Klon savaşları: Groupon modeli Türkiye’de iş yapacak mı?

27 Nisan 2010 – 16:46

Groupon’un 2009 yılı Ocak ayında 100  bin dolar cirodan 2010 yılı Ocak ayında 10 milyon dolar ciroya, kuruluşundan sadece 18 ay sonra 1,35 milyar dolar değerlemeye ulaşması, internet dünyasındaki herkesin ilgisini bu modele çekti. Bunun sonucu olarak da Groupon klonları tüm dünyada hızla yayılmaya başladı. Ben de Ocak ayından beri bu modeli ilgiyle izliyorum. Ve bir çokları gibi ben de gerçekten ABD dışında işleyecek bir model mi olacak, yoksa farklı ülkeler için sadece balon mu diye soruyorum.

Ocak ayından beri izlememin nedeni, Türkiye’deki gelişmelerden çok, ister istemez yakından takip ettiğim Almanya / Avrupa pazarında olanlar… Almanya’da bu alanda gerçekten çok ciddi bir rekabet var. Bildiğim kadarıyla bu ülkede şu an 20’nin üzerinde Groupon klonu var, ve bu sayı sürekli artıyor. Tabi aralarında şimdiden bazıları batmış durumda. Rekabette şu an iki girişim öne çıkıyor: Samwer Kardeşler‘in girişimi CityDeal, ve Stefan Glaenzer, Michael Brehm ve Jochen Maaß’ın kurduğu DailyDeal. CityDeal, Ocak ve Mart aylarında iki turda toplam 9 milyon Euro‘luk yatırım aldı ve Almanya dışında Fransa, İngiltere, İspanya, Polonya, ve son olarak da Türkiye‘de aynı modeli hayata geçirdi. DailyDeal da buna karşılık Nisan ayı başında 7 milyon Euro‘luk yatırım aldı, ve ciddi bir rakip olduğunu gösterdi.

Bu iki sitenin Almanya trafiğiyle ilgili Alexa grafiği, rekabeti kabaca gösteriyor:

Türkiye’de bu konuda son bir kaç aydır çok konuşuluyor, ve yavaş yavaş bazı örnekler piyasaya girdi bile. İlk olarak Kipru Nisan ayında büyük şehirlerde mütevazı bir başlangıç yaptı. Geçtiğimiz hafta CityDeal, Sehirfirsati.com ile Türkiye pazarına giriş yaptı. Bugünlerde Grupanya, davetiyeye hediye yöntemiyle üye toplamaya başladı. Bildiğim kadarıyla yakında Grubal, Ekoloni gibi girişimler de başlayacak. Bunlardan (ya da henüz bilmediğim yenilerden) en az bir tanesinin ciddi bir yatırımla ilerleyeceğine, ve Türkiye’de bu konuda iki büyüğün rekabet edeceğine inanıyorum.

Diğer taraftan bu kadar çok rekabetin olduğu bir alanda nasıl para kazanılacağı da ayrı bir konu. İngiltere’de 2009 yılı sonunda kurulan Snippa, bu alandaki ilklerdendi. Mart 2010’da batan Snippa’nın öyküsünü, kurucusu Tim O’Shea‘nın ağzından Techcrunch’ta okuyabilirsiniz. Benzeri öyküleri, diğer ülkelerde de göreceğimize kuşkunuz olmasın. Bu model, ciddi şekilde “para gerektiren” bir iş. Sistemi kurmak kolay, ancak işletmek, anlaşma oluşturmak, doğru şirketleri ve ürünleri seçmek çok zorlu bir iş, ve bunun için de paranızın ve büyük bir ekibinizin olması gerekiyor. Citydeal’in Almanya’da farklı şehirlerde sadece “deal” bağlamaya çalışan yüzlerce çalışanı olduğunu biliyorum. Ayrıca davet ettiğiniz ve satın alma yapan her üye için size 6 Euro “hediye” ediyorlar (SehirFirsati sanırım 6 lira hediye ediyor). Güçlü markayı oluşturmak için güçlü markalarla (Starbuck’s, McDonald’s, Aral gibi) çalışma zorunluluğu da ekstrası. Türkiye’de indirim kuponu sistemi o kadar bilinen bir sistem değil; insanlara bu oldukça yeni bir model olarak gelecek. Kabul görüp görmeyeceğini de zaman gösterecek.

Sanıyorum 2010 yılı, internet sektöründe özellikle bu alandaki rekabeti izleyeceğimiz bir yıl olacak. Hepsine şimdiden başarılar: işleri gerçekten zor, ama başardıklarında mükafat çok büyük olacak…

 1. “Klon savaşları: Groupon modeli Türkiye’de iş yapacak mı?” için 17 Yorum

 2. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.
  Promosyona çok duyarlı olan ülkemizde bu modelin başarılı olacağına inanıyorum.

