çok yatırım arayışına yönelikti. Golden Horn‘un şu an için “0 milyar dolar” değerindeki projesi Yoğurtistan‘ın ilk açık demosunu bu etkinlikte izleme fırsatı buldum. Bugün ben de Enuygun.com‘u sundum, ve yatırım yapmış olduğum Doktorsitesi, Tasit.com, Gelirortaklari da yatırımcılara kendilerini anlatma fırsatı buldular.

Böyle bir etkinliğin ardından hemen yatırım kararları alınması tabi ki fazla iyimser bir beklenti olur. Bu, önemli yatırımcıların Türkiye’yi, bu piyasayı tanımaya başlamaları için bir ilk adım oldu; bir çok kartvizit değişildi, şimdiden LinkedIn ve XING’den eklemeler başladı, yani hızlı bir iletişim sürecine girildi.  Pamir, böyle bir etkinliği bu kadar kısa sürede düzenleyerek bence çok önemli bir başarıya imza attı. Kendisinin ismini bundan sonra sektörde çok sık duyuyor olacağız. Ben kendi adıma bu etkinlik için Pamir’e bir de buradan teşekkür ediyorum.

 1. “NuBridge’in ardından” için 6 Yorum

 2. Caglar Bey paylasiminiz icin tesekkurler orada olamayanlar icin guzel bir ozet olmus. Gelirortaklari projesi aktif olarak calisiyor mu?

  Yigit Cengiz tarafından 22 Oca 2010 tarihinde

 3. Çağlar merhaba, Etkinlik bence kendini kanıtlama ve tanıtma fırsatı bulmuş bir kaç site ile sınırlı kalmış.

  Ahmet ihsan tarafından 22 Oca 2010 tarihinde

 4. Bence de güzel bir etkinlik oldu.Bu vesile ile bende Pamir´e ve katkida bulunanlara tesekkür ediyorum.

  Birol Kabakoglu tarafından 24 Oca 2010 tarihinde

 5. Merhaba,

  Benim merak ettiğim bu VC sermayelerinden faydalanmış bir Türk girişimcisi var mı?
  Bu kayıtlara geçmiş mi?

  Teşekkürler

  Emre Aydın tarafından 2 Şub 2010 tarihinde

 6. Emre, risk sermayesi yatırımından faydalanmış birden çok Türk girişimci var. Son dönemde bu sayının arttığını da gözlemliyorum.

  Caglar tarafından 2 Şub 2010 tarihinde

 7. Gelirortakları’ndan bu yazı sayesinde haberdar oldum. Bir sınayalım kendimizi ne kadar etkiliyiz bakalım. :)

  Ömer Enis tarafından 6 Mar 2010 tarihinde

Yorum yaz