Klon Savaşları’na ek: Nifak tohumu

5 Mayıs 2010 – 21:22

Son dönemin sıcak konusu toplu satın alma siteleriyle ilgili artık abartısız her gün bir ya da iki yeni girişim haberi alıyorum. Daha önce yazdığım gibi benim de çok yakından takip ettiğim bir alan, tabi  henüz (?) somut bir adım atmadım. Ama Türkiye’de sektörde zaten az sayıda olan “önde gelen isimler”in önemli bir kısmı ayrı ayrı bu işe giriyor gibi görünüyor. Sanırım bir kaç ay sonra sektördeki bilinen isimlerin ciddi bir kısmı, birbiriyle bu alanda rakip olacak.

Bunun bir yan sonucu olur mu diye merak ediyorum: Gerçekten rekabetçi bir alanda rakip olan insanların başka konularda işbirliği yapmaları bundan sonra çok da kolay olmayabilir. Farklı alanlardaki olası işbirlikleri, bu kişilerin bu konuda rekabet ediyor olmaları yüzünden darbe yiyebilir. Sakın, diyorum, bu iş modeli Türk internet sektörüne nifak tohumu sokmak isteyen dış güçlerin işi olmasın?

Not: son cümleyi kimsenin ciddiye almayacağına eminim ama yine de ciddi değilim diye uyarayım. Diğer taraftan rekabet konusundaki tahmin mümkün gibi geliyor; umarım yanılıyorumdur.

Yorum yaz