  Natali Yeşilbahar tarafından 27 Nis 2010 tarihinde

 3. Gerçekçi bir bakış açısı ve reel rakamlarla bu alandaki okuduğum ilk tatmin edici yazı. Teşekkürler Çağlar

  Fatih Demir tarafından 27 Nis 2010 tarihinde

 4. Kupon sorunu fiziksel dünya ile yapılacak çeşitli entegrasyonlarla çözülür. Türkiye kültürüne uygun güzel bir model geliştirilir burada,

  Diğer taraftan Private Shopping ve Groupon modelinde müşteri sadakatinden çok ürün/hizmetin fiyatı önemli bir hal alıyor. Müşteri temas noktalarına en çok özeni gösteren, güçlü işbirlikleri ile yola çıkan “3” modelin başarılı olacağını düşünüyorum. Geri kalan 3-4 şirket ise; muhtemelen %20’lik pay alacaktır Groupon modelinden,

  Ayrıca; Türkiye’ye özel alternatifli ödeme seçenekleri de sunulabilir. Örn; http://ff.im/joBQs Teklif x sayıya ulaşmadığı için bekleyen tüm provizyonları düşürmek doğru değil, isteyen ürünün gerçek fiyatından veya %x indirimli alsın hizmeti

  Y.Emre GÜZER tarafından 28 Nis 2010 tarihinde

 5. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş Çağlar abi, teşekkürler. Ben de aynı şüphelerle yaklaşıyorum Groupon modellerine. Bakalım, dediğin gibi bekleyip göreceğiz.

  Sosyal Medya tarafından 28 Nis 2010 tarihinde

 6. Emre alternatif ödeme güzel bir fikir bence de. Tabi bu şirketlerin hedefi, ulaşılabilecek sayılarla başlamak olacaktır, o yüzden orta vadede çok az sayıda üründe hedefe ulaşılamayacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam Groupon başarı oranını %95 olarak vermişti.

  Caglar tarafından 28 Nis 2010 tarihinde

 7. Ufak bir not düsmek istiyorum dün Almanya da Internet sektörünün icinde olan bir arkadas ile sohbet ederken cok ilginc bir sey duydum. Aslinda Citydeal Starbucks ile bir deal yapmadan hediye cekleri satin alip dagitmis anliyacaginiz burda sadece zarar yapmis bunun yaninda da Mc Donalds Dealinde para yapmalari imkansizdi. Yani burda virali yakalamak icin sanirim iyi bir sermayeye ihtiyac var. Ilgi ile takip etmeye devam ediyorum.

  Birol Kabakoglu tarafından 28 Nis 2010 tarihinde

 8. Bende minik bir ekleme yapmak istiyorum. Firsatciyiz.com ürün agirlikli olmak kaydiyla bugune kadar 40.000’e yakin urun sattı. 2008 Kasim ayından beri live olan belki de Groupon’dan once group buying (olcek ekonomisiyle satın alma yaratarak) hayatına basladı.Cirosunu acik paylasmak dogru olmayabilir ama 6 haneli hale geldi. Bence Turkiye’yi bu konuda yabana atmayalım. Emre’nin söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Sadakat cok dusuk bu modelde fakat zaten sadece bu modelde degil internet satıslarının Y Generation’ı hedeflemesi ve Genc yetiskinlerin onemli bir segmenti olusturması zaten sadakati elde tutulması en zor kriter haline getiriyor. Bu alanda oyuncu olarak pazara gelen tum groupon klonlarına bu ismi vermeyelim cunku groupon’dan once bu ulkede yapılmaya baslanmıstı firsatciyiz.com ile :)

  Emrah Kaya tarafından 7 May 2010 tarihinde

 9. eylül 2007′ de ki paylaşımım. Önce ben buldum falan demiyorum. Şu tarihte benim de aklıma gelmiş diyorum. İlginç :)

  http://forum.donanimhaber.com/m_17487521/mpage_1/f_/key_toplu,talebin//tm.htm#17487521

  Ercan Bülbül tarafından 7 May 2010 tarihinde

 10. Gerçekten bilgilendirici, faydalı , ders çıkarılacak ve atılacak adımlarda dikkate alınacak bilgiler.Teşekkürler

  Eren tarafından 22 Haz 2010 tarihinde

 11. City Deal Groupon tarfinda satin alindi. 2009 sonunda kurulan City Deal bu ayin basinda satildi ( alti ay sonra!!!). Satis fiyati aciklanmadi.

  Groupon modeli Türkiye Metropolarinda cok basarili olabilecegine inaniyorum.

  Selamlar,
  Hüseyin

  hüseyin tarafından 24 Haz 2010 tarihinde

 12. sanırım sektörün artık insanları dolandırmaktan daha dogrusu kandırmaktan ileri gitmediğini gören firma Türkiye pazarından çekildi.

  Tolga tarafından 29 Ağu 2015 tarihinde

 1. 6 Trackback(s)

 2. May 5, 2010: TNW Türkiye
 3. May 6, 2010: “Groupon” İş Modellerine Tavsiyeler | Y.Emre Güzer
 4. May 23, 2010: “Pavlov Stili Alışveriş” Boyut Değiştiriyor « Murat Demirci
 5. Haz 3, 2010: Grup Alışveriş Pazarında Son Durum | Webrazzi
 6. Haz 3, 2010: Grup Alışveriş Pazarında Son Durum | Dijital Büro İstanbul
 7. Ağu 17, 2010: “Pavlov Stili Alışveriş” Boyut Değiştiriyor | Furkan KAVLAK

Yorum yaz